Ak patríte k tým, ktorí sa o svoju pleť starajú radi, určite viete, že práve peeling (exfoliácia) je tajomstvom hladšej a zdravo vyzerajúcej pleti. Ak však vyberiete nevhodný druh, môžete vašej pokožke viac uškodiť ako pomôcť. Preto vám v článku povieme, čo je peeling a ako vybrať ten správny pre váš typ, či stav pleti.
Čo je peeling?
Peeling alebo aj exfoliácia je proces, pri ktorom našu pleť zbavujeme najstarších odumretých buniek na vonkajšom povrchu kože, zlepšujeme prekrvenie pokožky a zároveň jej týmto spôsobom pomáhame dosiahnúť zdravý a povestný „glow efekt“. Ak sa pýtate, či je peeling vhodný pre každého, odpoveď je, že určite áno. Dôležitý je v tomto prípade výber správneho produktu podľa typu pleti a jemu prispôsobená frekvencia, či pravidelnosť používania.
Veľa ľudí má pod pojmom peeling zafixované, že ide o produkt, v ktorom sú guličky alebo zrniečka. Z časti áno, ale z celkového pohľadu ide len o jeden druh peelingu a to mechanický, od ktorého sa dnes už pomaly upúšťa a pozornosť sa upriamuje na chemické. Poznáme enzymatickú, mechanicku a chemickú exfoliáciu. Ktorý peeling je však vhodný na váš typ pleti a akú frekvenciu zvoliť? Poďme sa na to pozrieť.
Ako často používať peeling
Ak viete, aký typ pokožky máte, je dôležité prispôsobiť aj druh peelingu a periodicitu používania. Ak peeling doteraz nebol súčasťou vašej rutiny, je vhodné zaraďovať ho zo začiatku raz do týždňa a až postupne periodicitu zvyšovať. Často závisí od druhu peelingu, mechanický sa odporúča maximálne raz do týždňa, chemický závisí od koncentrácie kyselín v danom produkte a enzymatický, tým že je najšetrnejší sa môže používať aj trikrát do týždňa. Aj pokožka si na produkty potrebuje postupne zvyknúť a až tak môžeme očakávať žiadaný efekt. Môže byť kontraproduktívne, keď ste doteraz vo večernej rutine používali iba dva kroky a zrazu do nej zaradíte ďalšie štyri. Tak, ako všetko ostatné, aj vaša pleť potrebuje čas. Ak je vaša pleť na peeling už zvyknutá môžete ho používať častejšie.
Dnes je reč o pleťovom peelingu, ale nedá nám nespomenúť aj ten telový, ktorý má takisto blahodarné účinky. Od toho pleťového sa líši viacerými vlastnosťami. Pokožka na tele je hrubšia a preto sú často zrniečka či guličky oveľa väčšie, aby tak dokázali zbaviť kožu odumretých buniek efektívne. Naopak, pleťový peeling má oveľa šetrnejšie zloženie prispôsobené konkrétnemu typu pleti.
Či už ide o pleťový alebo telový peeling, nepoužívajte ho ak máte na pokožke rany alebo zápalové miesta po akné. To by mohlo vaše problémy zhoršiť. V tomto prípade sa vždy poraďte so svojím lekárom alebo vyskúšajte enzymatický peeling, ktorý je považovaný za ten najšetrnejší.
Ešte raz pripomenieme, nepreháňajte to s exfoliáciou, nie ani v prípade, že vaša pleť je už po prvom použití nádherná a ste nadšené z výsledku. S cieľom celý proces urýchliť si iba uškodíte a pleť vám to dá určite najavo. Pri peelingu platí, menej je viac a pomaly ďalej zájdeš. 🙂
Prečo vôbec peeling používať?
- odstraňuje odumreté bunky
- prekrvuje pokožku
- dodáva zdravý a svieži vzhľad mdlej pleti
- pomáha k lepšiemu vstrebávaniu živín z ostatných produktov
- hĺbkovo čistí póry
- pomáha dosiahnuť „glow efekt“
- predchádza upchávaniu pórov a následnej tvorbe akné
Druhy peelingu
Ako sme už spomínali, poznáme viacero druhov peelingov. Aby ste však vedeli, ktorý bude tým vhodným pre vás a vašu pleť, povieme si o nich podrobnejšie.
