Aktívne látky

Ceramidy v kozmetike a ich účinky

Počuli ste už o ceramidoch? Ak nie, pokračujte v čítaní, pretože tieto látky by mali tvoriť súčasť vašej skincare rutiny. Ceramidy sú pre pleť ako strážna armáda. Držia bunky pokope a vytvárajú pevný múr, cez ktorý neprejde nič, čo by mohlo pokožke ublížiť. Pre ľudí s ekzémom alebo inými kožnými ochoreniami sú ceramidy veľmi nápomocné pri hojení rán a jaziev. S ceramidmi v kozmetike sa nemusíte báť vyraziť do ulíc, pretože vaša pleť bude pripravená na všetky výzvy prostredia. 

Čo sú ceramidy?

Pojmom ceramidy označujeme tuky, ktoré vypĺňajú priestor medzi bunkami. Nachádzajú sa v hornej vrstve kože a tvoria akúsi bariéru medzi pokožkou a vonkajším prostredím. Týmto spôsobom chránia pokožku pred baktériami, cigaretovým dymom, výparmi, kúrením, klimatizáciou, UV žiarením alebo inými škodlivými vplyvmi životného prostredia.

Ceramidy sú rovnako ako peptidy prirodzenou súčasťou nášho organizmu. Avšak, časom sa z pokožky vytrácajú, preto je potrebné ich pravidelne dopĺňať. Bunky, ktoré boli predtým spojené ceramidmi sa oddeľujú a ochranná bariéra prestáva byť účinná. Pomalé miznutie ceramidov v pleti môže spôsobiť pocit ochabnutej, dehydrovanej pokožky a tiež výskyt vrások. Pokiaľ máte pocit, že je vaša pokožka „bez života“, mali by ste jej dopriať potrebnú vlhkosť. Miznutie ceramidov však nespôsobuje len zvýšený vek, ale aj časté zmeny prostredia a životný štýl človeka.

Ceramidy delíme na dva druhy – prírodné a syntetické. Prírodné sa získavajú z rastlín a prírodných zdrojov. Tým, že sú podobné ceramidom v ľudskej pokožke vedia sa lepšie absorbovať. Syntetické vznikajú v laboratóriách, čo znamená, že môžu byť ešte efektívnejšie ako prírodné varianty. V kozmetike nájdete oba typy.

uloženie ceramidov v pokožke

Uloženie ceramidov v pokožke

Účinky ceramidov na pleť

Ceramidy sú bezpečné látky, ktoré nespôsobujú alergické reakcie ani podráždenie. Neexistuje dôvod, prečo by ste ich nemali zaradiť do starostlivosti o svoju pleť. Pravidelnou aplikáciou ceramidov v kozmetike budete preventívne posilňovať kožnú bariéru, aby mala vaša pokožka vždy dostatok ceramidov, ktoré ju budú chrániť.

Ochrana kožnej bariéry

Viete o tom, že ochranná bariéra kože sa skladá z 50% ceramidov, 25% cholesterola a 15% mastných kyselín? Keď začnete strácať ceramidy, ochranná bariéra sa naruší. Ceramidy minimalizujú reakcie na vonkajšie prostredie, takže, ak sa aj nachádzate v prostredí, ktoré vašej pokožke škodí pleť sa vie účinne brániť.

Hydratácia

Ceramidy pomáhajú spájať bunky, vďaka čomu neprepustia nahromadenú vlhkosť v pokožke. Pleť tak dostáva naspäť svoju farbu, je hydratovaná, pružná a plná života.

Upokojenie pleti

Ceramidy sú prospešné látky pre ľudí s citlivou a podráždenou pokožkou. Pomáhajú zmierňovať kožné zápaly a vedia obnoviť poškodenú pokožku. Účinky ceramidov v kozmetike výrazne pomáhajú ľuďom, ktorí majú narušenú kožnú bariéru, extrémne suchú pleť alebo trpia ekzémom. Výsledkom pôsobenia ceramidov je pevná kožná bariéra, ktorá nedovolí baktériám a agresívnym vplyvom vstúpiť do pokožky. S tým súvisí aj menšia reaktivita pokožky a nadmerná strata hydratácie.

Ceramidy v kozmetike

Ceramidy sa prirodzene nachádzajú v pokožke, preto ich v kozmetike môžete používať bez ohľadu na to, aký máte typ pleti. Najviac ich potrebuje suchá a citlivá pleť.

Ceramidy nájdete v kozmetike vo forme pleťových krémov, tonerov, sér alebo masiek. Nie ste si istí, či sa v konkrétnom produkte nachádzajú ceramidy? Toto sú niektoré z označení, ktoré sa nachádzajú na produktoch s obsahom ceramidov: sfingozín, hexadekamid, cetyl-PG hydroxyetyl palmitamid, kaproyl sfingozín, ceramid v kombinácii s 1, 2, 3, 6 II, EOS, EOP, NG, NP, NS alebo AP.

Z ponuky Avel.sk vám odporúčame ceramidovú radu od značky COSRX, v ktorej nájdete masku, pleťovú hmlu na upokojenie a hydratačný krém. Na elimináciu suchosti v pleti môžete použiť dvojfázový krém značky Medi-Peel, ktorý okrem ceramidov obsahuje aj látku kombucha prispievajúcu na imunitu pokožky.

Ako používať ceramidy?

Ceramidy veľmi dobre pôsobia v kombinácií s retinolom, AHA/BHA kyselinami, kyselinou hyalurónovou, antioxidantmi ako vitamín C, niacínamidom alebo peptidmi. Neexistuje vyslovene látka, s ktorou by sa nemali aplikovať. Práve naopak, ceramidy pomáhajú znižovať riziko podráždenia po použití retinolu, či kyselín.

Čo sa týka ich použitia v skincare rutine, môžete ich používať ráno aj večer. Dôležitá je pravidelná aplikácia, pretože len ňou sa ochranná bariéra pokožky najviac posilní.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.