Aktívne látky

Účinky a využitie AHA, BHA, PHA kyselín

AHA, BHA, PHA kyseliny

Počuli ste už o skratkách AHA, BHA a PHA? Predstavujú skupiny kyselín, ktoré sa v posledných rokoch stali veľmi obľúbenými v kozmetickom priemysle. Aj keď samotný názov „kyselina“ v súvislosti so starostlivosťou o pleť nepôsobí na prvé počutie veľmi dobre, verte, že s pleťou dokáže urobiť zázraky.

V dnešnom článku sa dozvieme, čo dané skratky AHA, BHA a PHA predstavujú a ako aj vám môžu pomôcť k dosiahnutiu mladej a sviežej pleti.

Kyselín v kozmetike sa báť nemusíte

Skupiny kyselín AHA, BHA a PHA používané v kozmetických produktoch sa od seba odlišujú v závislosti od zloženia, koncentrácie a účinku na pleť. Každá skupina kyselín má odlišné vlastnosti, preto je vhodná pre iný typ pleti. Konkrétnejšie si o  tom povieme v častiach článku, ktoré sa venujú jednotlivým skupinám kyselín.

AHA, BHA a PHA kyseliny patria do skupiny účinných exfoliantov, ktoré účinne bojujú proti rôznym kožným problémom, ako je napríklad akné, pigmentácie, vrásky a iné. Zaraďujeme ich do skupiny exfoliantov. Pod exfoliáciou rozumieme proces, kedy pomáhame pleti zbavovať sa odumretých kožných buniek, vďaka čomu môžu aktívne látky prenikať do hlbších vrstiev pokožky.

Pozitívne účinky kyselín na pleť:

  • rozjasnenie a oživenie pleti
  • odstraňovanie odumretých buniek
  • regenerácia pleti
  • vyhladenie pleti, zjemnenie vrások
  • redukcia pigmentácie, červených škvŕn, jaziev po akné a poranení
  • čistenie pórov a eliminácia čiernych bodiek
  • zabraňovanie vzniku nových vyrážok 
  • posilnenie ochrannej bariéry pleti

Kyseliny AHA, BHA a PHA nájdete vo viacerých produktoch určené pre starostlivosť o pleť, ako sú napríklad pleťové tonery, esencie, pleťové masky, či niektoré séra. V optimálnej koncentrácii a šetrnom používaní dokážu našu pleť rozjasniť, dodať jej mladistvý vzhľad, eliminovať stopy po pigmentových škvrnách, či jazvách po akné, ktoré nás ženy často trápia. O tom, prečo pigmentové škvrny vznikajú a ako ich odstrániť sme rozoberali v tomto článku.

serum kyselina AHA, BHA, PHA

Pri používaní rôznych aktívnych látok je potrebné poznať jej vlastnosti a spôsoby použitia, aby sme predišli chybám a následkom vzniknutých na našej pleti. Pri aplikovaní kyselín je obzvlášť dôležité, aby ste venovali primeranú pozornosť správnej koncentrácií a dávkovaniu.

V počiatkoch používania kyselín, kedy vaša pleť ešte nie je zvyknutá, môžete pociťovať na pleti jemné štipkanie, ťahanie, či mierne začervenanie. Ak sa nejedná o silné pálenie, nemusíte mať obavy, po niekoľkých minútach by mali dané sprievodné prejavy odoznieť. Ak však pretrvávajú aj naďalej, pálenie je silné až neznesiteľné, pravdepodobne ste prekročili dobu pôsobenia alebo zvolili nevhodnú koncentráciu pre váš typ pleti a tak došlo k nadmernej exofiácii pokožky. Aby ste svojej pleti neuškodili je dôležité začať postupne v malých dávkach, s viacdňovým rozostupom, poznať svoj typ pleti a zvoliť vhodnú skupinu i koncentráciu kyselín.

Ak ste to prehnali a už k nadmernej exfoliácii došlo, nechajte svojej pleti oddýchnuť od kyselín a iných silnejších aktívnych látok, ako je retinol, či vitamín C a zvoľte regeneračné a hojivé produkty, ideálne s obsahom panthenolu alebo centelly ázijskej.

Ako ich aplikovať?

Kyseliny sa odporúča zaraďovať skôr do večernej starostlivosti o pleť. Ak máte produkt obsahujúci kyselinu na denné použitie nezabudnite pleť chrániť SPF krémom s vyšším faktorom. Je všeobecne známe, že kyseliny zvyšujú citlivosť pleti, obnažujú vrchné vrstvy, čím sa pokožka stáva citlivejšou aj na slnečné žiarenie, preto je potrebné ju chrániť vysokým ochranným faktorom. 

