Aktívne látky

Retinol a retinal: Ktorý si vybrať a ako ich používať?

aplikácia retinolu na pleť

Dali ste sa do boja proti prvým či už dlhodobejším vráskam, no nevidíte očakávaný výsledok v podobe pevnejšej a pružnejšej pleti? Záleží vám na tom, aby bola vaša pleť, čo najdlhšie mladistvá a zdravo vyzerajúca?

Skúste si prečítať zloženie vášho nočného krému alebo séra. Možno im chýba dôležitý vitamín A. Poďme sa spolu bližšie pozrieť na to, čo sú retinoidy a základné rozdiely medzi najznámejším retinolom a novodobným retinalom

 

Prečo spomíname v súvislosti s retinolom a retinalom vitamín A? Retinol a retinal sú totiž látky zo skupiny označovanej ako retinoidy, ktoré predstavujú formu vitamínu A. Táto aktívna zložka je už roky skúmaná a najmä overená ako najúčinnejšia zložka v kozmetike v boji proti vráskam, predčasnému starnutiu, či aknóznym prejavom.

Napriek tomu, že sa retinol a retinal nachádzajú v rovnakej skupine retinoidov vieme medzi nimi určiť rozdiely. Pri aplikovaní retinolu napríklad vo forme krému na tvár našej pleti nepomáha samotný retinoid. Pri styku s pokožkou sa premieňa na svoju aktívnu formu – kyselinu retinovú. Až tá dokáže s pleťou robiť zázrazky. Silu účinku retinoidov teda spoznáme podľa procesu premeny na kyselinu retinovú.

retinol

Retinoidy sa delia do viacerých skupín. Tie jemnejšie medzi ktoré patrí aj retinol musia pri premene na kyselinu retinovú prejsť dvomi alebo tromi krokmi. Retinol sa najskôr premení na retinal až potom na kyselinu retinovú. Naopak, retinal potrebuje pri svojej premene len jeden krok, preto pracuje rýchlejšie a je účinnejší. Vo všeobecnosti platí čím viac krokov premeny musí retinoid urobiť, tým je slabší. Do skupiny najsilnejších retinoidov patrí izotretinoín a tretinoín. Tieto typy retinoidov sú viazané na lekársky predpis, pretože obsahujú čistú kyselinu retinovú, ktorá je veľmi silná a jej používanie musí byť regulované odborníkom.

Retinol ako bojovník proti vráskam a akné

Retinol je najbežnejší typ retinoidu, ktorý nájdete v sérach na pleť alebo nočných krémoch. Ako sme spomínali už vyššie, účinky retinolu sa dostavia za dlhší čas ako pri retinale, pretože musí pri procese prejsť dvomi krokmi. Prvé výsledky používania kozmetických výrobkov s retinolom sú viditeľné až o niekoľko mesiacov. 

Produkty s retinolom sa predávajú v rôznych koncentráciách a v rôznych kozmetických prípravkoch – pleťové séra, očné krémy, pleťové krémy, či masky. Sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú spomaliť starnutie pleti, znížiť prehlbovanie už vzniknutých vrások, či pre ľudí trpiacich akné, no zároveň ešte nemajú žiadnu skúsenosť s používaním retinoidov. Vo všeobecnosti sa odporúča s retinolom začať pomaly a postupne. Začnite s retinolom v nižšej koncentrácii a aplikujte ho skôr len dvakrát do týždňa, neskôr môžete intenzitu používania zvýšiť. Najsilnejší je retinol v 1% koncentrácií. Pre ľudí s citlivou pokožkou zvýšenie opatrnosti platí dvojnásobne. Pripravte sa na to, že pravidelné aplikovanie retinolu so sebou nesie vedľajšie účinky. Pokožka môže byť suchá, začne sa šúpať a na určitú dobu sa vám môže akné zhoršiť. Všetko je to však súčasťou procesu predtým ako sa dostavia výsledky. Na to, aby ste videli zlepšenie používajte produkty minimálne 3 mesiace.

Účinky retinolu:

  • spevnenie pokožky
  • obnova pleti, regenerácia kožných buniek
  • vyhladzovanie textúry pleti
  • sviežosť a jas
  • odstraňovanie odumretých kožných buniek
  • menšia produkcia mazu pórov
  • liečba akné
  • znižovanie viditeľnosti pigmentových škvŕn
  • vyhladzovanie vrások a iných nedokonalostí pleti
  • eliminácia zápalov

                                     

Some By Mi Retinol Intense Reactivating Serum                    Some By Mi Retinol Intense Advanced Triple Action Eye Cream

Retinal prináša silnejší a rýchlejší účinok

Ako sme už spomínali v procese premeny, retinalu od aktívnej formy kyseliny retinovej delí len jeden krok. Preto účinkuje 11x efektívnejšie ako retinol. 

