Detox predstavuje proces, kedy zbavujeme naše telo toxínov nahromadených počas zimy. Ide o jarné upratovanie nášho tela, ale aj našich myšlienok. Pre správne fungovanie organizmu je tento proces veľmi dôležitý! Inšpiruj sa našimi tipmi a nakopni sa aj ty príchodom jari.
1.Ukľudni telo i myseľ
Najdôležitejším a počiatočným krokom v procese detoxu je sa „ukľudniť“. Dať si pokoj od zábav a od udalostí, ktoré narušujú rovnováhu a harmóniu tela a duše. Usporiadaj si myšlienky, zbav sa starostí, ktoré ťa do teraz trápili a ťažili a plánuj krajšiu budúcnosť. S otvorenou a kľudnou mysľou pôjde všetko ľahšie!
2. Čistá voda
V procese detoxu nemôžeme zabúdať na dostatočný príjem čistej vody! Daj zbohom sódam, ochuteným malinovkám a alkoholu. V zimných mesiacoch majú ľudia tendenciu znížiť príjem vody, čo spôsobuje dlhodobú dehydratáciu, oslabené bunky a tkanivá, či vysušenú pokožku bez života. Voda pôsobí ako transport a ako spŕška, ktorá odvádza z tela von všetko zlé. Nie len, že posilňuje každú bunku tvojho tela, ale zároveň v podobe moču odvádza všetky splodiny a toxíny. Denne by sme mali vypiť 2-3 litre čistej, najlepšie filtrovanej vody. Pozitívne zmeny zbadáš aj na svojej pokožke, ktorá bude žiariť.
3. Odľahči stravu, odľahčíš telo
Po zimnom prejedaní sa je čas na odľahčený jedálniček. Nejde o drastické diéty alebo odopieranie si nasilu niečoho, čo máme radi. Stačí len začať počúvať svoje telo. Naše telo je natoľko inteligentné, že je schopné s tebou komunikovať a tak ti dávať najavo, čo mu škodí a čo, naopak, prospieva. Sleduj čo ti spôsobuje nadúvanie, vyrážky, z akého jedla sa cítiš byť unavený, atď.
Napr. také mäso potrebuje niekoľko hodín na jeho spracovanie a strávenie, čo nás ešte viac unavuje, preto je vhodný čas na jeho obmedzenie a dopriať si ho max raz za týždeň. Mliečne výrobky napr. zahlieňujú a prispievajú k jarným alergiám. Preto, ak si alergik, je správny čas na náhradu mlieka za rastlinné, ktoré sú zároveň aj chuťovo výborné a zdraviu prospešné! A uvidíš, že aj na jar sa ti bude ľahšie dýchať. Zaraď do jedálnička viac prirodzenej stravy ako sú obilniny, hnedá ryža, celozrnné cestoviny, bataty, koreňovú zeleninu. Tie farby a chute ťa budú baviť.
4. Čerstvá zelenina a ovocie
Do svojho jedálnička je nevyhnutné zaradiť väčšie množstvo čerstvej zeleniny a ovocia, ako prirodzený zdroj vitamínov a živín. Zeleninu vieš zaradiť ku každému jedlu ako prílohu, či vymixovať si z nej chutnú polievku. Ovocím nahradíš nezdravé a veľa krát presladené maškrty. Taktiež môžeš ovocie a zeleninu mixovať a vychutnávať si ich v podobe štiav alebo smoothie.
5. Zbohom spracované a konzervované potraviny
Konečne je čas na obratnosť a kreativitu v kuchyni. Dnešná uponáhľaná doba spôsobuje, že nemáme čas variť a jedlo nahrádzame mrazenými, či konzervovanými potravinami, ktoré sú mŕtve na akékoľvek živiny. Dávame do seba nutrične mŕtve jedlo, ktoré nášmu telu nedodáva nič potrebné, iba na chvíľu utíši hlad. No málokto si uvedomuje čo hlad znamená vo svojej skutočnej podstate = telo si pýta živiny na jeho správne fungovanie. Keď mu nedáme správnu a výdatnú stravu, vedie to k prejedaniu a priberaniu.
Internet je v dnešnej dobe plný zaujímavých, zdravých a veľmi chutných receptov. Inšpirovať sa môžeš na YouTube, internetových kuchárkach, Facebooku, či Instagrame. Zdravé recepty na nás číhajú z každej strany, tak už len si nájsť chvíľu čas a chuť! Tvoje telo sa ti odvďačí.
6. Bylinné očistné čaje
Vymeň kávu za zelený čaj, je zdravší, nakopne ťa do nového dňa a rozžiarí pleť. Alebo si dopraj niekoľko krát denne iný detoxikačný čaj. Práve jarné rastliny nám pomáhajú sa zbavovať toxínov rýchlejšie a tak efektívne detoxikovať organizmus.
Žihľava patrí k najznámejším odstraňovačom toxínov a odpadových látok z krvi. Koreň lopúcha pôsobí ako výborný čistič krvi a pomáha odstraňovať ťažké kovy z organizmu. A do tretice, púpava je liečivá bylina, z ktorej sa využívajú koreň, listy, stonka i žlté hlávky kvetov. Je známa najmä vysokým obsahom vitamínov (A, C, E, skupiny B) a minerálov (draslík, vápnik). Z detoxikačného hľadiska má výborné uplatnenie najmä koreň – čistí krv, obličky, podporuje trávenie, funkcie žlčníka i pečene.
7. Meditácia, aktívny pohyb a jarné aktivity
Súčasťou zdravého detoxu je aj zdravý pohyb. Každý sme iný a každému vyhovuje iný druh pohybu a aktivity, preto nerobiť nič nasilu. Príchodom jarných dní sa von oteplieva, čo nám dáva možnosť oprášiť korčule, či bicykel, vytiahnuť bežecké topánky, či sa vybrať len tak na príjemnú jarnú prechádzku. Je dôležité okysličovať telo a mozog a tak podporiť látkovú výmenu. V začiatkoch detoxikácie je vhodné zvoliť jemné meditačné techniky, či jógu, ktorá ukľudňuje myseľ a zároveň dokonalo spevňuje telo. Čo si zvolíš, necháme už na tebe ? .
Jarný detox je nevyhnutný pre každého, bez ohľadu na vek, či životný štýl. Zbavuje nás záťaže a tak budeme pripravení vstúpiť do letného obdobia s ľahkosťou, čistou mysľou, zdravým telom a velikánskym úsmevom na tvári. Nezabúdaj, že nemá ísť o žiadne drastické diéty, či rýchle zmeny v stravovaní. Choď na to pomaly a postupne a nezabúdaj počúvať svoje telo! V prípade potreby sa nezabudni poradiť so svojim lekárom (či šamanom).