Pred samotným použitím produktu s kyselinou AHA, BHA alebo PHA musíte vedieť, že ich neaplikujeme na poranenú alebo spálenú pokožku. Kyseliny tiež nekombinujeme s inými silnými aktívnymi látkami, ktoré by mohli spoločnou kombináciou pleť ešte viac podráždiť. Ktorých látok sa to týka sa dozviete v ďalšej časti článku. 

Ako postupovať v prípade, že ste produkty s kyselinou ešte nepoužívali? Kyselinu aplikujte na suchú pleť raz týždenne v nízkej koncentrácií a sledujte, ako pôsobí na vašu pleť. Viditeľné výsledky môžete vidieť už po pár použitiach, no najväčší rozdiel uvidíte až po pravidelnej aspoň 2 mesačnej starostlivosti o pleť. 

Výsledok používania kyselín závisí od koncentrácie a type zvolenej kyseliny. Vhodnú koncentráciu a typ kyseliny vyberáme podľa typu pleti a želaného výsledného efektu. Každá kyselina pracuje v inej vrstve pokožky a teda každá pomáha s iným problémom pleti. O rozdieloch medzi AHA, BHA a PHA kyselinami sa dočítate nižšie.

Aplikácia AHA kyseliny

Vyhnite sa kombinácii s vitamínom C a retinolom

Pleť je veľmi citlivé miesto, preto by nám malo záležať na tom, ako pristupujeme k jej starostlivosti. Produkty obsahujúce kyseliny by ste nemali kombinovať s inými silnými aktívnymi látkami, ako napríklad vitamín C, či retinoidy. Pri kombinácií kyselín a vitamínu C dochádza k chemickému zrážaniu, čím sa znižuje účinnosť zložiek. Večer by tiež mohlo dôjsť k podráždeniu pleti. Ak chcete používať vitamín C počas používania produktov s kyselinami nechajte medzi nimi dostatočný časový odstup. Vitamín C napríklad používajte ráno a kyseliny aplikujte večer.

V prípade, že používate retinoidy, taktiež ich nepoužívajte v jednej rutine. Vyčleňte si jeden deň v týždni, kedy aplikujete vo večernej rutine kyseliny a použitie retinoidov v ten deň vynecháte.

Existujú látky, s ktorými sa kyseliny vzájomne dopĺňajú? Kyseliny môžete bezpečne kombinovať so zložkami, ktoré majú hydratačné, regeneračné a upokojujúce účinky, ako sú kyselina hyalurónová, panthenol, glycerín, centella ázijská, či ceramidy. Sú to aktívne látky, ktoré posilňujú ochrannú funkciu kožnej bariéry, znižujú pravdepodobnosť podráždenia a udržujú pleť hydratovanú.

Skvelou kombináciou s AHA, BHA a PHA kyselinami je aj niacínamid, ktorý má protizápalové účinky a navzájom sa dobre dopĺňajú. Niektoré produkty dokonca obsahujú obe látky.

Chcete aj vy zaradiť kyseliny do svojej skincare rutiny? Ešte predtým, ako tak urobíte musíte vedieť, ktorá skupina kyselín je vhodná pre váš typ pleti. Ak máte akékoľvek pochybnosti v tom, ako kombinovať kyseliny s ďalšími kozmetickými produktami, neváhajte nás v Avel kontaktovať.

PHA kyseliny

PHA kyseliny alebo poly-hydroxykyseliny sa označujú pojmom nová generácia AHA kyselín. Prečo? Fungujú totiž na podobnom princípe ako AHA kyseliny. Existuje však medzi nimi niekoľko rozdielov. Jedným z nich je fotosenzitivita. PHA kyseliny nezvyšujú citlivosť na slnko, preto ich môžete používať aj počas dňa. Molekuly PHA kyselín sú taktiež väčšie a nedokážu preniknúť do pokožky tak hlboko ako AHA kyseliny. Tým, že PHA kyseliny spôsobujú oveľa menej podráždení sú ideálnou voľbou pre ľudí s citlivou pokožkou alebo kožnými problémami, ako sú ekzémy alebo rozacea. PHA alebo AHA kyseliny v kozmetike nájdete vo forme regeneračným sér, pleťových tonerov, masiek či hydratačných krémov. 

