Patríte k milovníkom rôznych druhov čajov? Ak áno, dnes vám prinášame pár tipov ako pripraviť šípkový čaj, ktorý je bohatý na vitamíny, minerály a viete si ho vyrobiť zo sušených plodov. Prezradíme vám kedy šípky zbierať, ako ich sušiť, skladovať a tiež ako si z nich pripraviť lahodný čaj vhodný do chladnejších jesenných dní.
Zber a správne sušenie šípok
Obdobie vhodné pre zber šípok sa pohybuje od septembra do konca októbra, niektorí dokonca tvrdia, že im prospejú aj prvé mrazy. Čím sú viac zrelé, tým viac benefitov prinášajú! Ich oranžová až tmavočervená farba vás priam láka k tomu, aby ste ich odtrhli. Pozor ale aby neboli zamrznuté, pretože opakovaný alebo silnejší mráz šípky znehodnotí, a potom sa vnútro stáva mazľavým až príliš mäkkým. Ideálne je preto počkať práve na suché a slnečné počasie, vtedy je ich obsah vitamínov optimálny. Nezabudnite, že plody je potrebné očistiť od kvetných zvyškov a stopiek.
Konzumácia týchto chutných červených plodov posilňuje imunitu, čistia telo, prečisťujú a posilňujú obličky a močové cesty, predchádzajú únave a dopĺňajú vitamín C, potrebný v chladných mesiacoch.
Sušenie
Šípky by mali byť pred sušením čisté, preto ich opláchnite a rýchlo vysušte. Sušiť ich je ideálne najskôr prirodzene na vzduchu, ideálne pri teplote do 35°C. Následne ich dosušiť v sušičke, prípadne v rúre na cca 30°C. Tento proces by mal trvať čo najkratšie. Je potrebné dbať na to aby nesplesniveli, nezhnedli alebo sa nepripálili. Kvalitne vysušené by mali by byť krehké a ľahko rozdrviteľné. Vtedy si zachovajú najviac vitamínov. Ak sa vám, zdá že sušenie trvá pridlho, môžete ho urýchliť stlačením alebo rozpolením plodu.
Skladovanie
Usušené šípky je potrebné následne vložiť do uzatvárateľných sklenených nádob a odložiť na tmavé, suché a hlavne chladné miesto. Pri zlom skladovaní sa vám môže stať, že šípky začnú absorbovať naspäť vlhkosť z prostredia a tým pádom vám začnú plesnivieť. Takýmto spôsobom ich skladujte maximálne rok, potom už šípky strácajú svoje výživné a liečivé látky a tým pádom nemajú nijaké účinky.
TIP OD NÁS: Suchú šípku môžete ľahko podrviť a vytvoriť z nej jemný prášok. Ten je účinný ako prevencia, či liečivo pri silnej menštruácii. Prášok užívajte podľa potreby, jednu čajovú lyžičku zapite vodou alebo čajom, ešte pred jedlom.
Šípkový čaj
Na prípravu chutného šípkového čaju existujú rôzne postupy. Niekto sušené šípky rozdrví, zaleje vriacou vodou a nechá cca 2 minúty variť. Následne nechá tento „vývar“ odstáť dlhšiu dobu. Iný zas používajú opačný proces tj. nechávajú šípky cca pol hodinku v studenej vode „vymočiť“ a následne sa až privedú do varu opäť na približné 2 minúty. Lúhuje sa asi tak 15 minút. Pozor ale na cedzenie! Je potrebné použiť veľmi husté sitko aby sa do čaju nedostali jemné chĺpky, ktoré plody šípky obsahujú.
Práve preto mnoho receptov na šípkový čaj je aj z celých plodov. V tom prípade sa sušené plody namočia na cca 24 h. do vody a až potom sa môžu variť. Tu im však stačí kratšia doma varenia, lúhovanie samozrejme ostáva v rovnakej dobe. Pri tejto technike je výhodou, že tieto šípky môžete nanovo zaliať. Použijete vlastne druhý spôsob varenia a nemusíte mať obavy, žeby čaj nebol účinný živiny v nich ešte ostali.
Pre deti alebo milovníkov sladších čajov odporúčame čaj ochutiť medom alebo citrónom, prípadne pridať lipu. Vďaka tomu naberie zaujímavú a hlavne príjemnú chuť.
Šípky ako zdroj vitamínu C vo svete krásy a zdravej pokožky
Vedeli ste, že šípky majú svoju nazastupiteľnú rolu aj vo svete krásy? V podobe oleja lisovaného za studena prispieva pokožke v podobe množstva vitamínov, najmä vitamínu C, ktoré vzájomne bojujú proti starnutiu, pigmentovým nezrovnalostiam, jazvičkám, či akné. Ponuku šípkového oleja lisovaného za studena na kozmetické účely nájdete TU.
dobrý článok 🙂 prípadne odporúčam opraviť: Pozor ale na cedzenie! cedenie, od slova cediť 😉