Zaujíma vás, prečo sa vôbec zaoberať retinolom alebo retinalom, keď môžete na pleť aplikovať čistú kyselinu retinovú? Pri starostlivosti o svoju pleť musíte byť opatrní. S lepšou účinnosťou sú viazané aj silnejšie vedľajšie účinky. 

Retinal je vhodný pre ľudí so zrelou pleťou, ktorí chcú vidieť výsledky rýchlejšie. Prvé zmeny môžete pozorovať už v 18. týždni. Retinal na pleť tiež dobre znášajú ľudia, ktorí už predtým používali kozmetické výrobky s vyššou koncentráciou retinolu, a tak sú na ich účinky zvyknutí. 

Účinky retinalu:

  • podporuje tvorbu kolagénu
  • spevňuje pokožku
  • zjemňuje pigmentáciu
  • lieči akné
  • vyhladzuje pokožku

Retinal napomáha k rýchlejšej obnove buniek, vďaka čomu zlepšuje celkový vzhľad pokožky.

                                         

Geek & Gorgeous Retinalové sérum „A-Game 10“                            Beauty of Joseon Revive Eye Serum „Ginseng + Retinal“

Ktorý si vybrať a ako ich používať?

Produkty s retinalom alebo retinolom dokážu svojimi pozitívnymi účinkami pomôcť všetkým typom pleti od starnúcej, aknóznej až po mastnú a suchú pleť. V tehotenstve a počas dojčenia je akýkoľvek retinoid zakázaný pre svoje teratogénne účinky (plod poškodzujúce). Prečítajte si náš článok o Bakuchiole – alternatívnej verzii k retinolu. Považuje sa za bezpečnú náhradu retinolu pre tehotné a dojčiace ženy.

Retinol na tvár nájdete obsiahnutý vo forme nočného séra, liftingovej pleťovej masky na tvár, krému na tvár alebo očného krému.

Ako zaradiť produkty s retinolom do vašej skincare rutiny? Retinol je citlivý na slnečné žiarenie, preto sa jeho aplikácia odporúča večer. Po dôkladnom očistení a usušení pleti naneste na suchú tvár a krk retinol vo veľkosti hrášku a nechajte ho vsiaknuť do pokožky aspoň po dobu 3 minút. Na záver použite hydratačný krém. Odporúčame krém s ceramidmi alebo ureou.

Ráno použite svoj ochranný SPF krém, ktorý zabráni citlivej reakcii na slnečné žiarenie. Samozrejme, toto neplatí len pri užívaní kozmetiky s obsahom retinoidov. SPF krém sa odporúča používať počas celého roka. Keďže retinol a retinal sú veľmi špecifické látky, počas používania vás možno potrápia aj niektoré z vedľajších účinkov ako je napríklad začervenanie alebo vysušenie pleti. Preto je dobré naučiť sa správne kombinovať retinol s ostatnými krokmi našej kozmetickej rutiny, ktoré nám pomôžu zmierniť výsledky vedľajších účinkov.

Ktoré kombinácie sú vhodné a ktoré naopak môžu našej pleti uškodiť?

Výbornou kombináciou je retinol a niacinamid, pretože sa vzájomne dopĺňajú. Niacinamid bojuje proti vysušovaniu a iritácií pokožky, ktorú retinol spôsobuje. Prečítajte si viac o benefitoch niacinamidu na pleť.

Pri používaní retinolu sa vyhýbajte benzoylperoxidu, ktorý môže vašu pokožku podráždiť. Neodporúča sa aplikácia AHA/BHA/PHA kyselín a retinolu v jeden deň. Táto kombinácia môže spôsobiť nadmerné začervenanie. Produkty s AHA/BHA/PHA kyselinami radšej vo svojej rutine obmieňajte a v kombinácií s retinolom používajte každý druhý deň. Ak zistíte, že citlivejšie časti tvári ako sú oči alebo ústa reagujú na retinol citlivejšie, obmedzte aplikáciu retinolu na túto časť tváre. 

V jednej rutine by sa tiež nemal retinol kombinovať s vitamínom C. Odporúčame aplikovať retinol večer a ráno po vyčistení pleti použiť vitamín C a rovnako dôležitú SPF ochranu.

Retinol a retinal sú aktívnymi látkami, ktoré zohrávajú veľkú rolu najmä v boji s vráskam či akné. S používaním retinoidov môžete začať už okolo 30tky alebo aj skôr, ako prevencia pred predčasným starnutím a zachovaním si mladistvej pokožky, čo najdlhšie. V našej ponuke nájdete séra, pleťové krémy, očné krémy, či pleťové masky s obsahom retinolu alebo retinalu. 

žena so zdravou a čistou pleťou

Dbajte na to, aby ste produkty s retinolom alebo retinalom správne kombinovali s ďalšími krémami vo vašej rutine. Ak by ste potrebovali poradiť s výberom produktov, sme tu pre vás. Stačí nás kontaktovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.