Priznajme sa, kto z nás nechce mať zdravú, krásnu a žiarivú pleť? Nič však nejde samo od seba. Pre krásnu zdravo vyzerajúcu pleť je potrebné naučiť sa správnu starostlivosť o pleť. Ide o tzv. skincare rutinu alebo inak povedané pleťovú rutinu. Pre niekoho vášeň, pre niekoho nutná každodenná činnosť. Stačí identifikovať váš typ pleti a prispôsobiť mu starostlivosť na mieru.
Čo je skincare rutina?
Slovo skincare rutina už samo o sebe hovorí, že ide o pravidelnú starostlivosť. Dôležité je starostlivosť o pleť prispôsobiť vášmu typu pleti a jej potrebám. Áno, aj bezproblémová pleť potrebuje starostlivosť na to, aby vyzerala čo najdlhšie krásna, mladá a svieža. A poviem vám, čím skôr začnete, tým lepšie.
Základné kroky rannej skincare rutiny
Každý typ pleti vyžaduje inú starostlivosť. Platí však jednotné základné pravidlo postupnosti pre každý typ pleti:
1. Čistenie
Pýtate sa prečo je potrebné pleť čistiť aj ráno, keď bola dôkladne vyčistená večer? Odpoveď je jednoduchá. Naša pleť počas noci prebieha samočistiacim a obnovovacím procesom, čoho výsledkom sú výlučky na pleti aj ráno, preto je potrebné ich z pleti odstrániť. Voda však nestačí, nakoľko ide aj o nečistoty rozpustné v tukoch. Na čistenie pleti môžete použiť jemný čistiaci gél či emulziu, ktoré pomôžu k dôkladnému vyčisteniu. Len čistá pleť totiž dokáže prijímať výživu z pleťových krémov alebo sér.
2. Tonizácia
Toner alebo aj pleťová voda (hydrolát) prinavracia zdravé pH pokožke, tonizuje ju, hydratuje a pripravuje pleť na ďalší krok a teda lepšie vstrebanie pleťového séra/krému.
3. Sérum ako extra starostlivosť
Do rannej rutiny môžete (a my to rozhodne odporúčame) zaradiť aj pleťové sérum. Ide o cielenú starostlivosť obsahujúcu aktívne látky. Podľa typu séra a obsahu aktívnych látok poskytujú buď ochranu pleti počas dňa (antioxidanty) alebo dodávajú extra hydratáciu a výživu (kyselina hyalurónová, ceramidy a iné) alebo pleť regenerujú aj chránia (vitamín C).
Sérum vždy aplikujeme po tonizácii pleti (pred použitím pleťového krému), ideálne ešte na vlhkú pleť, zvhlčenú tonerom alebo pleťovou vodou. Zabezpečíme tak lepšie prenikanie pleťového séra do hlbších vrstiev pokožky. Pozor však na vitamín C, ten aplikujeme na suchú pleť, nakoľko v styku s vodou je nestabilný.
4. Hydratácia
Hydratácia predstavuje použitie pleťového krému, ktorý dodáva výživu a najmä hydratuje. Je to krok, ktorý nesmie vynechať ani mastná a problematická pleť. Hydratovať a vyživovať je potrebné aj aknóznu pleť. Treba však zvoliť ľahší krém vhodný na mastnú pleť, ktorý neupcháva póry. Naopak, suchšia pleť zas vyžaduje niečo výživnejšie a hydratačnejšie. Vždy je potrebné pozerať na potreby pleti, no za žiadnych okolností tento krok nevynechávať.
5. SPF
SPF krém s ochranným faktorom je nevyhnutnou súčasťou rannej rutiny celoročne. Vedeli ste, že používanie vhodného ochranného faktora je najefektívnejším bojovníkom proti poškodeniu kožných buniek a predčasnému starnutiu? Za následok to má práve UVA žiarenie, ktoré preniká do pokožky a následne ju poškodzuje, čím pleť starne rýchlejšie (áno, aj v zime a aj keď je zamračené). V skratke, čím skôr začnete pravidelne používať SPF30 alebo SPF50+, tým viac ušetríte neskôr na anti-aging kozmetike.
