Krása a starostlivosť, Zdravie a životný štýl

8 tipov v starostlivosti o pleť, telo a vlasy v lete

V lete platí všeobecne známe pravidlo „menej je viac“ tisíc násobne. Počas letných dní, kedy sme zaťažení vysokými teplotami a viac sa potíme, je potrebné odľahčiť svoju rutinu a pleť zbytočne nezaťažovať. Pleťová rutina v lete sa od tej zimnej líši vo viacerých bodoch. Špeciálne treba pristupovať aj v starostlivosti o telo i vlasy. Kým pri starostlivosti o telo platí rovnaké pravidlo ako v skincare, v starostlivosti o vlasy treba, naopak, pridať.

1. SPF

Opálenie je síce možno pekné, no poškodenie kože nesvedčí nikomu. Nemusíte sa vyhýbať slniečku, ani si odopierať dni pri vode. Nezabúdajte však na adekvátnu ochranu kože, pravidelnú reaplikáciu (každé 2-3 hodiny alebo ihneď po kúpaní) a predíďte poškodzujúcemu spáleniu, predčasnému starnutiu kože, dehydratácii pokožky, či tvorbe pigmentácii. Pomaly ďalej zájdete a ak si neviete leto predstaviť bez opálenia, dá sa na to ísť postupne a s adekvátnou ochranou. Mýtus, že cez SPF50 vás neopáli je snáď už dávno zažehnaný. Opáli! Síce postupne, no šetrnejšie. V našich zemepisných šírkach odporúčame SPF30 alebo SPF50. Výber vhodného SPF závisí aj od vášho fototypu kože, o ktorom sme písali v našom článku o VPLYVE UV ŽIARENIA na pokožku.

Nezabúdajte, že je vhodné sa vyhýbať najsilnejšiemu slnku v čase od 11:00 do 14:00, najmä to platí pre deti, svetlý fototyp kože, či pre ľudí s mnohopočetnými znamienkami. Rovnako nezabúdajte natierať aj citlivé časti ako sú uši, cestička vo vlasoch, pery, či chodidlá. Vhodné je aj použitie pokrývky hlavy, slnečné okuliare, či voľba vzdušného oblečenia.

2. Hydratácia, hydratácia a opäť hydratácia

To, že je pitný režim v lete veľmi dôležitý a spotreba vody zvyšujúcimi teplotami stúpa, vie snáď každý. No vedeli ste, že aj naša pokožka je v lete viac dehydrovaná? Zvýšte svoj pitný režim, zaraďte do rutiny hydratačné zložky ako napr. kyselinu hyalurónovú, upokojujúci a hydratačný panthenol, či aloe vera a do kabelky si zabaľte osviežujúci hydrolát. Kyselina hyalurónová je známa tým, že viaže na seba obrovské množstvo vody a pokožku tak udržuje hydratovanú a v kondícii. Viac o účinkoch a použití KH sme písali v našom predchádzajúcom článku. Hydrolát zas bude skvelým pomocníkom počas horúcich dní, kedy počas dňa dodá pleti sviežosť a hydratáciu.

Najmä majitelia mastnej a zmiešanej pleti majú tendenciu v lete vynechať použitie pleťového krému vo svojej rutine. To je však chyba, nakoľko pleť začína byť viac dehydrovaná, následne pri nedostatočnej hydratácii začne produkovať viac mazu a vy sa dostávate do začarovaného kruhu. Ideálne je vybrať si ľahký fluidný krém, no rozhodne neodporúčame tento krok vynechávať. Nezabúdajte však, že hydratovať je potrebné pokožku celého tela a to najmä, ak ste strávili deň na slniečku.

 

3. Antioxidanty

Pôsobením UV lúčov v lete vzniká viac voľných radikálov. Preto odporúčame do rannej rutiny zaradiť napr. séra s vysokým obsahom antioxidantov, ktoré dokážu tieto poškodzujúce voľné radikály eliminovať. Vhodný je vitamín C, zelený čaj, bakuchiol, ale aj hydratačná už spomínaná kyselina hyalurónová. Pre svoj upokojujúci účinok a množstvo antioxidantov je skvelá voľba aj nočná maska Klairs s vitamínom E alebo COSRX ryžová, ktoré počas noci dodajú pleti vlahu, množstvo ochranných antioxidantov a extra výživu.

