Krása a starostlivosť

Pigmentové škvrny: prečo vznikajú a ako ich eliminovať?

Žena objavuje prvé náznaky pigmentácie

Leto a s ním spojené množstvo slnečných a horúcich dní po sebe zanecháva viac ako len pekné spomienky z výletov, ktoré sme zažili. Slnečné lúče si niekedy vyžiadajú svoju daň a za našu nezodpovednosť alebo nevedomosť si to odnesie práve pokožka. Mnohí z nás o dôležitosti ochrany pokožky pred UV žiarením počuli už veľa, no stále sa nájdu takí, ktorí túto ochranu podceňujú, čoho výsledkom býva výskyt nepekných tmavých škvŕn. Častokrát podceňujeme silu slnka a následný vplyv UV žiarenia na pokožku, napríklad, keď ideme von na krátku prechádzku, či keď je slnko za oblakmi. Mnohí z nás nevedia, že UVA žiarenie vplýva na zdravie a vzhľad našej kože rovnako počas roka, dňa, cez oblaky, či dokonca aj cez sklo.

Žena sa pozerá do zrkadlaZa všetky tieto chyby neskôr zbytočne doplatíme. V takej Kórey alebo Japonsku ženy rýchlo prišli na spôsob, ako so svojou pleťou zaobchádzať. V lete sa pred ostrým slnkom chránia špeciálnymi dáždnikmi, pretože vedia, že sa im v budúcnosti za to pleť poďakuje. A, keď si myslíte, že preháňajú len sa pozrite na ich bezchybné až detské tváričky. Prečítajte si o tom, čo presne pigmentové škvrny sú a, ako ich eliminovať.

Pigmentové škvrny vznikajú ako reakcia tela na nadmerné vystavenie škodlivému slnečnému žiareniu. Sú to malé tmavé škvrny buď na tvári, dekolte, chrbte alebo rukách, ktoré sú najviac odhalené. Objavujú sa po tom, čo pokožka nadmerne produkuje kožný pigment – melanín, aby nás ochránila pred negatívnym vplyvom slnečného žiarenia. 

Zo zdravotného hľadiska pre nás pigmentové škvrny nepredstavujú riziko, napriek tomu ženy stále trápia pri pohľade do zrkadla. Problematika pigmentových škvŕn sa spája s výrazom hyperpigmentácia, ktorý označuje vznik tmavých škvŕn na pleti.

Príčinou vzniku nie je len slnko

Naše telo a organizmus sa vždy určitým spôsobom bráni pred vírusmi, infekciami a rovnako to platí aj pri pôsobení UV slnečného žiarenia. Kožné bunky sa bránia tvorbou kožného farbiva melanínu, ktorý nám vytvára pekné opálenie pokožky. Ak však starostlivosť o pleť zanedbáme a bez ochrany vo forme opaľovacieho krému neprestajne vystavujeme pokožku ostrým lúčom, koža začne vytvárať nadmernú produkciu melanínu a nám tak vznikajú nepekné kontrastné tmavé škvrny. 

Aj keď je hlavnou príčinou práve pôsobenie slnečného žiarenia, dôvody vzniku pigmentových škvŕn nevychádzajú len zo samotného slnka. Existujú aj iné faktory, ktoré prispievajú na vznik nadmernej hyperpigmentácie:

  • genetická predispozícia
  • lieky – z tohto dôvodu by sme sa počas užívania liekov nemali opaľovať 
  • nechránené opaľovanie
  • akné 
  • tehotenstvo
  • menopauza
  • antikoncepcia 

V posledných troch prípadoch ide o typ hyperpigmentácie, ktorý vznikol v dôsledku hormonálnych zmien, čo znamená, že, keď sa hormóny dostanú opäť do normy, postupne škvrny zmiznú. Najčastejšie sa vyskytujú na lícach, v oblasti nosa alebo nad hornou perou. 

Žena v staršom veku si natiera ochranný krémNa niektorých ženách pôsobia pigmentové škvrny bledšie, na niektorých zas tmavšie, čo závisí od ich prirodzenej farby pigmentu. Iné naopak netrpia pigmentáciami vôbec. Všetko záleží od nášho typu pokožky. Ľudia s bledšou pokožkou si vo všeobecnosti musia dávať väčší pozor pri pobyte na slnku, pretože sú oveľa náchylnejší na vznik škvŕn ako osoby s tmavším odtieňom pokožky.

Aj keď sa môže zdať, že pigmentové škvrny časom zmiznú, pri najbližšom kontakte so slnkom sa pravdepodobne znovu objavia. Samozrejme, niektoré typy pigmentových škvŕn zmiznú sami od seba, ako sme spomínali o pár riadkov vyššie. Ak ste si na svojej babičke všimli zvýšený nárast pigmentových škvŕn dôvod je prostý. Vplyvom času pigmentové škvrny pribúdajú, pretože pokožka je už roky vystavená slnečným lúčom.

Ochrana pokožky je prvoradá

Bez ohľadu na všetky okolnosti, faktory a príčiny, ktoré sú spojené s vznikom pigmentových škvŕn na tvári naďalej platí pravidlo, že pokožku je potrebné chrániť. Ako to docieliť? Jedinou osvedčenou metódou je používanie ochranných krémov s ochranným faktorom na telo, ale aj špeciálne určených na pokožku tváre. Dostatočnou a pravidelnou UV ochranou predchádzate predčasnému starnutiu pleti, tvorbe pigmentových škvŕn a prehlbovaniu už vzniknutých vrások.