Enzymatický peeling
Ide o najšetrnejší druh peelingu, a je teda vhodnou variantou aj pre tú najcitlivejšiu a reaktívnu pokožku. Už z názvu môžeme tušiť, že ide o zloženie, ktoré pracuje na báze enzýmov extrahovaných z výťažkov tropického ovocia a zeleniny, ako napríklad: mango, papája, ananás, tekvica či iné. A okrem spomínaných enzýmov tento peeling pracuje aj s mikrobiálnymi enzýmami, ako lipáza či proteáza.
Enzýmy na pleti pracujú tak, že jemne rozpúšťajú keratín v odumretej časti pokožky. Výhodou enzýmov je, že výrazne nezasahujú do ph našej pleti, pretože pri procese exfoliácie pracujú nezávisle od neho.
Tým, že je peeling naozaj šetrný, okrem enzýmov obsahuje aj probiotiká, ktoré na našu pleť pôsobia protizápalovo a ukľudňujúco. Dôležité je spomenúť, že tento druh peelingu pokožku neobrusuje a pracuje šetrne.
ENVY Therapy Enzymatic Peeling – Neabrazívny gélový enzymatický píling na exfoliáciu odumretých kožných buniek. Jemná pílingová emulzia šetrne a bez povrchového obrusovania exfoliuje odumreté kožné bunky, prebytočný maz, okamžite čistí upchaté póry a zabraňuje tvorbe komedónov. Pokožke prinavráti hebkosť, hladkosť, svieži obnovený vzhľad a zároveň pomáha redukovať viditeľné známky starnutia.
DULCIA natural Enzymatický peeling so šetrným účinkom – Enzymatický peeling ošetruje pomocou enzýmov extrahovaných z tropického ovocia. Ovocné enzýmy rozpúšťajú odumretú kožnú vrstvu, maz a ostatné nečistoty. Prírodné enzýmy pôsobia protizápalovo, pleť hydratujú, rozjasňujú a dôkladne čistia. Pokožku neobrusujú, pracujú šetrne. Peeling obsahuje upokojujúce zložky a probiotiká pre správne mikrobiálne fungovanie. Jeho jemná štruktúra je vhodná aj pre veľmi citlivú, podráždenú a zapálenú pleť.
Chemický peeling
Pri tomto type exfoliácie ide o zásah do štruktúry kože kontrolovanou chemickou látkou. Pri tomto procese sa mierne naruší takzvaná vrstva kože, epidermis. Po tomto procese, kedy sa zbavíme najvrchnejšej vrstvy kože, nasleduje regenerácia a hojenie, čoho výsledkom je tvorba nového tkaniva. Peeling funguje na báze kyselín, ktoré sú získané z ovocia. Rozlišujeme AHA, BHA , PHA a každá z nich pracuje v inej vrstve pokožky a každá je vhodná pre iný typ pleti. Dôležité je vedieť, že nejde o agresívny typ peelingu, ktorý realizujú dermatológovia. Je to šetrná alternatíva na domáce použitie, pretože koncentrácia kyselín v danom produkte je kontrolovaná, aby bol celý proces šetrný a bezpečný voči pokožke.
Zdá sa vám to až príliš chemické a kyselinové? Nemusíte sa toho báť, každému sa pri spojení kyseliny s pleťou spraví husia koža. Kyseliny môžete nájsť v rôznych typoch produktov, kde zastávajú svoju exfoliačnú funkciu a v rôznych koncentráciách – masky, tonery, séra alebo peelingy. Sú skombinované tak, aby boli bezpečné a účinné aj pre domáce použitie.
