Pigmentové škvrny sú rozšíreným kožným problémom, ktorý ovplyvňuje aj to, ako pokožka vyzerá. Nie sú len otázkou veku, ale môžu sa vyskytovať u rôznych vekových kategórii. Čítajte ďalej a zistite, čo presne pigmentové škvrny sú a, ako ich eliminovať.
Čo sú pigmentové škvrny?
Pigmentové škvrny vznikajú ako reakcia tela na nadmerné vystavenie škodlivému slnečnému žiareniu. Sú to malé tmavé škvrny buď na tvári, dekolte, chrbte alebo rukách, ktoré sú najviac odhalené. Objavujú sa po tom, čo pokožka nadmerne produkuje kožný pigment – melanín, aby nás ochránila pred negatívnym vplyvom slnečného žiarenia. Ich charakteristickým znakom je, že nie sú vystúpené, ako napríklad znamienka. Často sa stáva, že počas zimy sú pigmentové škvrny menej viditeľné ako počas leta.
Zo zdravotného hľadiska pre nás pigmentové škvrny nepredstavujú riziko, napriek tomu ženy stále trápia pri pohľade do zrkadla. Problematika pigmentových škvŕn sa spája s výrazom hyperpigmentácia, ktorý označuje vznik tmavých škvŕn na pleti.
Na niektorých ženách pôsobia pigmentové škvrny bledšie, na niektorých zas tmavšie, čo závisí od ich prirodzenej farby pigmentu. Iné naopak netrpia pigmentáciami vôbec. Všetko záleží od nášho typu pokožky. Ľudia s bledšou pokožkou si vo všeobecnosti musia dávať väčší pozor pri pobyte na slnku, pretože sú oveľa náchylnejší na vznik škvŕn, ako osoby s tmavším odtieňom pokožky.
Vo všeobecnosti rozlišuje tieto typy pigmentových škvŕn:
- pehy
- starecké škvrny
- melazma – hyperpigmentácia, ktorá vzniká v tehotenstve
- pozápalová hyperpigmentácia
Prečo vznikajú pigmentové škvrny?
Naše telo a organizmus sa vždy určitým spôsobom bráni pred vírusmi, infekciami a rovnako to platí aj pri pôsobení UV slnečného žiarenia. Kožné bunky sa bránia tvorbou kožného farbiva melanínu, ktorý nám vytvára pekné opálenie pokožky. Ak však ochranu pred slnkom zanedbáme a pokožku neprestajne vystavujeme ostrým lúčom, koža začne vytvárať nadmernú produkciu melanínu a nám tak vznikajú nepekné kontrastné tmavé škvrny.
Dôvody vzniku pigmentových škvŕn však nevychádzajú len zo samotného slnka. Existujú aj iné faktory, ktoré prispievajú na vznik nadmernej hyperpigmentácie:
- genetická predispozícia
- lieky – z tohto dôvodu by sme sa počas užívania liekov nemali opaľovať
- nechránené opaľovanie
- akné
- tehotenstvo
- menopauza
- antikoncepcia
- hormonálne zmeny – napríklad pri hormonálnej liečbe
V posledných troch prípadoch ide o typ hyperpigmentácie, ktorý vznikol v dôsledku hormonálnych zmien, čo znamená, že, keď sa hormóny dostanú opäť do normy, postupne škvrny zmiznú. Najčastejšie sa vyskytujú na lícach, v oblasti nosa alebo nad hornou perou.
Aj keď sa môže zdať, že pigmentové škvrny časom zmiznú, pri najbližšom kontakte so slnkom sa pravdepodobne znovu objavia. Samozrejme, niektoré typy pigmentových škvŕn zmiznú sami od seba, ako sme spomínali o pár riadkov vyššie. Ak ste si na svojej babičke všimli zvýšený nárast pigmentových škvŕn dôvod je prostý. Vplyvom času pigmentové škvrny pribúdajú, pretože pokožka je už roky vystavená slnečným lúčom.
Ako sa chrániť pred vznikom pigmentových škvŕn?
Bez ohľadu na všetky okolnosti, faktory a príčiny, ktoré sú spojené s vznikom pigmentových škvŕn na tvári naďalej platí pravidlo, že pokožku je potrebné chrániť. Ako to docieliť? Jedinou osvedčenou metódou je používanie ochranných krémov s ochranným faktorom na telo, ale aj špeciálne určených na pokožku tváre. Dostatočnou a pravidelnou UV ochranou predchádzate predčasnému starnutiu pleti, tvorbe pigmentových škvŕn a prehlbovaniu už vzniknutých vrások.