Ale aké množstvo SPF faktora je potrebné naniesť a ako často? Použitie SPF faktora závisí od toho, ako dlho sa na slnku zdržíte. Ak trávite voľný čas na dovolenke pri bazéne alebo v prírode je potrebné nanášať SPF faktor viackrát za deň minimálne každé 2 hodiny. Neviete si vybrať správny faktor? Vhodnou voľbou je faktor v rozsahu od 30 do 50, ktorý odfiltruje väčšie percento UVA a UVB lúčov. Hodnota SPF faktora sa tiež odvíja aj od fototypu kože. Ženám s jazvičkami po akné alebo pigmentovými škvrnami sa odporúča až hodnota 50+. Aj opaľovacie krémy vyberáme podľa toho či máme svetlú alebo tmavšiu pleť a, ako rýchlo sa dokážeme spáliť. Okrem toho je dôležité aplikovať aj klasické praktiky ako nosenie pokrývky hlavy alebo slnečné okuliare, keďže aj koža pod očami a očné viečka sú veľmi citlivé. 

Pamätajte, že SPF krémy nie sú určené len na letné obdobie. Súčasťou našej pravidelnej kozmetickej rutiny by mali byť počas celého roka. Aj keď v zime máme väčšinu tela zakrytú oblečením, našu tvár by sme si mali chrániť neustále. 

Doprajte pokožke dodatočnú starostlivosť

Bohužiaľ, pigmentové škvrny na rukách ani nikde inde na tele nedokážeme mávnutím čarovného prútika zázračne odstrániť. Keď nás už raz “poctia” svojím príchodom, neostáva nám nič iné len sa snažiť tieto nedokonalosti eliminovať. Pleťová kozmetika na pigmentové škvrny dokáže svojim zložením tmavé miesta na pokožke zjemniť alebo zosvetliť, aby neboli natoľko viditeľné. Ide napríklad o pleťové séra s vitamínom C, hydratačné krémy  bohaté na aktívne látky eliminujúce pigmentácie pleti alebo BB krémy, ktoré vyrovnávajú tón pleti a jemne kryjú aj nedostatky ako pigmentácie.

Skvelým riešením na rozjasnenie pleti sú produkty ENVY Therapy z rady Brightening, ktoré sú špeciálne určené na zmiernenie príznakov hyperpigmentácie. Krémy, toniká a pleťové séra s obsahom kyseliny hyaluronovej dokážu pokožke prinavrátiť stratenú vlahu po nadmernom opaľovaní. Použiť môžete aj niektoré druhy rastlinných olejov. Šípkový, ricinový, mandľový alebo jojobový olej pokožku hydratujú a prinavrátia jej vitamíny. Obsahujú významné antioxidanty, ako sú vitamíny A, C, E, ktoré preukázali synergický účinok proti viditeľnému poškodeniu kože slnkom. 

Pigmentové škvrny na tvári, či rukách vieme výrazne eliminovať dekoratívnou kozmetikou a pleťovými prípravkami. Medzi ďalšie efektívne spôsoby ako znížiť výskyt pigmentových škvŕn patria dermatologické ošetrenia, laserové terapie alebo chemické peelingy. Laserová terapia a chemické peelingy odstraňujú pigmentové škvrny vysokoenergetickým svetlom, ktorým prechádzajú cez oblasť pigmentových škvŕn. 

Žena s pigmentovými škvrnami

Ako najlepšie zamaskovať pigmentové škvrny na tvári

Potrebujete sa rýchlo pripraviť do práce alebo na dôležitú spoločenskú akciu a túžite, aby na vašej pleti nebol ani náznak pigmentovej škvrny? V tejto situácií vám najviac pomôže kombinácia ružového korektora a make-upu.

  1. Po podkladovom kréme s ochranným faktorom si na tvár naneste korektor v malej vrstve všade, kde potrebuje pleť zjednotiť. Každý korektor má však odlišné vlastnosti, niektoré pomáhajú tmavé miesta zakryť, iné ich ešte viac zvýraznia. Ružový korektor sa používa práve na maskovanie pigmentových škvŕn.
  2. Následne použite make-up so stredným krytím. Ak sú miesta, kde škvrny stále presvitajú zvoľte krémový korektor vo farbe pleti a naneste na problémové miesto. Neodporúčame používať príliš svetlý make-up, ktorý škvrny dostatočne nezakryje, ale ani tmavší make-up ako sú samotné pigmentové škvrny. Ak máte problém nájsť ideálny odtieň make-upu, skúste si ho sami namiešať.

Ako sa zvykne hovoriť, zdravie máme len jedno. Výnimkou nie je ani zdravie našej pokožky. Pobyt na slnku nás dokáže dobiť energiou a zlepšiť náladu, no nezabúdajme na dostatočnú ochranu. Trápia vás pigmentové škvrny po opaľovaní? S procesom starostlivosti o pokožku a pleť vám s radosťou pomôžeme. Krémy na pigmentové škvrny a iné produkty, ktoré ich pomáhajú redukovať nájdete na Avel.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.