Aktívne látky

Vitamín C na pleť a jeho účinky

žena, ktorá drží pomaranč a ukazuje jeho účinky na pleť

Vedeli ste o tom, že vitamín C má priaznivé účinky aj na pleť? Už len z tohto dôvodu by ste užívanie vitamínu C nemali nechať len na blížiacu sa zimu. Vitamín C vo forme kozmetických prípravkov môžete používať počas celého roka ako súčasť vašej skincare rutiny. Počas leta dokonca pozitívne pôsobí proti škodlivému UV žiareniu a zabraňuje predčasnému výskytu vrások. Prečítajte si o všetkých účinkoch vitamínu C a jeho vplyvu na krásu a zdravie našej pleti. 

Prečo je vitamín C taký dôležitý?

Na začiatok si vysvetlíme účinky vitamínu C na celý organizmus nielen pri starostlivosti o pokožku. Ako sme spomínali už v úvode, vitamín C alebo inými slovami – kyselina askorbová posilňuje imunitu, vďaka čomu sa vieme lepšie vysporiadať s ochorením, alebo mu ľahšie odolávať. Tiež urýchľuje liečbu rán, vytváranie chrást a poskytuje telu ochranu pred vznikom modrín. Cítite sa unavene a vyčerpane? Dôvodom môže byť nedostatok vitamínu C. Skúste začať s pravidelným užívaním vitamínu C tým, že ho doplníte v strave do svojho jedálnička alebo lokálne aplikovaním hydratačného krému, sér alebo koncentrátov s touto zložkou. Pokračujte v čítaní a dozviete sa naše tipy na kozmetické produkty s vitamínom C. 

Pozitívne účinky vitamínu C na pleť

Užívanie vitamínu C v kozmetike je vhodné pre všetky typy pleti, ktoré ju potrebujú posilniť. Prospešnosť vitamínu C na pleť nájdu najmä ženy, ktoré sa trápia s pigmentovými škvrnami alebo vráskami. Zhrňme si niekoľko pozitívnych účinkov vitamínu C na pleť.

Podpora tvorby kolagénu

S pribúdajúcim vekom pleť stráca elasticitu a svoju pevnosť, čo vedie k vzniku vrások. Dôvodom je úbytok kolagénu v tele. Vzniku vrások vplyvom času zabrániť síce nedokážeme, no môžeme sa aspoň podieľať na procese dopĺňania potrebných živín naspäť do tela. Vitamín C prispieva k tvorbe kolagénu a tým spomaľuje starnutie pleti. Zmierňuje výskyt jemných vrások a vyhladzuje štruktúru pokožky. Kolagén sa však netýka len redukcie vrások. Zmierňuje všetky nedokonalosti pleti vrátane červených jaziev po akné.

Rozjasnenie pleti

Aj vy túžite po krásnej a žiarivej pleti? Doprajte jej vitamín C, ktorý vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam celú pleť krásne rozžiari.

Zmierňovanie pigmentových škvŕn

Trápia vás pigmentové škvrny? Prečítajte si, čo spôsobuje tvorbu pigmentových škvŕn. Odpoveďou na otázku, ako ich odstrániť alebo aspoň zmierniť je opäť náš obľúbený vitamín C. Vitamín C totiž pomáha vyrovnávať nerovnomerné sfarbenie pokožky. Znižuje aktivitu enzýmu, ktorý sa podieľa na tvorbe pigmentu v kožných bunkách. Zabraňuje tak výskytu nadbytočného melanínu, ktorý spôsobuje tmavé škvrny na pokožke. S vitamínom C budú tmavé škvrny svetlejšie.

Ochrana pred voľnými radikálmi

Nezdravý životný štýl a škodlivé vplyvy vonkajšieho prostredia sa môžu podpísať aj na našu pleť. Vitamín C však pôsobí ako obranný štít, ktorý nás úpenlivo chráni pred pôsobením voľných radikálov. Pôsobenie UV žiarenia spôsobuje známky predčasného starnutia pleti. Vitamín C v kombinácií s opaľovacím krémom poskytuje našej pleti dvojnásobnú ochranu pri pobyte na slnku.