Vhodnou voľbou pri výbere je faktor v rozsahu od 30 do 50, ktorý odfiltruje väčšie percento UVA a UVB lúčov. Hodnota SPF faktora sa tiež odvíja aj od fototypu kože. Ženám s jazvičkami po akné alebo pigmentovými škvrnami sa odporúča až hodnota 50+. Aj opaľovacie krémy vyberáme podľa toho či máme svetlú alebo tmavšiu pleť a, ako rýchlo sa dokážeme spáliť. Okrem toho je dôležité aplikovať aj klasické praktiky ako nosenie pokrývky hlavy alebo slnečné okuliare, keďže aj koža pod očami a očné viečka sú veľmi citlivé.
Pamätajte, že SPF krémy nie sú určené len na letné obdobie. Súčasťou našej pravidelnej kozmetickej rutiny by mali byť počas celého roka. Aj keď v zime máme väčšinu tela zakrytú oblečením, našu tvár by sme si mali chrániť neustále.
Naše typy na produkty
Doprajte pokožke dodatočnú starostlivosť
Bohužiaľ, pigmentové škvrny na rukách ani nikde inde na tele nedokážeme mávnutím čarovného prútika zázračne odstrániť. Keď nás už raz “poctia” svojím príchodom, neostáva nám nič iné len sa snažiť tieto nedokonalosti eliminovať. Pleťová kozmetika na pigmentové škvrny dokáže svojim zložením tmavé miesta na pokožke zjemniť alebo zosvetliť, aby neboli natoľko viditeľné. Ide napríklad o pleťové séra s vitamínom C, hydratačné krémy bohaté na aktívne látky eliminujúce pigmentácie pleti alebo BB krémy, ktoré vyrovnávajú tón pleti a jemne kryjú aj nedostatky ako pigmentácie.
Náš výber produktov
Krémy, toniká a pleťové séra s obsahom kyseliny hyaluronovej dokážu pokožke prinavrátiť stratenú vlahu po nadmernom opaľovaní. Použiť môžete aj niektoré druhy pleťových olejov. Šípkový, ricinový, mandľový alebo jojobový olej pokožku hydratujú a prinavrátia jej vitamíny. Obsahujú významné antioxidanty, ako sú vitamíny A, C, E, ktoré preukázali synergický účinok proti viditeľnému poškodeniu kože slnkom.
Pigmentové škvrny na tvári, či rukách vieme výrazne eliminovať dekoratívnou kozmetikou a pleťovými prípravkami. Medzi ďalšie efektívne spôsoby ako znížiť výskyt pigmentových škvŕn patria dermatologické ošetrenia, laserové terapie alebo chemické peelingy. Laserová terapia a chemické peelingy odstraňujú pigmentové škvrny vysokoenergetickým svetlom, ktorým prechádzajú cez oblasť pigmentových škvŕn.
Ako najlepšie zamaskovať pigmentové škvrny na tvári
Potrebujete sa rýchlo pripraviť do práce alebo na dôležitú spoločenskú akciu a túžite, aby na vašej pleti nebol ani náznak pigmentovej škvrny? V tejto situácií vám najviac pomôže kombinácia ružového korektora a make-upu.
- Po podkladovom kréme s ochranným faktorom si na tvár naneste korektor v malej vrstve všade, kde potrebuje pleť zjednotiť. Každý korektor má však odlišné vlastnosti, niektoré pomáhajú tmavé miesta zakryť, iné ich ešte viac zvýraznia. Ružový korektor sa používa práve na maskovanie pigmentových škvŕn.
- Následne použite make-up so stredným krytím. Ak sú miesta, kde škvrny stále presvitajú zvoľte krémový korektor vo farbe pleti a naneste na problémové miesto. Neodporúčame používať príliš svetlý make-up, ktorý škvrny dostatočne nezakryje, ale ani tmavší make-up ako sú samotné pigmentové škvrny. Ak máte problém nájsť ideálny odtieň make-upu, skúste si ho sami namiešať.
Ako sa zvykne hovoriť, zdravie máme len jedno. Výnimkou nie je ani zdravie našej pokožky. Pobyt na slnku nás dokáže dobiť energiou a zlepšiť náladu, no nezabúdajme na dostatočnú ochranu. Trápia vás pigmentové škvrny po opaľovaní? S procesom starostlivosti o pokožku a pleť vám s radosťou pomôžeme. Krémy na pigmentové škvrny a iné produkty, ktoré ich pomáhajú redukovať nájdete na Avel.sk.