 

4. Ľahké konzistencie & keep it simple

Pokožka celého tela, nie len tá na tvári, potrebuje najmä v lete voľnosť. Ako zhadzujeme oblečenie a volíme ľahké vzdušné materiály, žiada sa nám to aj v starostlivosti o pleť, či telo. Rozhodne odporúčame, aby ste pokožku tváre nezaťažovali viackrokovými rutinami, ťažkými krémami, či silnými aktívnymi látkami. Vhodné sú najmä ľahké gélové, či fluidné konzistencie, ktoré sa ihneď vstrebávajú a nezanechávajú ťažký pocit. Z aktívnych látok odporúčame skôr tie upokojujúce a hydratačné, ako napríklad kyselina hyalurónová, centella asiatica, niacinamid, zelený čaj, bakuchiol, či panthenol. V prípade kyselín, či retinolu nezabúdajte na vysokú UV ochranu.

 

5. Rozumne s exfoliáciou

Nie, peelingu sa nemusíte vôbec vzdať. Exfoliácia je pre pokožku prínosná a výsledkom býva naozaj krásna, svieža a odľahčená pokožka, čo v lete určite oceníte. No v lete rozhodne dávajte pozor, kedy exfoliujete. Ak ste pokožku celý deň vystavovali slnečnému žiareniu alebo ste sa nebodaj spálili, exofliácia by ju ešte viac podráždila a priniesla by viac škody ako úžitku. Ideálne je exfoliovať vtedy, keď viete, že nasledujúci deň nebudete a ani v ten deň ste neboli na slniečku. Ak už exfoliujete v žiadnom prípade nezabúdajte na najvyššiu SPF ochranu, nakoľko takáto pokožka je viac odhalená, mierne narušená a teda viac senzibilná na slniečko a tvorbu pigmentácií. Ideálne je používať šetrnejšie formy, ako napríklad enzymatický peeling, peeling s obsahom PHA kyselín, či nízke koncentrácie.

 

6. Extra starostlivosť o vlasy

Kým v starostlivosti o pleť a telo používame ľahšie konzistencie a našu rutinu zjednodušujeme, aby sme pokožku nezaťažovali, práve vlasy si vyžadujú extra dávku starostlivosti. Vplyvom tepla a slniečka, chlórovanej vody, či množstva morskej soli sú naše vlasy viac namáhané a vysušované. Vhodné je eliminovať sušenie, natáčanie a žehlenie vlasov a častejšie vlasom dopriať regeneráciu a výživu v podobe masky na vlasy, či olejových zábalov. Nakoľko majiteľky dlhých vlasov práve v lete nosia vlasy v gumičke, je vhodné zvoliť jemné hodvábne gumičky, ktoré stiahnuté vlasy „v chvoste“ toľko nezaťažujú.

 

7. Pozor na cukor a alkohol

S teplejšími dňami prichádzajú dovolenky, stanovačky, grilovačky, čo sa veľa krát odrazí na našom jedálničku. Stravujeme sa viac mimo domu a schyľujeme k väčšej konzumácii alkoholu, sladkostí, fastfoodov, či iných potravín, ktoré výrazne vplývajú na stav našej pleti. Práve cukor a alkohol bohatý na množstvo cukru vyvolávajú zápalové stavy v pokožke. Práve v lete máme najväčší zdroj čerstvej lokálnej zeleniny a ovocia, ktoré by v našom jedálničku nemali chýbať.

 

8. Skincare po príchode domov

Asi väčšina z nás má svoju večernú rutinu zaužívanú tak, že ju vykonávame tesne predtým ako ideme do postele. V lete, kedy slnko neskôr zapadá máme tendenciu chodiť spať neskôr a teda aj sa odlíčiť a pleť vyčistiť odkladáme na neskoršie hodiny. Počas dňa sa však viac potíme, pravidelne reaplikujeme SPF, trávime viac času von a mix týchto faktorov máme na našej pleti. Skúste svoju pleť vyčistiť a odľahčiť ihneď z príchodu. I keď vieme, že pleť dýcha aj pod make-upom, je jasné, že sa jej lepšie dýcha a regeneruje bez týchto nánosov.

 

Nechajte sa inšpirovať našim letným „must have“ výberom a nazrite do kategórie LETO, kde nájdete tipy na kozmetiku vhodnú na leto, či už cestujete, idete do prírody alebo k vode.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.