Krása a starostlivosť

Hydratácia pleti

Hydratácia pleti prírodnými produktami

Hydratácia pleti je jedným z najdôležitejších krokov starostlivosti o pleť. Napriek tomu ju však častokrát podceňujeme. 

V tomto článku sa dozviete, prečo je na hydratáciu pleti kladený taký veľký dôraz a prezradíme vám niekoľko tipov, ako na hydratáciu pleti pomocou prírodnej kozmetiky. 

Prečo hydratovať pokožku

Prečo je hydratácia pleti taká dôležitá? Telo dospelého človeka je zo 40 až 70 % tvorené vodou. A z toho sa až 20 % vody nachádza práve v pokožke. Ak pleti chýba vlhkosť, je mdlá, zvädnutá a bez života. Hydratácia zvonka aj zvnútra je preto základom peknej, zdravo vyzerajúcej pleti a je dôležité venovať je patričnú pozornosť. 

V súvislosti s hydratáciou pokožky sa často hovorí o dehydratovanej a suchej pleti. Je však veľmi dôležité uvedomiť si rozdieľ medzi týmito pojmami. Aj keď majú oba stavy podobné prejavy, líšia sa svojou príčinou a tým pádom aj riešením, ako pokožke pomôcť. 

Ako suchá pleť sa označuje jeden z viacerých typov pleti. Jedná sa o pokožku, ktorá neprodukuje dostatočné množstvo vlastných premasťovacích olejov potrebných na udržanie vlhkosti v pokožke. 

Ak máte suchý typ pleti, pravdepodobne už nejaký ten čas bojujete s prejavmi, ako je matný a mdlý vzhľad pokožky, viditeľné šupinky či náchylnosť k podráždeniu. To, aký typ pleti máte, je z veľkej miery dané geneticky a k veľkým zmenám dochádza len zriedka, napríklad pri výraznej zmene stravy.

hydratácia pleti

Dehydratovaná pokožka, naopak, označuje aktuálny stav vašej pleti, ku ktorému došlo v dôsledku narušenia ochranného filmu kože. Vrchná vrstva pokožky má problém udržať vodu v pleti, a tak sa pleť javí ako viditeľne mastná, no pocitovo napnutá. Miestami sa vyskytujú vyrážky, póry sú zväčšené a pleť môže mať popolavý nádych. Objavujú sa vrásky a pokožka pôsobí na dotyk drsne.

Dôležitú úlohu pri udržiavaní vody v pokožke zohráva tzv. zrohovatená vrstva kože. Je tvorená bunkami, ktoré sú navzájom pospájané lipidmi. Ak pleť nemá dostatok týchto lipidov, alebo sa zhorší ich kvalita, súdržnosť buniek sa naruší. Zrohovatená vrstva v takomto prípade nie je schopná plniť svoju “bariérovú” funkciu a udržiavať vlhkosť v pleti.

Tento dočasný stav pleti sa môže vyskytnúť u všetkých typov pleti – aj u suchej. K dehydratácii môže dôjsť z rôznych príčin, medzi ktoré patria napríklad:

  • Enviromentálne faktory: Príliš teplé alebo studené počasie, UV žiarenie, vietor, znečistenie ovzdušia…
  • Externé faktory: Konzumácia alkoholu, tabak.
  • Emocionálne faktory: Stres, nervové vypätie, únava.
  • Používanie nevhodnej kozmetiky: Vysušujúce kozmetické prípravky, príliš časté používanie kyselín.
  • Určité druhy liekov: Liečba akné, vysokého cholesterolu…

Typy pokožky

Typ pokožky je v prvom rade daný geneticky. Aktuálny stav pleti však vo veľkej miere závisí od pôsobenia rôznych vonkajších a vnútorných faktorov, ako je vek, hormonálna nerovnováha či životný štýl. Existujú 4 základné typy pleti: normálna, suchá, mastná a zmiešaná, ktoré sú častokrát rozšírené aj o ďalšie – špecifické typy pokožky: zrelú a citlivú.

Normálna pleť

Ako “normálna” sa označuje pleť, ktorá je optimálne vyvážená (eudemická), teda nie príliš suchá ani mastná. Nemá sklony k tvorbe nedokonalostí alebo zvýšenej reaktívnosti.

Charakteristické pre normálnu pleť sú jemné póry a hladký povrch. Je optimálne hydratovaná a prekrvená.

Suchá pleť

Ako “suchá” sa označuje pleť, ktorá produkuje menej kožného mazu ako normálna pleť. V dôsledku nedostatku kožného mazu má pleť menej epidermálnych lipidov (mastné kyseliny, cholesterol, ceramidy) a prirodzených hydratačných faktorov. 

Charakteristická pre suchú pleť je nižšia elasticita. Je napätá, drsná na dotyk, viditeľne vysušená a častokrát sa na nej vyskytujú oblasti, kde sa kožné bunky olupujú. Zároveň je suchá pleť náchylnejšia na tvorbu vrások.

Mastná pleť

Pre mastnú pleť je charakteristická nadmerná produkcia kožných lipidov a kožného mazu. 

