Krása a starostlivosť

Alergia na kozmetiku: Ako sa chrániť a užiť si krásu bez obáv

alergia na kozmetiku na tvári

Kozmetika nepochybne patrí do života každej ženy. Používame ju pri každodennej starostlivosti o pokožku tváre, celého tela, či vlasovú pokožku. Celú starostlivosť takmer každé ráno väčšina z nás zavŕši líčením pomocou dekoratívnej kozmetiky. Každá sme však iná, každá máme iný typ pokožky a každá reagujeme na jednotlivé zložky rôzne. Kde jednej kozmetický produkt vyhovuje v plnej miere, druhej môže vyvolať nepríjemnú reakciu. Produkt, ktorý si iné pochvaľujú môže práve nám vyvolať na pleti podráždenie. Pri výbere kozmetiky by sme sa preto mali riadiť vlastným typom pleti, potrebami, zisteniami, čo a aké zložky nám škodia alebo sa obrátiť na odborníkov. Bohužiaľ, vlastným zisteniam častokrát predchádzajú nepríjemné dni. Vyskytla sa už u vás alergia na kozmetiku? 

V dnešnom článku sa dozviete, aké zložky v kozmetických výrobkoch sú považované za spúšťačov alergickej reakcie. Poďte sa s nami pozrieť na to, ako sa vyhnúť prejavom alergie na tvári a udržať si zdravú pleť bez nepríjemných reakcií

Príznaky vám prezradí pokožka

Alergiu na tvári môžeme definovať ako podráždenie kože vyvolané reakciou na alergény. Táto neprimeraná reakcia organizmu na niektorú z látok v kozmetike sa vyznačuje miernými alebo intenzívnejšími prejavmi na pokožke. Alergická reakcia sa môže dostaviť hneď po aplikácií kozmetického produktu alebo neskôr, čo znamená, že bola ovplyvnená následkom iného vplyvu, ako je napríklad slnečné žiarenie alebo dotyk s oblečením. Keďže je alergia na kozmetiku spojená s aplikovaním kozmetiky na tvár a pokožku, prejavy majú formu kožnej alergie. Začiatok alergie je vždy spojený s podráždením a začervenaním kože. Neskôr sa k začervenaniu pridá aj nepríjemné svrbenie. V niektorých prípadoch sa objavuje aj ekzém a výskyt pľuzgierov. 

Ďalšie prejavy alergickej reakcie:

  • pálenie a bolesť
  • drobné, červené vyrážky 
  • opuch (na perách, očných viečkach, prstoch na rukách, nohách) 
  • zdrsnenie pokožky
  • vysušenie
  • nadmerná vlhkosť
  • zmena pigmentácie 
  • pocit pnutia

Vplyv prostredia a iné rizikové faktory môžu alergickú reakciu zhoršiť. Patrí medzi ne napríklad aplikovanie kozmetiky v nadmerných množstvách, kožné ochorenia alebo mix viacerých kozmetických prípravkov. Niektorí ľudia môžu byť alergickí iba na špecifické látky v kozmetike, zatiaľ čo iní môžu byť alergickí na rôzne druhy produktov. Okrem kožnej alergie na pokožke a tvári sa môže alergia prejaviť aj na mieste v oblasti očí, najmä ak používame dekoratívnu kozmetiku v podobe očných tieňov alebo maskary. Vtedy vás môžu trápiť suché viečka, svrbenie rias, začervenanie očí, slzenie alebo pálenie. 

Podráždenie alebo alergická reakcia?

Začervenanie pokožky nemusí vždy znamenať alergickú reakciu. Ako teda zistím rozdiel medzi dočasným podráždením a nečakanou alergickou reakciou? K podráždeniu dochádza pri narušení kožnej bariéry pokožky. Stáva sa to v prípadoch, keď pleť dostatočne nehydratujeme a kyseliny či peelingy používame v nadmernom množstve. Niekedy stačí, keď len nesprávne odhadneme náš typ pleti a zakúpime nevhodný produkt. Výsledkom môže byť mierne podráždenie, čo však ale neznamená, že máme alergiu na kozmetiku.

Pri podráždení pokožky môžeme zbadať rovnaké alebo veľmi podobné príznaky ako pri alergickej reakcii. Podráždená pleť je takisto napnutá, červená, páli, vysušuje sa a môžu sa na nej vyskytnúť drobné vyrážky. Alergia na kozmetiku sa však prejavuje aj svrbením, čo u podráždenej pokožky pociťujeme minimálne. Pri správnom používaní kozmetických výrobkov sa podráždenie na pleti nemusí opakovať. Pokožka sa po čase uzdraví aj sama. Narozdiel od alergickej reakcie, ktorú náš imunitný systém vyvolá vždy po styku s rovnakým produktom. Ak ide naozaj o alergiu na kozmetiku, podráždenie sa objavuje aj na miestach, kde sme kozmetiku neaplikovali. 

podrazdenie alebo alergicka reakcia

Vyhnite sa alergickým reakciám

Chcete vedieť, ako predchádzať vzniku alergie na kozmetiku? Potom venujte pozornosť nasledujúcim tipom. V prvom rade si počas nákupu vašej obľúbenej kozmetiky prečítajte zloženie konkrétnych výrobkov. Môžu totiž obsahovať práve tie látky, na ktoré je vaša pleť alergická. Neviete, ktoré to sú? Ľudia s citlivou pokožkou sú vo všeobecnosti viac náchylní na vplyvy okolia a výskyt alergickej reakcie. Ak teda viete, že patríte do skupiny ľudí s citlivou pokožkou, vyberajte produkty oveľa dôslednejšie. Vhodnejšie pre vás budú produkty s najmenším počtom prítomných alergénov alebo s označením “vhodné pre citlivú pokožku”, “bez parfumácie”. Vhodné je zamerať sa na produkty sľubujúce nápravu kožnej bariéry, či produkty bohaté na hojivé a upokojujúce zložky ako sú panthenol, centella, urea, ceramidy, či želený čaj. 