Celkové zdravie pokožky

No a na záver, vitamín C podporuje celkové zdravie našej pokožky. Prispieva k tvorbe nových buniek, dodáva jej potrebné živiny a zlepšuje kvalitu pleti. Pleť s vitamínom C už navonok pôsobí zdravo a mladistvo, pretože je plná energie a schopná rýchlejšie sa zotaviť.

Vitamín C ako súčasť kozmetiky

Znečistené životné prostredie, škodlivé výpary, UV žiarenie alebo dym sú faktory, ktorými sme denne vystavení a rozhodne neprispievajú k žiarivo vyzerajúcej pleti. Vitamín C je, preto akýmsi čarovným pomocníkom v kozmetike, ktorý regeneruje bunky vzhľadom na nepriaznivé podmienky. Vitamín C sa pridáva napríklad do pleťových krémov, sér alebo koncentrátov. Spolu s ďalšími aktívnymi látkami prispieva k budovaniu zdravej a mladistvej pokožky. 

Pri kozmetických produktoch, ktoré obsahujú kyseliny a vitamíny si musíte vždy vopred prečítať, ako pristupovať k používaniu. Niektoré kombinácie látok by mohli pleti skôr uškodiť ako pomôcť. Ako je to pri užívaní vitamínu C? Vitamín C sa nekombinuje so silnými aktívnymi látkami v jednej pleťovej rutine – retinol, exfoliačné kyseliny a pri použití s niacinamidom znižuje jeho účinnosť, preto sa táto kombinácia tiež neodporúča. 

O tom, ako používať vitamín C v spojení s kyselinami AHA, BHA, PHA sme sa venovali v tomto článku. Na druhej strane, vitamín C môžete pokojne kombinovať s vitamínom E alebo kyselinou hyalurónovou. Veľakrát sa tieto zložky nachádzajú súbežne v jednom kozmetickom produkte. Vitamín E posilňuje účinky vitamínu C a ich vzájomné pôsobenie prináša pleti ešte lepšie výsledky. Kyselina hyalurónová zase zabezpečuje hydratáciu pokožky.  

Sérum s vitamínom C

Ak ste sa rozhodli vyskúšať kozmetiku s vitamínom C, účinnou formou je sérum. V porovnaní s pleťovými krémami, séra obsahujú vyššiu koncentráciu vitamínu C. Ako aj pri aplikácií iných aktívnych látok, aj pri vitamíne C platí, že ak nie je vaša pleť zvyknutá na používanie podobných produktov, mali by ste začať s nižšou koncentráciou látky a postupne ju zvyšovať. Pre ženy s citlivou pokožkou bude vhodnejšie začať s koncentráciou napr. 3,5%. Štúdie dokazujú, že vitamín C je účinný v koncentrácií od 1 – 20%. 

Pleťové sérum s vitamínom C aplikujte ráno a večer na čistú a suchú pokožku. Nechajte niekoľko minút pôsobiť. Následne tvár hydratujte pleťovým krémom. Nevyberajte si produkty, ktoré obsahujú alkohol alebo parfumáciu, mohli by pleť podráždiť.  

Pri správnom skladovaní fľaštičky pleťového séra s vitamínom C vydržia 3 – 6 mesiacov, pri izbovej teplote do 3 mesiacov. Séra s vitamín C by mali byť balené v tmavej fľaštičke, chránené pred priamym slnečným žiarením a oxidáciou, ktorou stráca svoj účinok.

sérum s vitamínom C

Niektoré z obľúbených produktov s vitamínom C je sérum Geek & Gorgerous s čistým 15% vitamínom C. Toto sérum obsahuje okrem vitamínu C ešte ďalšie antioxidanty ako je vitamín E alebo kyselina ferulová, ktoré spoločne bojujú proti environmentálnej záťaži na pleť. 

