Krása a starostlivosť

Pleťová rutina – základné kroky v starostlivosti o pleť

Večená rutina

Priznajme sa, kto z nás nechce zdravú a krásnu pleť? Nič nejde samo od seba a aj pre žiarivú a zdravo vyzerajúcu pleť je potrebné sa naučiť o ňu pravidelne starať. Ide o tzv. pleťovú rutinu. Pre niekoho vášeň a pre niekoho nutná každodenná činnosť. Niekedy stačí pochopiť jednotlivé kroky v starostlivosti, spoznať svoj typ pleti a vedieť, čo potrebuje, ktoré zložky jej škodia a ktoré, naopak, pomáhajú. Výsledky nenechajú na seba dlho čakať a odmenou bude každým dňom krajšia pleť, ktorá nás bude aj naďalej a ešte viac motivovať nezanevrieť na tú svoju každodennú pleťovú rutinu.

Čo je pleťová rutina?

Pleťová rutina predstavuje každodennú starostlivosť o pleť. Rozlišujeme rannú, večernú, ale aj týždennú, teda extra starostlivosť. Rutina už sama o sebe hovorí, že ide o zaužívanú pravidelnú starostlivosť prispôsobenú vášmu typu pleti a jej potrebám. Áno, aj bezproblémová pleť potrebuje starostlivosť na to, aby vyzerala čo najdlhšie krásna, mladá a svieža. A poviem vám, čím skôr začnete, tým lepšie. Dnes sa môžete stretnúť s rôznymi krokmi v starostlivosti o pleť. Od trojkrokovej až po desaťkrokovú. Nebojte sa, nebudeme vás hnať do desaťkrokovej, tú prenecháme pre tých, pre ktorých je pleťová rutina vášňou a my vám predstavíme aspoň tú základnú a nevyhnutnú.

Kroky rannej pleťovej rutiny

Ranná pleťová rutina

Každý typ pleti vyžaduje inú starostlivosť. Platí však jednotné základné pravidlo postupnosti pre každý typ pleti: 

1. Čistenie

Pýtate sa prečo je potrebné pleť čistiť aj ráno, keď bola dôkladne vyčistená večer? Odpoveď je jednoduchá. Naša pleť počas noci prebieha samočistiacim a obnovovacím procesom, čoho výsledkom sú výlučky na pleti aj ráno, preto  je potrebné ich z pleti umyť. Voda však nestačí, nakoľko ide aj o nečistoty rozpustné v tukoch. Použiť môžete jemný gél či emulziu, ktoré dopomôžu k dôkladnemu vyčisteniu. Len čistá pleť dokáže prijímať výživu z pleťových krémov alebo sér.

2. Tonizácia 

Toner alebo aj kvetová voda (hydrolát) prinavracia zdravé pH pokožke, tonizuje ju, hydratuje a pripravuje pleť na ďalší krok a teda lepšie vstrebanie pleťového séra/krému.

3. Hydratácia

Hydratácia predstavuje použitie pleťového krému, ktorý dodáva výživu a najmä hydratuje. Je to krok, ktorý nesmie vynechať ani mastná a problematická pleť! Hydratovať a vyživovať je potrebné aj pleť aknóznu. Treba zvoliť ľahší krém vhodný na mastnú pleť, ktorý neupcháva póry. Naopak, suchšia pleť zas vyžuaduje niečo výživnejšie a hydratačnejšie. Vždy je potrebné pozerať na potreby pleti, no za žiadnych okolností tento krok nevynechávať.

4. SPF

Možno ste sa s týmto už stretli a možno ešte nie. SPF je nevyhnutnou súčasťou rannej rutiny celoročne. Vedeli ste, že používanie vhodného ochranného faktora je najefektívnejším bojovníkom proti poškodeniu kožných buniek a predčasnému starnutiu? Za následok to má práve UVA žiarenie, ktoré preniká do hĺbky pokožky a následne ju poškodzuje, čím pleť rýchlejšie starne (áno, aj v zime, aj keď je zamračené). V skratke, čím skôr začnete pravidelne používať SPF30 alebo SPF50+, tým viac ušetríte neskôr na anti-age prípravkoch.

Sérum ako extra starostlivosť?

Do rannej pleťovej rutiny môžete (a my to rozhodne odporúčame) zaradiť aj pleťové séra, ktoré síce nie sú nevyhnutnosťou, no predstavujú extra starostlivosť o pleť a podľa nás sú rýchlejšou cestou ku krajšej pokožke. Ide o cielenú starostlivosť obsahujúcu aktívne látky. Podľa typu séra a obsahu aktívnych látok poskytujú buď ochranu pleti počas dňa (antioxidanty) alebo dodávajú extra hydratáciu a výživu (kys. hyalurónová, ceramidy a iné) alebo pleť aj regenerujú aj chránia (vitamín C). Pleť je počas dňa vystavená mnohým faktorom (slnečné žiarenie, modré žiarenie z monitorov a mobilov, smog, prach a pod.). A práve sérum poskytuje väčšiu ochranu pred poškodením pleti pôsobením týchto vonkajších faktorov.