Mastná pleť sa prejavuje lesklým povrchom a viditeľnými rozšírenými pórmi. Má sklony k tvorbe komedónov (čierne bodky a biele vriedky), akné a zápalov. 

Zmiešaná pleť

Zmiešaná pleť je kombináciou viacerých typov pleti. V oblasti T-zóny (čelo, brada, nos) je mastná, na ostatných miestach (najmä na lícach) pripomína skôr normálny alebo suchý typ pleti.

Citlivá (reaktívna) pleť

Citlivá pleť má znížený prah tolerancie na vplyvy okolitého prostredia, v dôsledku čoho je veľmi náchylná na zmeny ako vonkajšieho, tak aj vnútorného prostredia. 

Sprevádzajú ju hlavne subjektívne prejavy, ako je napríklad pálenie, začervenanie, pnutie, brnenie alebo svrbenie.

Zrelá pleť

Ako “zrelá” sa označuje pleť s viditeľnými známkami starnutia. Prvé známky starnutia sa na pleti začínajú objavovať približne od 30. roka. To, kedy a ako výrazne sa známky času na pleti prejavia, však závisí od viacerých faktorov, ako je genetika, mimika, životný štýl a rôzne vonkajšie vplyvy. 

Zrelá pleť postupne stráca schopnosť viazať vlhkosť, v dôsledku čoho sa javí ako suchá, bez objemu a vitality. Charakteristické sú pre ňu aj zreteľné vrásky najmä okolo očí, úst a na čele. Častokrát nie je rovnomerne pigmentovaná a sprevádzajú ju starecké fľaky najmä na rukách a na tvári.

Ako hydratovať pleť

Nedostatočná hydratácia môže postihnúť každý typ pleti. Neobchádza ani tú mastnú, na ktorej sa prejaví vo forme nadmernej produkcie kožného mazu. Na dostatočnú hydratáciu pleti by ste preto mali dbať bez ohľadu na to, aký typ pleti máte. 

Hydratácia z kuchyne

Základom dostatočne hydratovanej pokožky je pravidelný pitný režim. Aj keď tento krok môže na prvý pohľad pôsobiť ako klišé, voda je pre našu pleť skutočne tým najblahodárnejším elixírom, ktorý nám príroda ponúka. Hydratácia zvnútra je zároveň nevyhnutná pre správny účinok kozmetických prípravkov používaných na hydratáciu zvonka.

Ideálne je tekutiny dopĺňať pravidelne a po dúškoch, tak, aby sme nikdy počas dňa nepociťovali smäd. Aj keď je optimálne množstvo prijatých tekutín u každého individuálne, všeobecne platí, že na každých 15 kg vlastnej váhy by sme mali prijať 0,5 litra tekutín denne. Nezabúdajte však na to, že káva ani sladké nápoje sa nepočítajú.

Hydratácia pleti domácimi ingredienciami

Ešte účinnejšia ako obyčajná voda je na hydratáciu pokožky takzvaná živá voda, ktorá sa nachádza v ovocí a zelenine. Ideálne je preto ráno na prázdny žalúdok vypiť pol litra vlažnej vody s citrónom alebo slabší bylinkový čaj. 

Ďalšou možnosťou, ako na hydratáciu pleti “z kuchyne”, ktorú ocenia najmä ľudia s citlivou pleťou, sú masky a obklady z rôznych prírodných ingrediencií. Pre svoje hydratačné vlastnosti je obľúbený napríklad melón či uhorka. Avokádo poskytne výživu suchej pleti a vďaka smotane bude pokožka vláčnejšia na dotyk.

Hydratácia pomocou kozmetiky

Vo svete, kde je pleť dennodenne vystavovaná negatívnym vplyvom vonkajšieho prostredia, je vhodné dopriať jej silu prírodnej kozmetiky. Na hydratáciu pleti zvonka, teda pomocou pleťovej kozmetiky, je potrebné dbať pri každom type pleti – aj pri mastnom. Dôležité je zvoliť prípravky, ktoré sú určené špeciálne pre váš typ pleti.

1. Hydratačný krém

Hydratáciu pleti v prvom rade zabezpečujú rôzne hydratačné krémy. Krém by mal priťahovať vlhkosť z prostredia, ale zároveň by mal pleti umožniť dýchať a vytvoriť rovnováhu vody a tuku. Pleť by teda po nanesení nemala byť ani suchá, ani príliš mastná.  Pleťové krémy sú prispôsobené rôznym typom pleti a správnu dávku hydratácie dodajú ako mastnej, tak zmiešanej alebo suchej a citlivej pleti.

two krém na suchú na citlivú pokožku

2. Pleťový olej 

Hydratačný krém však častokrát na hydratáciu pleti nestačí. Najmä v zime a v lete, kedy je pleť vplyvom vonkajšieho prostredia nadmerne vysušená, je vhodné doplniť každodennú kozmetickú rutinu o rôzne hydratačné oleje. 

