Krása a starostlivosť

Pleťová rutina – Špeciálna starostlivosť

Peeling, starostlivosť o pleť

V minulom článku sme si opísali jednotlivé kroky pleťovej rutiny, prečo je dobré zaužívať si tú svoju a čo to vlastne pleťová rutina je. Dnes sa budeme venovať poslednému kroku pleťovej rutiny, a to je špeciálna (týždenná) starostlivosť, ktorú nie je potrebné vykonávať denne, ale napríklad len raz do týždňa. Do tohto kroku radíme exfoliáciu, teda používanie peelingu, pleťové masky, intenzívne a koncentrované pleťové séra či pleťové masážne pomôcky.

 

Exfoliácia

Exfoliácia alebo peeling zabezpečuje odstránenie odumretých kožných buniek, pokožku prekrvuje, rozjasňuje a umožňuje jej lepšie dýchať a prijímať živiny z pleťových sér, či krémov. Pravidelnosť používania peelingov závisí od typu pleti a typu peelingu. Pri častom používaní peelingov hrozí preexfoliácia – pokožka je obnažená, nestíha sa regenerovať, čo vedie k podráždeniu alebo  zhoršeniu stavu pokožky. Ako teda zvoliť vhodný peeling a intenzitu používania pre svoj typ pleti? V prvom rade je potrebné vybrať vhodnú formu peelingu a jej prispôsobiť pravidelnosť.

 

Typy peelingov:

Enzymatický peeling – najšetrnejšia forma peelingu, ktorá funguje na báze enzýmov. Najčastejšie sa jedná o enzýmy z ovocia, ktoré šetrne rozpúšťajú nečistoty v hĺbke pórov. Vďaka jeho šetrnosti je vhodný na všetky typy pleti vrátane citlivej, reaktívnej a aknóznej. Enzymatický peeling môžete vykonávať 2  – 3 krát do týždňa, podľa potrieb pleti. Pri citlivej a reaktívnej pleti odporúčame raz do týždňa. 

Chemický peeling – peeling, ktorý funguje na báze kyselín získaných rovnako najmä z ovocia. Rozlišujeme AHA, BHA a PHA kyseliny – každá má rozdielnu molekulárnu veľkosť a teda každá pracuje v inej vrstve pokožky. Forma a koncentrácia tohto peelingu môže byť tiež rôzna – nájdeme ju v podobe masky alebo aj ako toner či v intenzívnych sérach. Začíname vždy s menšími koncentráciami a rovnako ich koncentráciu prispôsobujeme typu pleti. Najznámejšími kyselinami sú kyselina glykolová, salicylová, mliečna, mandľová či kojová.

Mechanický peeling – abrazívny peeling, ktorý funguje na báze čiastočiek obsiahnutých v peelingu, ktorý pokožku obrusuje. Vzhľadom na jemnosť pokožky na tvári by mali byť tieto čiastočky (zrnká, jojobové guličky či iné) jemné a šetrné. Abrazívny peeling už čoraz viac nahrádzajú práve enzymatické a chemické peelingy pre ich šetrnejší efekt.

Zmiešaný peeling – ide o peeling, ktorý spája účinky napr. enyzmatického peelingu s mechanickým. Príkladom takého peelingu je peeling od Dulcie s dvojitým účinkom, ktorý obsahuje enzýmy a zároveň jemné jojobové guličky. Výhodou je, že pracuje ako na povrchu pokožky, tak aj v jej hlbších vrstvách.

Peeling aplikujeme vždy na vyčistenú a odlíčenú pleť. Následne môžeme aplikovať pleťovú masku, potom pleť tonizujeme a následne hydratujeme.

mechanický peeling

Pleťové masky

Pleťové masky predstavujú domáce spa, relax, uvoľnenie a napumpovanie pleti životom a množstvom vitamínov. Obsahujú zväčša aktívne látky na obnovu pleti, jej prejasnenie, uvoľnenie. Pleťovú masku stačí aplikovať raz do týždňa – odporúčame si vyhradiť jeden deň v týždni, ktorý venujete sebe a svojmu domácemu spa. Masku aplikujeme po peelingu, kedy je pleť zbavená odumretých buniek, nečistôt a je tak pripravená dokonale prijímať extra výživu. Následne sa pleť tonizuje a hydratuje.

Krémová maska – krémová maska je už výrobcom namiešaná maska, ktorá obsahuje všetky výživné látky a môžete ju ihneď aplikovať na pleť. Vždy sa držte pokynmi uvedenými na obale produktu – či už ide o formu aplikácie alebo dĺžku pôsobenia.

