Rozšírené póry sú nočnou morou skoro každej ženy. Nedokážeme sa ich zbaviť a keď sa už tešíme, že ich chvíľu nevidieť, o pár dní sa znova objavia a my sme tam, kde sme boli na začiatku. V tomto článku vám poradíme, ako znížiť viditeľnosť rozšírených pórov, aby nás pri pohľade do zrkadla až tak netrápili. Dáme vám tipy na účinnú kozmetiku a kozmetické zákroky na redukciu čiernych bodiek.
Vznik rozšírených pórov
Póry máme na tvári všetci. Sú našou prirodzenou súčasťou, pretože v tele zohrávajú dôležitú funkciu. Cez póry pokožka dýcha, zvlhčuje ju a vylučuje kožný maz. U ľudí, ktorí majú sklon k mastnej pleti sú póry viditeľnejšie a väčšie. Nadbytok kožného mazu, ktorý produkuje mastná pleť sa nahromadí a zmieša s inými nečistotami kvôli čomu sa pór upcháva. Na vzduchu sčernie a vytvára čiernu bodku. Okrem čiernych bodiek môžeme na svojej tvári spozorovať aj drobné biele bodky. Tie sú na rozdiel od čiernych bodiek uzavreté pod povrchom pokožky, preto na vzduchu nesčernejú.
Rozšírené póry sa vyskytujú v oblasti T zóny – nos, čelo, brada. Aj keď máme póry všetci, nie u každého sú tak viditeľné. Ich viditeľnosť ovplyvňuje najmä genetika, typ pleti, ale aj životný štýl, ktorý vedieme.
Póry sa môžu rozširovať napríklad z týchto dôvodov:
- nedostatočné odličovanie kozmetiky
- nesprávne čistenie pleti
- používanie produktov s vysokým obsahom komedogennych zložiek
- nadmerné vystavenie slnečnému žiareniu (UV žiarenie spôsobuje hrubnutie kože kvôli ktorému je viditeľnosť pórov vyššia)
- fajčenie, alkohol, nezdravá strava
- stres
- hormonálne zmeny
- starnutie
Tipy ako zmenšiť póry na tvári
Pórov sa síce nevieme zbaviť úplne, no nezúfajte, existuje niekoľko tipov, ktorými viete ich viditeľnosť na tvári výrazne zmenšiť.
Čistenie pórov
Pravidelné a dôkladné čistenie pleti ráno aj večer pomáha póry zjemňovať. Ak máte problém mastnou pleťou vyhýbajte sa kozmetickým produktom, ktoré obsahujú olejové zložky a hľadajte kozmetiku na báze vody pre mastnú pleť. Takéto produkty by mali prispieť k regulácii mazu v pokožke.
Okrem bežných prostriedkov na čistenie pleti odporúčame raz alebo dvakrát do týždňa svoju pleť exfoliovať, zbaviť ju odumretých buniek a dopriať si hĺbkové čistenie, ktoré klasickými čistiacimi gélmi jednoducho nedocielite. Pleťové peelingy obsahujú kyseliny, ktoré pomáhajú hĺbkovo aj povrchovo prečistiť, vyhladiť a zjemniť pokožku. Nepotrebujete ani kefku. Stačí, keď si peeling nanesiete na ruky a budete ho jemne vmasírovať do pokožky.
Aké látky pozitívne pôsobia na rozšírené póry?
- kyselina hyalurónová – táto látka pomáha hydratovať a zvlhčovať pokožku, vďaka čomu pleť nepotrebuje vytvárať nadbytočný maz. Pravidelným užívaním kyseliny hyalurónovej v kozmetike budete udržiavať vašu pleť vždy sviežu a hydratovanú. Tým pádom nebude dôvod k tvorbe komedónov resp. čiernych a bielych bodiek na tvári.
- retinoidy – efektívne odstraňujú vrchnú vrstvu pokožky, čím zabraňujú nadmernému hromadeniu buniek. To vedie k zníženiu viditeľnosti pórov. Okrem toho ovplyvňujú aktivitu a veľkosť mazových žliaz, zvyšujú tvorbu kolagénu v koži a bránia jeho rozkladu. Prečítajte si, aký je rozdiel medzi retinolom a retinalom.
- AHA kyseliny – odstraňujú odumreté bunky z povrchu kože, čím uvoľňujú zanesené póry. Používajú sa práve na proces exfoliácie pokožky. Nájdeme ich v pleťových peelingoch.
- kyselina salicylová – známa BHA kyselina, ktorá sa dobre rozpúšťa v tukoch a tukových zlúčeninách ako je kožný maz. Preto dokáže preniknúť až do hĺbky pokožky a odstrániť z nej prebytočnú mastnotu, ktorá spôsobuje upchávanie pórov. Neviete, v ktorom kroku ich aplikovať v rámci svojej skincare rutiny? Použitiu AHA a BHA kyselín sme sa venovali na našom blogu.
- vitamín C – podporuje produkciu kolagénu a proteínu, ktorý zlepšuje štruktúru pokožky a redukuje viditeľnosť pórov. Zaujímajú vás aj iné účinky vitamínu C? Prečítajte si, prečo je vitamín C tak dôležitý pre našu pleť.