Výbornou alternatívou pre ženy, ktoré chcú začať s užívaním vitamínu C v nižšej koncentrácii je sérum Klairs Freshly Juiced Vitamin Drop. Tento produkt kórejskej kozmetiky obsahuje 5% koncentráciu vitamínu C čím sa stáva vhodným adeptom pre ľudí s citlivou pokožkou. Napriek tomu, že pôsobí na pleť veľmi jemne je dostatočne účinný na to, aby zmiernil zápaly po akné a dodal pleti žiarivý vzhľad.

Ako posledný produkt tu máme Purito Pure Vitamín C, ktorý tiež obsahuje nižšiu 5% koncentráciu vitamínu C a 89% kyseliny hyalurónovej. Obsahuje aj prírodný niacinamid a extrakt z červeného ženšenu, ktorý omladzuje pokožku. Niacinamid pomáha zlepšiť tón pokožky, odstraňuje tmavé škvrny a kyselina hyalurónová ju hydratuje a zvyšuje elasticitu.

Pleťový krém s vitamínom C

Chcete využívať vitamín C vo forme pleťového krému? Koncentrácia vitamínu C v pleťových krémoch sa pohybuje od 5 – 10%. Čo sa týka skladovania, tiež by ste ich mali uchovávať v tmavých a vzduchotesných obaloch, aby ste zabránili oxidácií a znehodnoteniu výrobku. Pleťový krém naneste ráno na čistú pokožku a večer po toneri.

Nežiadúcej pigmentácií sa zbavíte obľúbeným pleťovým krémom Medi-Peel-Bio-Intense. Krém reguluje tvorbu melanínu a rovnomerne rozmiestňuje pigment v pokožke. Vhodný je teda na pleť s viditeľnou pigmentáciou, suchú a zrelú pleť, ktorá potrebuje rozjasniť. 

pleťový krém s vitamínom C

Koncentráty s vitamínom C v ampulkách

Cítite, že vaša pleť potrebuje naštartovať a oživiť? Vyskúšajte koncentráty vitamínu C v ampulkách. Ampulky nájdete v obchodoch v baleniach po 5 – 10 malých fľaštičkách. Tvár potrebuje z času na čas zregenerovať a doplniť o cenné živiny. Koncentráty v ampulkách sú pre toto ako stvorené. Obsahujú vysokú koncentráciu vitamínu C, preto ich ani nemôžete používať každý deň. Skúste si raz do týždňa alebo do mesiaca, podľa odporúčania výrobcu, spraviť relaxačnú kúru a doprajte svojej pleti dúšok vitamínu C. V porovnaní s inými sérami alebo krémami so zložkou vitamínu C sú koncentráty v ampulkách oveľa účinnejšie, preto viditeľné výsledky spozorujete v krátkom čase. 

Koncentráty s vitamínom C nanášajte na vyčistenú pleť. Vitamín C aplikujte do pokožky ešte pred použitím séra alebo krému, podľa toho, aké produkty používate. Otvorte ampulku, nakvapkajte tekutinu do rúk a jemne vmasírujte čím sa ľahko absorbuje do pokožky. Zahrňte koncentráty v ampulkách do večernej starostlivosti o pleť. Pokožka bude mať počas noci priestor na regeneráciu, a tak sa ráno prebudíte svieže, pripravené do nového dňa. 

Tajomstvo zdravej a sviežej pleti spočíva vo vitamíne C. Dúfame, že, keď ste sa už dozvedeli jeho účinky na organizmus a pleť zakomponujete ho do svojej skincare rutiny. So správnou starostlivosťou a výberom kozmetických produktov s koncentráciou podľa vášho typu pleti, dokáže vitamín C hotové zázraky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.