Krása a starostlivosť

Chrbát bez škvŕn: Ako účinne bojovať proti akné na chrbte

Trápi vás akné na chrbte, ale neviete, ako si s ním dať rady? Zbaviť sa hnisavých vyrážok na chrbte alebo iných druhov akné môže byť poriadny oriešok. Chrbát máme počas celého dňa skrytý pod oblečením, v ktorom sa potíme, a pri večernej sprche často podceňujeme starostlivosť o túto časť tela. Liečba akné je behom na dlhé trate a spočíva v skúšaní rôznych typov kozmetických prípravkov alebo dermatologických vyšetrení v nádeji, že niečo zaberie. Pokračujte v čítaní a my vám poradíme, ako sa efektívne zbaviť akné na chrbte a minimalizovať jeho výskyt v budúcnosti.

Prečo vzniká akné na chrbte?

Akné sa zvykne vyskytovať najčastejšie na tvári, chrbte, hrudníku, ramenách, ale aj na pozadí. Väčšinou sa spája s pubertou a hormonálnymi zmenami v tomto období života. Ale čo, keď máte vyhádzaný chrbát v dospelosti? S vyrážkami na chrbte môže súvisieť úplne iná príčina. Na chrbte sa nachádza veľký počet mazových žliaz, z ktorých sa produkuje a vylučuje kožný maz. Ten sa presúva na vlasové folikuly, ktoré pomáhajú udržiavať pokožku hydratovanú a chránia ju pred vysušením. Nadmerná produkcia mazu však môže spôsobiť upchatie pórov a vznik bolestivých pupákov na chrbte.

Akné existuje v rôznych formách a zatiaľ čo na tvári bojujeme prevažne s červenými pupienkami alebo čiernymi bodkami, na chrbte môžeme spozorovať aj biele bodky, podkožné akné alebo hnisavé cysty, ktoré sa tvoria pod povrchom pokožky. Akné na chrbte je síce väčšinu dňa pod odevom, no napriek tomu si vždy nájdeme spôsob, ako sa ho nevedomky dotýkať a škriabať. Baktérie a nečistoty z našich rúk, tak môžu ľahko vyrážky na chrbte zapáliť a rozšíriť infekciu. Výsledkom aktívneho škriabania na chrbte sú škaredé jazvy po akné, preto ak máte problém s akné nesnažte sa ho ešte viac zhoršovať.

Príčin vzniku je niekoľko

S akné na chrbte sa nestretávajú len tínedžeri, ale aj ženy a muži v dospelosti. Prečo je to tak? Vznik akné je súhrou vonkajších a vnútorných faktorov, ktoré ovplyvňujú naše telo. Poďme sa pozrieť, aké sú tie najhlavnejšie, s ktorými sa môžete stretnúť.

Genetika

Tiež sa vždy pýtate, ako je možné, že má vaša priateľka pleť ako bábätko a vaša je ešte stále posiata vyrážkami? Dôvodom je dobrá genetika. Ak má niekto z vašej rodiny problém s akné, je vysoko pravdepodobné, že budete mať sklon k akné aj vy.

Hormonálne zmeny súvisiace s vekom

Ženy majú akné spojené s príchodom menštruácie, ale môže sa vyskytovať aj počas tehotenstva alebo v čase menopauzy. V zásade, akákoľvek situácia, ktorá ovplyvňuje naše hormóny môže byť príčinou vzniku akné. Napríklad, mužský pohlavný hormón testosterón, ktorý patrí do skupiny hormónov androgény ovplyvňuje vývoj akné. U ľudí trpiacich akné sa vo väčšine prípadov prejavia vyššie hodnoty hladiny androgénov, ktoré sú výsledkom hormonálnej nerovnováhy.

Endokrinné a hormonálne poruchy

Ako sme spomínali vyššie, hormonálna nerovnováha zohráva dôležitú úlohu pri vzniku akné. Týka sa to aj endokrinných a hormonálnych porúch, akou je napríklad syndróm polycystických vaječníkov. U osôb s týmto ochorením sa vyskytuje zvýšená produkcia mazu a zápalové procesy, ktoré súvisia s nadmernou tvorbou akné.

Zažívanie stresových situácií

Ach, ten starý známy stres. Vždy tu bol a vždy aj bude, ale čo robiť, keď sa nám kvôli nemu kazí pokožka? Keď zažívame stres, naše telo produkuje hormón kortizol. Opäť, ak je hormónu priveľa vedie k zvýšenej produkcii mazu a vzniku vyrážok na chrbte.