Tak, ako aj pri ostatných produktoch je vhodné začať s používaním 1x do týždňa a následne tento proces zaraďovať do svojej rutiny 1 – 3x týždenne, čo však opäť závisí od koncentrácie kyseliny a vášho typu pleti. Tými najpoužívanejšími kyselinami sú hlavne kyselina salicylová, kyselina mliečna, kyselina glykolová alebo mandľová a kojová.
Výsledkom používania tohto druhu peelingu je:
- normalizácia bunkovej obnovy
- zníženie pH pokožky na určitý čas
- povzbudenie regenerácie pokožky
- stimulácia tvorby nových buniek
Rozlišujeme tri typy:
AHA Kyseliny – najviac využívané kyseliny v kozmetike. Tieto kyseliny sú rozpustné vo vode a pracujú na povrchu pokožky, kedy pomáhajú s elimináciou pigmentácií, jazvičiek, či jemných liniek a vrások. Rozlišujeme rôzne druhy a rôzne intenzity, kedy kyselina glykolová patrí k najúčinnejším a zároveň potenciálne iritujúcim AHA kyselinám a kyselina mliečna, ktorá patrí k šetrnejším variantom a vhodným teda aj pre citlivú pleť.
BHA Kyseliny – jediná BHA kyselina, ktorá sa využíva v kozmetickom priemysle je kyselina salicylová. Na rozdiel od AHA a PHA kyselín (ktoré sú rozpustné vo vode) je BHA kyselina rozpustná v tukoch a preto dokáže pracovať aj v hlbších vrstvách pokožky. Vhodná je najmä pre pleť problematickú s tendenciou upchávania pórov a vznikom nedokonalostí.
PHA Kyseliny – PHA fungujú podobným spôsobom ako AHA kyseliny. Avšak molekuly PHA sú väčšie, takže neprenikajú tak hlboko ako AHA kyseliny, sú menej dráždivé ako AHA a BHA a nezvyšujú citlivosť na slnko. Vhodné sú najmä pre citlivý typ pleti.
Mechanický (abrazívny) peeling
Tento typ peelingu je vhodný najmä ako telový. Dôvodom je, že funguje na princípe obrusovania kože, čo vôbec nie je správnou voľbou v prípade citlivej a aknóznej pleti. Mohlo by prísť k poškodeniu a podráždeniu, čo určite nechcete. Je pravda, že neproblematická a zdravá pleť znesie veľa, ale ani v tomto prípade to s mechanickou exfoliáciou netreba preháňať. Takže, ak si aj zvolíte tento typ peelingu, používajte ho maximálne raz do týždňa a voľte tie s jemnými a šetrnými zrniečkami, prispôsobenými na pleť.
V prípade voľby mechanického peelingu sa odporúčame pozrieť po peelingu DULCIA Hĺbkový peeling s dvojitým účinkom, ktorý kombinuje účinky mechanického a chemického peelingu. Kyselina glykolová (AHA kyselina) v prepojení so zrniečkami jojoby zabezpečí viditeľný a okamžitý výsledok. S týmto pílingom si doprajete efekt salónnej starostlivosti v domácom prostredí a zažijete skvelý pocit čistej a ľahkej pleti. Aktívne zložky hĺbkovo čistia póry, odstraňujú nahromadený maz a odumreté bunky, zlepšujú hydratáciu a pevnosť.
V prírodnej kozmetike sú najčastejšou súčasťou mechanického typu peelingu šetrné jojobové voskové guličky, či na jemno drvené zrniečka z ovocia. Napríklad z marhúľ, jahôd, malín či iných. Medzi iné mechanické metódy patria rôzne silikónové kefky, uteráčiky, konjac hubky a podobne.
Záver
Ako ste si mohli všimnúť, typov peelingov je viacero. Je len na vás, ktorý druh prispôsobite typu vašej pleti. Za nás ide o naozaj zásadný krok k dosiahnutiu pleti, po ktorej túžite, a preto by ste ho do svojej rutiny určite mali zahrnúť. Ak si neviete dať rady a potrebujete sa poradiť, napíšte nám, my v AVEL vám radi poradíme s vhodným výberom.