Prášková maska – ide o práškovú masku, respektíve íly, ktoré je potrebné zmiešať s tekutou zložkou. My väčšinou odporúčame miešať s kvetovou vodou (hydrolátom), nakoľko má pozitívne účinky navyše. Taktiež môžete pridať pár kvapiek obľúbeného oleja a masku vymiešať na kašičku a následne aplikovať na pleť. Pri práškových maskách je známe, že ich nenechávame úplne zaschnúť na pleti a počas pôsobenia zvlhčujeme – napr. hydrolátom.

Látková maska – ide o jednorázovú masku, ktorá je napustená sérom, aktívnymi látkami a pod. Aplikuje sa priamo na tvár, nechá sa pôsobiť a pleť doslova vcucne všetky tieto prospešné látky. Maska na konci ostane viac menej suchá a vyhadzuje sa.

Peelingová maska – môžeme sa stretnúť aj so zmiešaným typom masky alebo inak povedané peelingovou maskou. Ide o masku, ktorá spája benefity pleťovej výživnej masky, ale zároveň obsahuje aj AHA kyseliny, ktoré spĺňajú účinky chemického peelingu. 

Dulcia pleťové pílingy a masky

Intenzívne pleťové séra

Intenzívne séra sa pre ich koncentrované zloženie odporúčame používať len pár krát do týždňa pre extra dávku starostlivosti. Môžete sa stretnúť aj s názvom ampulky a pod. Ide o koncentrované zloženie s obsahom aktívnych látok, ktoré efektívne riešia daný problém pleti. Tu pre vás už onedlho pripravujeme novinku od Dulcie – séra plus, ktoré už v jednej kvapke poskytujú extra dávku starostlivosti a rozlišujú sa podľa typu pleti. Sú bohaté na aktívne látky a neobsahujú žiadne ďalšie prázdne zložky.

 

Facerollery, Gua sha, či pleťové hubky

Sem radíme masážne pleťové pomôcky, ktoré môžete používať každý deň alebo párkrát do týždňa podľa potreby danej pleti a vašich preferencií. Poskytujú extra starostlivosť a podporujú účinky kozmetických produktov, ich vstrebávanie do hlbších vrstiev pokožky a skvalitňujú vzhľad pleti.

Face roller– dvojitý face roller, vyrobený zo vzácnych kameňov, stimuluje tvorbu kolagénu a zároveň masíruje pokožku a svaly tváre, krku a očí. Ideálny spôsob ako vylepšiť rituál v starostlivosti o pleť, podporiť vstrebávanie sér, regeneráciu pokožky a spomaliť starnutie. Pôsobí upokojujúco, odbúrava stres, má anti age účinky a je ideálny po príchode domov z práce, pri načerpaní novej energie, či zbavenie opuchov tváre i očí.

Gua Sha – s masážnou pomôckou GUA SHA sa zbavíte prebytočných tekutín z tkanív – opuchov. Pokožka bude prekrvená a pleť pružnejšia. Navyše redukuje vrásky a pozdvihuje línie pleti. Má tiež pozitívny vplyv na psychiku a znižuje napätie v tvári. Gua sha existuje v tradičnej čínskej medicíne už tisíce rokov. Tento kameň, ktorý bol zdokonalený v priebehu storočí, bol vyrobený tak, aby na pokožku pôsobil spevňujúco a odvodňujúco. Môžete ním masírovať tvár ale aj celé telo.

Konjaková hubka – Konjac hubka je vyrobená z koreňa rastliny Amorphallus konjac. Konjac prirodzene obsahuje vitamíny A, B, C, D, E, zinok, železo, meď a horčík. Má antibakteriálne a protiplesňové účinky, čistí pleť, póry, odstraňuje mastnotu, vyvažuje pH pleti, pomáha pri akné, pri suchej a šupinatej pokožke a pleť celkovo prejasňuje. V konečnom dôsledku je pleť prekrvená, hĺbkovo vyčistená a žiarivá. Pri použití s čistiacim gélom zohrávajú skvelú dvojku a pleť čistia dôkladnejšie. Vďaka konjakovej hubke docielite jemnú, ale za to efektívnu masáž.

skinly pleťové masážne pomôcky

Záver

Či už ste vo svete rutín skúsené a viete, čo vašej pleti pomáha alebo ste len v začiatkoch a vo všetkom sa potrebujete najskôr zorientovať, nevadí. Pre všetky platí jendo a to isté. Pleť je odrazom toho, čo konzumujeme, koľko času jej ráno a večer venujeme, koľko hydratácie jej doprajeme. Veľkú časť, samozrejme, tvorí genetika, ktorú tak úplne neovplyvníme. Nezabúdajte, že ste krásne či už máte o jednu alebo dve vyrážky navyše. Cesta za zdravou pleťou je beh na dlhé trate, ale určite sa to oplatí a vo vyššom veku si poďakujete. Ak ešte stále potrebujete na tejto ceste pomôcť a poradiť, neváhajte napíšte nám. 🙂

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.