Pre úplných minimalistov odporúčame minimálne tieto kroky rannej pleťovej rutiny: čistenie + pleťový krém + SPF
Kroky večernej skincare rutiny
Kým ranná rutina poskytuje pleti skôr ochranu, tá večerná je zameraná na regeneráciu. Pleť večer odľahčíme, vyčistíme, umožníme jej dýchať a regenerovať sa. Krokmi v pleťovej rutine večer sú:
1. Odlíčenie
Pleť v prvom kroku odlíčime od make-upu a iných nánosov, ideálne hydrofilným olejom alebo balzamom vhodným na čistenie pleti. Olej na seba najlepšie naviaže všetky nečistoty, aj tie rozpustné v tukoch. V prípade, že make-up nepoužívate, môžete tento krok vynechať.
2. Čistenie
Tento krok nikdy nevynechávame (bez ohľadu na to, či sa líčite alebo nie). Pleť vyčistíme od zvyškov make-upu, od olejovej zložky z prvého kroku a ostatných nečistôt. Po tomto kroku by mala byť pleť dokonale čistá a pripravená prijať benefity z produktov využívaných v ďalších krokoch. Sem radíme gély, emulzie, šetrné mydlá, ktoré nanášame na vlhkú pleť – pleť čistíme cca 1 minútu a následne dôkladne umyjeme a jemne vysušíme čistým uteráčikom alebo bavlneným tampónom.
3. Tonizácia
Toner alebo pleťová voda – tak isto, ako aj v rannej rutine, je tonizácia nevyhnutná na prinavrátenie zdravého pH pokožky, pleť hydratuje a pripravuje na ďalšie kroky.
4. Sérum
Cielená starostlivosť – tak ako som spomínala už vyššie, nie je to vyslovene nevyhnutný krok, no my jednoznačne odporúčame nájsť si sérum vhodné pre váš typ pleti. Sérum účinne napomáha rýchlejšej obnove, pleť ozdravuje a zároveň chráni.
5. Očný krém
Očný krém, sérum alebo gél v podstate tiež nie je nevyhnutnosťou, ale pre tých poctivejších rozhodne odporúčame. Pokožka v okolí očí je jemnejšia, citlivejšia a náchylnejšia na tvorbu vrások. Očné krémy sú svojim zložením zamerané na šetrnú, no efektívnu starostlivosť. Pripomínam, že prevencia je najlepší liek a určite sa nemusíte báť očný krém zaradiť do svojej rutiny už vo veku 25 rokov. Ideálne je začať výživnými a tie anti-age si nechať na neskôr. Vhodne zvolený očný krém vie pomôcť aj s vačkami pod očami.
6. Pleťový krém/olej
Podľa vašich preferencií a typu pleti si večer môžete vybrať buď krém alebo aj pleťový olej/olejové sérum. Oleje sa rovnako odlišujú podľa využitia a typu pleti. Správne zvolený typ oleja môžeme používať aj na mastnú pleť, ktorú nepremastí, no naopak dokáže prinavrátiť pleti rovnováhu, čoho výsledkom bude menej mastná pokožka. Oleje nanášame vždy na vlhkú pleť.
Ak však preferujete jednoduchú skincare rutinu nezabúdajte hlavne na tieto 3 kroky: odlíčenie + čistenie + pleťový krém/olej.
K večernej rutine patrí aj špeciálna starostlivosť – týždenná rutina, ktorú nemusíte realizovať denne, stačí raz do týždňa. Do tejto rutiny patrí:
- exfoliácia (peeling) – odstraňovanie odumretých buniek na povrchu pleti;
- pleťové masky – hydratujú a dodájú pleti živiny, ktoré pokožku vyživia a rozžiaria;
- ampulky (vyšší level pleťových sér) – obsahujú vyššiu koncentráciu aktívnych látok.