Pri používaní kozmetických výrobkov je potrebné kožu pravidelne hydratovať. Hydratačné krémy posilňujú ochrannú bariéru pleti, čím je pleť odolnejšia a lepšie odoláva vonkajším poškodzujúcim vplyvom. 

Doma si môžete výrobok ešte pred použitím otestovať na malej časti pokožky – ide o tzv. patch test. Naneste malé množstvo produktu, napr. na vnútornú stranu zápästia. Ak po niekoľkých hodinách nevidíte na pokožke žiadnu zmenu, môžete produkt použiť aj na tvár. A naopak, ak vidíte čo i len malý náznak podráždenia, radšej produkt zo svojej skincare rutiny vyraďte. Pokožka tváre sa však od pokožky tela líši, preto sa nedá úplne zistiť, ako bude pleť reagovať pri dlhodobom používaní produktu. 

Ak ste našli značku kozmetiky, ktorá vám vyhovuje a neobsahuje látky, ktoré by vám spôsobovali alergické reakcie, odporúčame sa tejto kozmetiky držať. 

alergia na kozmetiku, aplikovanie krému

Pozor si dajte na najčastejšie alergény

Alergickú reakciu môžu spôsobiť všetky kozmetické produkty. Od opaľovacích krémov, lakov na nechty, telových krémov, farieb na vlasy až po dezodoranty. 

Vyhnite sa nasledujúcim alergénom:

  • parafenyléndiamín (vo vlasovej kozmetike)
  • cinamáty, salicyláty, benzofenóny (v telovej kozmetike)
  • parfumované a vonné látky (v parfúmoch, pleťových vodách, krémoch a šampónoch)
  • sulfáty (v šampónoch, mydlách)
  • formaldehyd (v nechtovej kozmetike)
  • metakrylát (v nechtovej kozmetike – lepidlá na umelé nechty)
  • nikel a iné kovy (v dekoratívnej kozmetike)

Niektorým ľuďom môžu prekážať aj rastlinné extrakty ako levanduľa, medovka alebo éterické oleje. Problémom sú niekedy aj konzervačné látky, ktoré slúžia na predĺženie trvanlivosti kozmetických výrobkov.

Prvá pomoc v prípade, že alergická reakcia nastala

Aplikovali ste na tvár novú dekoratívnu kozmetiku, toner alebo krém a vidíte, ako začína vaša pokožka červenieť? Skúste prípravok z kože šetrne odstrániť vlažnou vodou. Pre istotu nepoužívajte odličovacie prostriedky, ktoré by mohli situáciu ešte zhoršiť. Následne tvár potrite gélom s obsahom antihistaminík. Pomáha aj schladenie kože pomocou vlhkej tkaniny. Ak začervenanie neustupuje, skúste sa poradiť s lekárnikom. Určite vám odporučí vhodný liek, ktorý odstráni svrbenie, zníži podráždenie a alergiu pokožky. Celkové prejavy alergie zmierníte užívaním antihistaminík v tabletkách.

Do budúcnosti obmedzte používanie kozmetiky, ktorá vám spôsobuje nepríjemné alergické reakcie. Nájdite si vhodnú alternatívu s čo najjednoduchším zložením, aby ste sa vyhli výskytu ďalších alergénov. Odporúčame tiež používať produkty s upokojujúcimi účinkami na pleť. Z ponuky Avel.sk sú to napríklad pleťové sérum Geek&Gorgeous „Stress Less“, hydratačný krém Geek&Gorgeous Happier Barrier,  pleťové sérum Centella Asiatica, čistiaci gél TIAM Snail&Azulene Low pH Cleanser, ochranný krém Purito B5 alebo SPF krém Some By Mi TrueCica

A čo, keď zistíte, že v kozmetike problém nie je? Alergia na kozmetiku môže vzniknúť aj ako následok nesprávneho používania. Pred prvou aplikáciou si pozorne prečítajte, na aké miesta na tele je kozmetika určená pre používanie a vyhnite sa rizikovým faktorom, ktoré môžu počas používania produktu vyvolať nečakanú reakciu pleti. 

alergicka reakcia

Pri výbere kozmetiky niekedy nevieme presne určiť látku, na ktorú sme alergický. Predovšetkým, ak sme v minulosti žiadnu alergickú reakciu nemali. Stále však platí, že ľudia s citlivou pokožkou by mali byť pri nákupe kozmetiky opatrnejší. Na Avel.sk si môžete produkty vhodné pre citlivú pokožku vybrať z konkrétnej kategórie. Nachádzajú sa v nej šetrnejšie produkty s minimom potenciálnych alergénnych zložiek. Navyše má väčšina týchto produktov antioxidačné účinky a upokojujú akékoľvek podráždenie.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.