Sérum vždy aplikujeme po tonizácii pleti (pred použitím pleťového krému), ideálne ešte na vlhkú pleť, zvhlčenú tonerom alebo kvetovou vodou. Zabezpečíme tak lepší transport pleťového séra do hlbších vrstiev pokožky. Pozor však na vitamín C, ten aplikujeme na suchú pleť, nakoľko v styku s vodou je nestabilný.

Pre úplných minimalistov odporúčame minimálne tieto kroky rannej pleťovej rutiny: čistenie + pleťový krém + SPF

Kroky večernej pleťovej rutiny

Večerná pleťová rutina

Kým ranná rutina poskytuje pleti skôr ochranu, práve tá večerná poskytuje regeneráciu. Pleť večer vyčistiť od make-upu a všetkých nánosov je viac než nevyhnutné na ceste za krásnou a zdravou pokožkou. Pleť večer odľahčíme, vyčistíme, umožníme jej dýchať a regenerovať sa. Nevyhnutnými a základnými krokmi v pleťovej rutine večer sú tieto:

1. Dvojkrokové čistenie

Dvojkrokové najmä v prípade, že používate make-up, BB krém, CC krém alebo SPF

  • Odlíčenie – pleť v prvom kroku odlíčime od make-upu a iných nánosov, ideálne hydrofilným olejom alebo balzamom vhodným na čistenie pleti. Olej na seba najlepšie naviaže všetky nečistoty, aj tie rozpustné v tukoch. V prípade, že make-up nepoužívate, môžete tento krok vynechať.
  • Čistenie – tento krok nikdy nevynechávame (bez ohľadu, či sa líčite alebo nie). Pleť vyčistíme od zvyškov make-up, od olejovej zložky z prvého kroku a iných nečistôt pôsobením vonkajších faktorov. Po tomto kroku by mala byť pleť čistá a pripravená prijať benefity z produktov v ostatných krokoch. Sem radíme gély, emulzie, šetrné mydlá, ktoré nanášame na vlhkú pleť – pleť čistíme cca 1 minútu a následne dôkladne umyjeme a jemne vysušíme čistým uteráčikom alebo bavlneným tampónom

2. Tonizácia

Toner alebo kvetová vodatak isto, ako aj v rannej rutine, je tonizácia nevyhnutná na prinavrátenie zdravého pH pokožky, pleť hydratuje a pripravuje na ďalšie kroky.

3. Sérum

Cielená starostlivosť – tak ako som spomínala už vyššie, nie je to vyslovene nevyhnutný krok, no my jednoznačne odporúčame nájsť si sérum vhodné pre svoj typ pleti. Napomáha rýchlejšej obnove, pleť ozdravuje a chráni.

4. Očný krém

Očný krém, sérum alebo gél v podstate tiež nie je nevyhnutnosťou, ale pre tých poctivejších rozhodne odporúčam. Pokožka v okolí očí je jemnejšia, citlivejšia a náchylnejšia na tvorbu vrások. Očné krémy sú svojim zložením zamerané na šetrnú, no efektívnu starostlivosť. Pripomínam, že prevencia je najlepší liek a určite sa nemusíte báť očný krém zaradiť do svojej rutiny už vo veku 25 rokov. Ideálne je začať výživnými a tie anti-age si nechať na neskôr.

5. Pleťový krém/olej

Ako som už spomínala, hydratácia je rozhodne nevyhnutnosť pre každý typ pleti. Podľa svojich preferencií a typu pleti si večer môžete vybrať buď pleťový krém alebo aj olej/olejové sérum. Oleje sa rovnako odlišujú podľa využitia a typu pleti. Správne zvolený typ oleja môžeme používať aj na mastnú pleť, ktorú nepremastí, no naopak dokáže prinavrátiť pleti rovnováhu, čoho výsledkom bude menej mastná pokožka. Oleje nanášame vždy na vlhkú pleť!

Pre úplných minimalistov odporúčame minimálne tieto kroky večernej pleťovej rutiny: dvojkrokové čistenie + pleťový krém/olej

pleťová rutina

K večernej rutine patrí aj špeciálna starostlivosť a teda týždenná rutina, ktorú nie je potrebné realizovať denne. Stačí aspoň raz do týždňa. Patrí sem exfoliácia (peeling), pleťové masky, či ampulky (vyšší level pleťových sér). V prípade exfoliácie pomocou enzýmov, či jemných kyselín (bez obsahu abrazívnych zrniečok) ju môžete realizovať aj častejšie ako raz do týždňa. Tu rovnako platí pravidlo, že je potrebné poznať svoj typ pleti a jej požiadavky. Maska naopak dodá pleti extra dávku živín a látok, ktoré pokožku napumpujú životom, napomôžu lepšej bunkovej obnove a celkovo ju prežiara. Ampulky sú niečo ako pleťové séra, no obsahujú ešte vyššiu koncentráciu aktívnych látok. O špeciálnej starostlivosti si viac povieme v ďalšom článku, ktorý pre vás pripravujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.