- niacinamid – výhodou sú jeho antibakteriálne vlastnosti, ktoré napomáhajú k tomu, aby sa póry upchávali nečistotami. Dokáže ich zmenšovať a podporuje tvorbu kolagénu, takže udržiava pleť pevnú a pružnú. Viac o benefitoch používania niacinamidu v skincare rutine sa môžete dočítať v tomto článku.
Kozmetika na rozšírené póry
Kozmetika na rozšírené póry obsahuje niekoľko látok, ktoré pomáhajú znižovať viditeľnosť čiernych bodiek. Poďme si rozobrať kroky skincare rutiny s použitím jednotlivých produktov.
1. Čistenie: Prvým a najdôležitejším krokom je dôkladné odlíčenie pleti. Aj, keď ste si v ten deň na seba nedávali žiaden make-up, na pleť počas dňa „sadne“ množstvo baktérií a nečistôt, ktoré musíte čistiacimi produktami odstrániť. Či už si vyberiete čistiaci gél, odličovací balzam alebo čistiacu penu, tento krok určite nevynechajte.
2. Tonizácia: Po očistení pleti môžete použiť pleťový toner na vyrovnanie pH pokožky a odstránenie zvyšku nečistôt, ktoré na tvári ostali po prvom kroku skincare rutiny.
3. Ošetrenie: Tretím krokom je ošetrenie, kedy na pleť aplikujeme pleťové séra alebo ampulky s obsahom látok, ktoré nám pomôžu vyriešiť problém s rozšírenými pórmi.
Sérum na rozšírené póry značky Geek&Gorgerous obsahuje kyselinu salicylovú, ktorá pomáha vnútri koži uvoľňovať upchaté póry tým, že ich zbavuje odumretých kožných buniek. Ďalším sérom z ponuky Avel je 30 Days Miracle Serum od Some By Mi. Toto sérum na rozšírené póry obsahuje skupinu kyselín AHA, BHA, PHA, ktoré odstraňujú maz vo vnútri pórov alebo sa zbavujú nečistôt na povrchu pokožky. A to najdôležitejšie – čistí póry až do hĺbky, takže sa nemajú kedy upchávať. Sérum na rozšírené póry od značky Simply pomáha regulovať produkciu kožného mazu, čím sa budú vaše póry zdať oveľa menšie.
4. Hydratácia: Posledným krokom je hydratácia, počas ktorej na pleť nanesieme krém na rozšírené póry. Vyššie sme spomínali, že kyseliny AHA, BHA a PHA prispievajú k redukcii rozšírených pórov, preto vám v poslednom kroku skincare rutiny odporúčame pleťový krém značky Some By Mi. Tento krém má ľahkú konzistenciu, čím nezaťažuje pokožku, čo je veľmi dôležité pre minimalizáciu rizika rozšírenia pórov na tvári.
Z času na čas môžete do svojej skicare rutiny zakomponovať aj masky na rozšírené póry. Obľúbené sú zmývateľné masky s obsahom ílu. Íl vyťahuje nečistoty z pleti a zbavuje ju prebytočnej mastnoty. Ďalej môžete využiť aj jednorazové masky na póry z dreveného uhlia a bambusu od značky Klairs alebo s obsahom AHA/BHA kyselín.
Ide to aj inou formou
Ak máte pocit, že vám kozmetika na rozšírené póry nezaberá, môžete skúsiť aj inú možnosť – kozmetické procedúry ako microneedling (v preklade mikroihličovanie), botox alebo mezoterapiu.
- Microneedling: Jedným z obľúbených kozmetických zákrokov je procedúra, ktorá podporuje tvorbu kolagénu a spúšťa proces obnovy pokožky. Na microneedling sa používa špeciálny nástroj so sterilizovanými tenkými ihličkami, ktorými sa postupne robia vpichy do pokožky. Tieto malé ranky prebudia omladzujúce procesy v koži a naštartujú tvorbu kolagénu. Vďaka tomu sa zlepší štruktúra pleti a vyhladia sa nedokonalosti ako jazvy po akné, červené žilky, tmavé škvrny alebo rozšírené póry na tvári.
- Botox: Možno ste si doteraz mysleli, že botox je len pre staršie dámy, ktoré sa snažia zakryť vrásky na tvári. Áno, to je síce pravda, ale tento zákrok má oveľa širšie využitie. Okrem vrások zmenšuje a zjemňuje viditeľnosť rozšírených pórov. Látka botulotoxín, ktorá sa aplikuje počas zákroku, dokáže na určitú dobu pozastaviť funkciu mimického svalu. Tým pádom sa na čele, brade alebo v oblasti úst prestanú vytvárať čiary, ktoré poznáme pod názvom vrásky spôsobené hnevom, smiechom alebo iným pohybom v okolí tváre. Botox tiež znižuje tvorbu potu a mazu, vďaka čomu sa ľuďom menej mastí pleť a póry sa nemajú dôvod upchávať.
- Mezoterapia: Poslednou populárnou metódou, ktorá sa využíva na zmenšenie upchatých pórov je mezoterapia. Jej proces sa podobá microneedlingu, pretože aj tu dochádza k drobným vpichom pomocou ihličiek. Rozdiel spočíva v tom, že mezoterapia cez vpichy vstrekuje do pokožky účinné látky a vitamíny, ktoré ju majú doslova prebudiť. Po mezoterapii býva pleť pružnejšia a vyhladenejšia, vďaka čomu sa rozšírené póry pekne stiahnu.