Aktívne látky

Peptidy na pleť: V akej kozmetike ich nájdeme?

S pribúdajúcim vekom je starostlivosť o pleť ešte dôležitejšia. Naša pokožka vplyvom času a externých faktorov stráca vitamíny a aktívne látky, ktoré ju robia pružnou, sviežou a pevnou. Odborníci z kozmetického priemyslu sa vo svojich výskumoch zaoberajú hľadaním látok, ktoré podporujú zdravý vzhľad pokožky. Jednou z týchto inovatívnych zložiek sú peptidy. Vedci zistili, že peptidy majú pozitívny vplyv na spomalenie procesu starnutia pokožky. Poďte si prečítať, čo peptidy vlastne sú a aké sú účinky peptidov na pleť.

Čo sú peptidy?

Peptidy vznikajú zlúčením viacerých aminokyselín, čím vzniká veľké množstvo rôznych druhov peptidov. V tele človeka plnia viaceré funkcie. Niektoré peptidy chránia organizmus pred infekciami, zatiaľ čo iné pomáhajú udržiavať stabilitu buniek. Nachádzajú sa v pokožke každého človeka, ale s pribúdajúcim vekom sa postupne tieto látky strácajú. Prečo ich naša pleť vlastne potrebuje?

Keď aplikujeme peptidy na pleť vo forme kozmetických produktov spustí sa tým proces na tvorbu kolagénu, elastínu a keratínu. Tieto tri typy peptidov sú dôležité bielkoviny, ktoré zabezpečujú pružnosť, odolnosť a pevnosť našej pleti. Keď pleť nezíska dostatočné množstvo týchto zložiek, začne pomaly strácať svoju elasticitu a vznikajú vrásky.

Na internete sa dočítate veľa o rozdelení peptidov, ich zložení a procesu tvorby. My vás v tomto článku nebudeme zaťažovať chemickými názvami a zložitými pojmami. Prejdime na to, ako vám môže zakomponovanie peptidov do skincare rutiny pomôcť v oblasti minimalizácie vrások a spevnenia kožnej bariéry.

Účinky peptidov na pleť

Peptidy majú priaznivé účinky nielen na pleť, ale aj iné časti tela, napríklad na vlasy, ktoré udržujú pevné a lesklé. Síce sme peptidy na začiatku článku spomínali hlavne v súvislosti so starnutím pleti, môžu sa pochváliť aj ďalšími pozitívnymi účinkami.

  • Zníženie viditeľnosti vrások – zjemňovanie vrások a zlepšenie textúry pokožky, čo prispieva k jej mladistvému vzhľadu.
  • Redukcia pigmentových škvŕn – zmierňovanie pigmentových škvŕn a vyrovnávanie tónu pokožky. Prečo vznikajú pigmentové škvrny a ako ich eliminovať sa dozviete v tomto článku.
  • Hydratácia
  • Posilnenie kožnej bariéry – zvýšenie tvorby proteínov, čím sa pokožka stáva odolnejšou a vie sa lepšie brániť voči vonkajším vplyvom prostredia, ako sú toxíny, dym, znečistené prostredie.
  • Regenerácia pleti – zníženie podráždenia, ochrana pred nežiaducimi baktériami, voľnými radikálmi alebo UV žiareniu. Peptidy tiež podporujú proces hojenia, napríklad pri liečbe jaziev po akné.
  • Rozjasnenie a redukcia opuchov – znižovanie opuchov, tmavých kruhov pod očami a rozjasňovanie pleti.

Peptidy v kozmetike

Ak vaša pleť stráca pružnosť a pevnosť je najvyšší čas zakomponovať do svojej skincare rutiny kozmetické produkty s obsahom peptidov. Peptidy sú v kozmetike spájané aj s inými aktívnymi látkami, ktoré im pomáhajú dosiahnuť optimálny účinok. Väčšinou sa kombinujú s kyselinou hyalurónovou alebo vitamínom C, ktorých účinky sú tiež spájané s bojom proti starnutiu pleti. Naopak, kombinovať peptidy sa neodporúča s AHA kyselinami, pretože majú exfoliačné účinky, kvôli ktorým sa peptidy ťažšie vstrebávajú do pokožky.

Peptidy v kozmetike nájdete vo forme pleťových, očných krémov alebo sér na tvár. Keďže si tieto prípravky po nanesení na tvár nezmývame, peptidy sa do pokožky oveľa lepšie absorbujú. Tieto prípravky môžete zahrnúť do rannej, ale aj nočnej skincare rutiny. Sú vhodné predovšetkým pre zrelé ženy, ktoré chcú zredukovať viditeľnosť vrások, ale aj ako prevencia v skoršom veku. A čo, keď máte citlivú pleť? Tým, že sa peptidy prirodzene nachádzajú v pokožke, nemusíte sa báť podráždenia. Dokonca medzi ich výhody patria aj protizápalové účinky.

Na e-shope Avel máme celú kategóriu kozmetických produktov, ktoré obsahujú peptidy. Vybrať si môžete zo spomínaných vysoko účinných krémov, ale nájdete u nás aj séra a ampulky, esencie alebo tonery.

Spozorovali ste jemné linky a vrásky v okolí očí? Vyskúšajte očný krém značky Medi-Peel s výrazným liftingovým efektom, ktorý sa postará o vyhladenie vrások. Ďalším obľúbeným produktom značky Medi-Peel je hydratačný krém na tvár. Tento krém obsahuje patentovanú prírodnú látku volufiline, ktorý napodobňuje účinky podobné botoxu a teda eliminuje viditeľnosť vrások a prinavracia stratenú pružnosť. Skvelou variantou je použitie peptidov vo forme esencie. Esencia Peptide 9 Volume Essence obsahuje až 9 rôznych druhov peptidov, ktoré premenia na penu, vďaka čomu preniknú aj do tých najhlbších vrstiev pleti. Zo sér na pleť vám odporúčame napríklad The Ordinary Arginerline Solution 10%, ktorý vďaka aktívnej látke Arginerline obmedzí tvorbu vrások.

Najobľúbenejšie produkty s peptidmi na pleť

Teraz už viete, čo všetko peptidy v kozmetike dokážu. Ak v zrkadle spozorujete prvé náznaky vrások alebo ochabnutia pokožky, dajte peptidom šancu a vyskúšajte ich priaznivé účinky na vlastnej pokožke. Veľká výhoda peptidov v kozmetike spočíva práve v tom, že sú vhodné aj pre citlivé typy pletí, ktorým obvyklé používanie agresívnejších aktívnych látok, ako sú retinoidy alebo kyseliny spôsobuje podráždenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.