Nedostatočná hygiena a používanie nesprávnych produktov

Ľudia s akné by mali venovať zvýšenú pozornosť pri starostlivosti o pokožku. Pri sprchovaní používajte gély určené pre aknóznu pokožku. Niektoré produkty obsahujú olej, na ktorý by ste si mali dávať pozor, pretože upcháva póry. Po cvičení alebo akejkoľvek inej športovej aktivite sprchu vo vlažnej vode neodkladajte. Nezabudnite používať odlišný uterák na tvár a telo a pravidelne ich prať. To isté platí aj pri posteľných obliečkach, na ktorých sa používaním ukladajú baktérie. Iritáciu pokožky môže niekedy spôsobiť aj oblečenie vyprané v čistiacom prostriedku, ktorý obsahuje umelé farbivá a vône. Dôležité je sledovať svoju pokožku a eliminovať faktory, ktoré môžu jej stav zhoršovať.

Nosenie oblečenia zo syntetických materiálov

Ak bojujete s akné a častejšie sa potíte, vyberajte si oblečenie podľa materiálu. Umelé tkanivá a tesné oblečenie môže pokožke spôsobovať podráždenie. Skúste siahnuť skôr po voľnejších tričkách, ktoré zabezpečujú odvádzanie potu. Rovnako to platí aj pri výbere oblečenia na športové aktivity. Oveľa lepšie sú v tomto prípade funkčné materiály, ktoré umožňujú pokožke dýchať a udržiavajú pokožku suchú.

Nesprávna životospráva

Za vznikom akné nemusia byť vždy komplikácie súvisiace s vaším zdravotným stavom. Niekedy stačí, keď z jedálnička vylúčite určité potraviny, ktoré dráždia a zhoršujú stav pokožky. Ako už asi tušíte, ide najmä o sladkosti, biele pečivo, mliečne výrobky alebo mastné a korenisté jedlá. Tieto jedlá zvyšujú hladinu inzulínu v krvi, ktorý zvyšuje tvorbu androgénov, a teda prispieva k zvýšenej produkcii kožného mazu a zápalov. Vaša strava by preto mala byť pestrá a vyvážená. Zakomponujte do svojho jedálnička viac ovocia, zeleniny, strukovín a namiesto bieleho pečiva uprednostnite celozrnné výrobky.

Ako sa zbaviť akné na chrbte?

Už sme si povedali, ako akné na chrbte vzniká a čo robiť, aby sme sa mu vyvarovali. Čo však robiť, keď sa ho chceme zbaviť? Prvým krokom by mala byť návšteva dermatológa, ktorý identifikuje druh akné na vašom chrbte a nastaví ďalšiu liečbu. Niekedy stačí len zmena starostlivosti o pleť alebo zaužívaných návykov, inokedy je potrebné ošetrenie pod dohľadom odborníka.

Medzi účinné látky, ktoré pomáhajú pokožke bojovať s akné a odstraňovať prebytočný maz je napríklad kyselina salicylová. Táto látka sa nachádza v mnohých čistiacich géloch alebo tonikách na pleť a celé telo. Z ponuky Avel.sk vám odporúčame čistiaci gél Some By Mi, ktorý je vhodný na problematickú pokožku trpiacu s akné na chrbte. Obľúbeným produktom je aj sprej na akné, ktorý likviduje baktérie na chrbte a dezinfikuje.

Retinoidy, benzoylperoxid, AHA kyseliny alebo niacinamid sú ďalšie aktívne látky, ktoré sa využívajú vo forme rôznych čistiacich prípravkov na liečbu akné na chrbte. Upokojujúci účinok pre bolestivé červené vyrážky poskytnú aj produkty s čajovníkom.

Okrem dôkladného čistenia je potrebné raz do týždňa odstraňovať odumreté bunky pokožky, ktoré spolu s nadbytočným mazom spôsobujú vznik vyrážok na chrbte. S peelingom to však tiež netreba preháňať, pretože môže poškodiť kožnú bariéru pokožky. Na proces exfoliácie pokožky vám odporúčame telový peeling Two Salt ´N´ Sweet. Na záver je potrebné pokožku aj hydrovať. Ak je pokožka suchá vynahradzuje si to zvýšenou produkciou mazu. Preto by ste mali pokožku udržiavať vždy hydratovanú. Svojím zložením poskytne hydratáciu a upokojujúci účinok na zápaly, akné a podráždenie telové mlieko Some By Mi.

Správnou starostlivosťou o pokožku, limitovaním faktorov, ktoré prispievajú k vzniku akné na chrbte a nastavením vhodnej liečby dokážete účinne bojovať proti akné na chrbte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.