Krása a starostlivosť

Ako rozpoznať a zvládnuť alergiu na slnko?

Ak ste sa počas letnej dovolenky stretli s kožnou reakciu na slnečné lúče s veľkou pravdepodobnosťou to bola alergia na slnko. Slnečná alergia je reakciou imunitného systému na slnečné žiarenie, ktorá sa prejavuje rôznymi zmenami na koži. V tomto článku sa pozrieme na to, ako alergiu na slnko rozpoznať, kedy vzniká a ako jej predchádzať. Ak sa už prejavila, poradíme vám, ako zmierniť jej nepríjemné príznaky a udržať pokožku zdravú.

Ako vyzerá alergia na slnko?

Zmeny vznikajú na koži vystavenej UV žiareniu. Viditeľná reakcia môže nastať v priebehu minút, ale môže trvať aj niekoľko dní. Prejavuje sa červenými vyrážkami, svrbením a niekedy aj pľuzgiermi. Ak ste doteraz takúto skúsenosť nemali, neznamená, že k nej nemôže dôjsť. Aktuálne alergiou na slnko trpí okolo 20% populácie. Alergiou na slnko trpia prevažne ženy, ale aj ľudia so svetlou pokožkou. Postihuje najčastejšie osoby vo veku 20-40 rokov. Obozretnosť a prevencia sú teda na mieste. 

Kožné prejavy alergie na slnko môžu mať formu: 

  • Červených vyrážok, ktoré sa objavia na koži.
  • Postihnuté oblasti môžu silno svrbieť.
  • V niektorých prípadoch sa môžu vytvoriť malé pľuzgiere naplnené tekutinou.
  • Pokožka môže byť opuchnutá a bolestivá na dotyk.
  • Pocit pálenia na koži sprevádzaný horúčkou.

Tieto príznaky sa zvyčajne objavujú niekoľko minút až hodín po vystavení slnku a môžu trvať niekoľko hodín až dní, v závislosti od závažnosti reakcie. Avšak kožné prejavy je potrebné odlíšiť od „potničiek“ a zaparenín. Okrem kožných prejavov alergie sa môžete stretnúť s bolesťami hlavy, horúčkou, prípadne nevoľnosťou.

Kedy alergia na slnko vzniká?

Alergia na slnko môže vzniknúť kedykoľvek, keď je pokožka vystavená UV žiareniu. Najčastejšie sa prejavuje na jar a v lete, keď je slnečné žiarenie najsilnejšie. Alergická reakcia môže byť vyvolaná už po niekoľkých minútach pobytu na slnku. Ľudia náchylnejší na vznik alergie sú ľudia s citlivou pokožkou, osoby s genetickou predispozíciou a tí, ktorí používajú lieky alebo kozmetické produkty zvyšujúce citlivosť na slnko. V podstate môžeme rozoznať niekoľko druhov alergií.

Polymorfná svetelná dermatóza (laicky alergia na slnko) je bežná forma alergie na slnko, ktorá sa prejavuje rôznymi kožnými prejavmi po vystavení UV žiareniu. Vzniká v dôsledku prehnanej reakcie imunitného systému na UV žiarenie. Táto reakcia spôsobuje zápalové procesy v pokožke, ktoré vedú k vyššie uvedeným prejavom. Príznaky sa zvyčajne objavia niekoľko hodín až dní po vystavení slnku a môžu trvať niekoľko dní. Hojenie prebieha bez jazvenia.

Fotoalergická reakcia je imunitná odpoveď, ktorá sa objaví, keď UV žiarenie reaguje s chemickou látkou na pokožke, napríklad v kozmetických produktoch alebo liekoch. Táto reakcia môže spôsobiť vyrážky, svrbenie a zápal. Príznaky sa objavujú niekoľko dní po vystavení slnku.

Fototoxická reakcia je priame poškodenie pokožky spôsobené UV žiarením v kombinácii s chemickou látkou akou sú niektoré druhy liekov. Táto reakcia sa prejavuje rýchlejšie, zvyčajne v priebehu niekoľkých hodín, a spôsobuje začervenanie, pľuzgiere a bolesť podobnú popáleninám.

Aktinická folikulitída (laicky Malorka akné) prejavuje sa ako malé, červené hrbolčeky alebo pľuzgieriky na pokožke, najmä na miestach, ktoré boli vystavené slnku, ako sú ramená, chrbát a hrudník. Tieto miesta môžu byť svrbiace a bolestivé. Môže vzniknúť kombináciou slnečného žiarenia a kozmetických prípravkov.

Predchádzajte jej vzniku – pomôže prevencia

Prevencia je kľúčom k predchádzaniu alergie na slnko. Základom je správna ochrana pokožky pred UV žiarením. Tu je niekoľko tipov:

  • Používanie kvalitných opaľovacích krémov s dostatočne vysokým SPF je jednoducho nevyhnutné.
  • Vyhýbajte sa slnku, ktoré je najsilnejšie medzi 11:00 a 15:00, preto je najlepšie sa počas týchto hodín ukryť pred intenzívnym slnečným žiarením do tieňa.
  • V prípade, že máte citlivú a svetlú pokožku, odporúčame nosiť ochranné oblečenie, napríklad dlhé rukávy alebo plavky so SPF faktorom.
  • Opakovane aplikujte opaľovacie krémy a to minimálne každé dve hodiny. Opakovane je nutné krém aplikovať po plávaní alebo športe.
  • Používajte doplnky stravy akými sú betakarotén (ktorý vám pomôže opaľovanie predĺžiť), antioxidanty a vitamín E.
  • V prípade, že užívate lieky, poraďte sa so svojím lekárom o prípadných komplikáciách v súvislosti so slnečným žiarením.

Ak sa však už prejavila

Ak sa alergia na slnko už prejavila, existuje niekoľko spôsobov, ako zmierniť jej príznaky a urýchliť hojenie pokožky. Tu je niekoľko tipov pre zmiernenie prejavov alergie:

1, Vyhýbajte sa slnečnému žiareniu, pokiaľ máte príznaky.

2, Aplikujte chladné, vlhké obklady na postihnuté miesta, aby ste zmiernili svrbenie a opuchy.

3, Pre vážnejší stav použite perorálne antihistaminiká môžu vám pomôcť znížiť svrbenie a zápal.

4, Pite dostatok vody, podporíte tak hojenie pokožky zvnútra.

5, Vyhnite sa priliehavému oblečeniu, ktoré môže dráždiť postihnuté oblasti.

6, Ak sú prejavy závažné alebo pretrvávajú, vyhľadajte odbornú pomoc.

V prípade, že sa s alergickými reakcia na slnko stretávate pravidelne počas jarných a letných mesiacov je dôležité aby ste pokožku na slnko predpripravili. Hneď od začiatku používajte krémy s vysokým SPF a pomaly stupňujte dobu vystavenia sa slnečným lúčom. Tak isto vo veľkej miere pomôže užívanie betakaroténu. Nezabúdajte aplikovať prípravky po opaľovaní, ktoré pomôžu zregenerovať pokožku rýchlejšie. So slnečnými lúčmi sa stretávame počas celého roka. Odporúčame používať pleťové krémy s SPF  v jesennom aj zimnom období.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.