Oleje dokážu pleť hydratovať a majú silné antibakteriálne účinky. Aplikujú sa vždy na vlhkú, vyčistenú pleť, aby sa predišlo upchávaniu pórov. Pri výbere hydratačného oleja je však mimoriadne dôležité poznať svoj typ pleti. Pre suchšiu pleť je vhodné zvoliť ťažšie, výživnejšie oleje, ako je napríklad šípkový olej. O jeho blahodárnych účinkoch na pleť si môžete prečítať viac aj  v tomto článku

Na zmiešanú a mastnú (áno, aj mastnej pleti prospieva vhodne zvolený hydratačný olej) sú ideálnejšie skôr ľahšie, nekomedogénne oleje. Skvelé účinky na liečbu aknóznej alebo citlivej pletiskvalán, ktorý zabezpečí jej hydrátaciu a zabraňuje vysušovaniu. Je to “suchý” olej, ktorý neupcháva póry, a tak je vhodný aj pre mastnú alebo zmiešanú pokožku.

kvitok šipkovy olej

3. Extra hydratácia – pleťové séra a masky

Účinným pomocníkom v doplnkovej hydratácii pleti sú pleťové séra, najmä tie s kyselinou hyalurónovou, ktoré na seba skvele viažu vodu. Kyselina hyalurónová patrí k základným stavebným prvkom kože. Pomáha udržiavať vodu v pokožke a prísunom vody dokáže svoj objem v bunkách zväčšiť až 1000-násobne. Vekom sa však je obsah v pokožke znižuje, dôsledkom čoho pokožka stráca hydratáciu, pevnosť a pružnosť. 

Doplniť ju môžete napríklad s hydratačným sérom od Kvitok, ktoré obsahuje vysokú 2 % koncentráciu 2 typov kyseliny hyalurónovej, vďaka čomu dokáže prenikať aj do hlbších vrstiev kože. O dokonalú hydratáciu vo všetkých vrstvách kože sa postará aj Two HA⁶ Hydratation Booster sérum, ktoré posilňuje pružnosť pokožky a je vhodné aj ako primer pod make-up.

Už spomínanú lipidovú bariéru kože, ktorá zabezpečuje udržiavanie vody v pleti, pomáha obnoviť pleťové sérum s komplexom ceramidov. Navyše znižuje citlivosť pokožky a chráni ju pred vonkajšími vplyvmi.

two hydratacne serum

Skvelým pomocníkom pri hydratácii pleti sú aj rôzne pleťové masky. Masky pleť nielen vyživujú a hydratujú, ale dodajú jej aj dôležité minerálne látky a vitamíny a aktivujú procesy látkovej výmeny. Pleť je po ich použití vyhladená a hydratovaná. Dôležité je však pri používaní pleťových masiek dbať na dokonalé vyčistenie pleti – aby mohli účinné látky preniknúť aj do hlbších vrstiev pokožky.

Náš tip na hydratáciu suchej a citlivej pleti je krémová peelingová maska Sensitive, ktorá pleť ošetruje, revitalizuje a dodá jej potrebnú hydratáciu. Zdravú ochrannú bariéru kože pomáha udržať upokojujúca výživná maska Mikro-bio komplex, ktorá upokojuje podráždenú pokožku a zmierňuje začervenanie a svrbenie. O plný, hydratovaný vzhľad pokožky sa postará omladzujúca maska s kyselinou hyalurónovou, po ktorej bude pleť pôsobiť viditeľne hladšie a napnutejšie.

Masáž a relax

Určite ste už počuli o blahodárnom účinku spánku na zdravú a žiarivú pleť. Nedostatok spánku okrem iného vplýva na zvýšenú tvorbu stresového hormónu kortizolu. Zvýšená úroveň stresu sa môže prejaviť vo forme zápalov, ktoré neobchádzajú ani našu pleť. Práve počas spánku zároveň dochádza k regenerácii kožných buniek, a tak môžeme o spánku hovoriť aj ako o účinnej forme boja proti starnutiu pokožky. 

Aj masáž tváre dokáže s našou pleťou divy. Pravidelná masáž aspoň raz za týždeň pleť vyživí, uvoľní a prispieva k redukcii vrások. Skvelou pomôckou, ako na masáž tváre z pohodlia domova, sú rôzne masážne pomôcky. Do svojej každodennej rannej či večernej kozmetickej rutiny môžete zaradiť napríklad Face roller, ktorý podporuje vstrebávanie sér, regeneráciu pokožky a spomaľuje proces starnutia pleti. O prekrvenú  a pružnejšiu pokožku sa postará masážna pomôcka Gua Sha, ktorá navyše redukuje vrásky a pozdvihuje línie pleti.

skinly faceroller a gua sha

Ďalšou možnosťou, ako pleti pomôcť s hydratáciou a regeneráciou, sú rôzne kozmetické ošetrenia, z ktorých budete navyše odchádzať oddýchnutí a zrelaxovaní. Lymfatická masáž tváre zlepšuje prietok lymfy, pomáha telu odbúravať toxíny a podporuje regeneráciu buniek. Pre zvlášť dehydratovanú pleť je vhodné ošetrenie hydra, ktoré sa postará o stabilizáciu a hydratáciu pleti. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.