Do skupiny PHA kyselín patrí, napríklad:

  • glukolaktón
  • kyselina laktobionová
  • galaktóza

Priaznivé účinky PHA kyselín:

  • odstraňujú odumreté kožné bunky bez podráždenia
  • pomáhajú hydratovať pleť
  • posilňujú ochranný plášť pokožky
  • chránia pleť pred poškodením slnečným žiarením
  • zosvetľujú škvrny po hyperpigmentácií 
  • protizápalové účinky

Produktové tipy:

krém AHA                                       sérum AHA

Some By Mi Pleťový krém                                                                         Some By Mi Sérum

AHA kyseliny

Za najpoužívanejšie kyseliny v kozmetike považujeme AHA kyseliny teda alfa-hydroxykyseliny. Sú rozpustné vo vode, takže pracujú len na povrchu pokožky neprenikajú hlbšie do pórov. Najvhodnejšia je na suchú, starnú a citlivú pokožku. Nájdeme ich bežne v prírode, vyskytujú sa napríklad v cukrovej trstine či citrusových plodoch. Ich hlavnou úlohou je exfoliácia. Zbavujú pleť odumretých buniek a odhaľujú tak jej hladšiu a jemnejšiu vrstvu. Pravidelná exfoliácia je dôležitá, pretože podporuje účinok ďalšej kozmetiky, ktorú na pleť aplikujeme. 

Pamätajte, že AHA kyseliny sú veľmi citlivé na slnečné žiarenie, preto spolu s nimi používajte aj SPF krém s ochranným faktorom. 

Do skupiny AHA kyselín patrí, napríklad:

  • kyselina glykolová
  • kyselina mliečna
  • kyselina mandľová
  • kyselina citrónová
  • kyselina jablčná 

Priaznivé účinky AHA kyselín:

  • urýchľujú proces obnovy kožných buniek
  • redukujú veľkosť pórov
  • spomaľujú proces starnutia tvorbou kolagénu 
  • zosvetľujú pigmentové škvrny
  • zbavujú pleť prebytočného mazu
  • zjednocujú tónu pleti 
  • zvyšujú hydratáciu pleti 
  • rozjasnia pleť
  • vyhladzujú vrásky
  • podporujú tvorbu kolagénu

Produktové tipy:

sérum                                                  pleťový krém

Skin 1004 Zombie Beauty Bloody Peel                                                          Gallinée Hydratačný pleťový krém

BHA kyseliny

BHA kyseliny alebo beta-hydroxykyseliny sú narozdiel od AHA kyselín rozpustné v tukoch. Vďaka tomu dokážu preniknúť hlbšie do pokožky. Nielenže odstraňujú odumreté bunky na povrchu, ale čistia aj upchaté póry. BHA kyseliny nespôsobujú citlivosť na slnko, takže ich môžete používať aj počas svojej rannej rutiny. Najvhodnejšie sú pre mastnú, starnúcu alebo zmiešanú pleť so sklonom k akné. Neodporúčajú sa pre ľudí so suchou a citlivou pokožkou, pretože môžu pleť ešte viac vysušiť. 

V kozmetike sa používa len jedna BHA kyselina – kyselina salicyová. Medzi najväčšie benefity kyseliny salicyovej patrí schopnosť antibakteriálnych a protizápalových účinkov. Aj z tohto dôvodu sú BHA kyseliny odporúčané ľuďom s problematickou pleťou, ktorí sa trápia napríklad so škvrnami po akné. Zbavuje pleť prebytočného kožného mazu, takže pomáha aj mladým dievčatám, ktoré sa trápia so vznikom vyrážok a čiernych bodiek. Za azda jedinú nevýhodu môžeme považovať vysušenie pleti, preto BHA kyseliny kombinujte s hydratačnými produktami. 

Priaznivé účinky BHA kyseliny:

  • čistenie pleti v hlbších vrstvách 
  • zbavenie nadbytočného kožného mazu
  • predchádzanie tvorbe čiernych bodiek 
  • zosvetľovanie pigmentových škvŕn
  • protizápalové účinky
  • zjemňovanie textúry pleti 

Produktové tipy:

maska                                                  toner

Some By Mi Super Matcha Pore Clean Clay Mask                                 Dr. Ceuracle Tea Tree Purifine Toner

 

Chcete zmeniť svoju skincare rutinu alebo k nej doplniť produkty, ktoré vás zbavia nepríjemných škvŕn a dodajú jej potrebné živiny? Vyskúšajte silu AHA, BHA alebo PHA kyselín. V ponuke Avel.sk si určite nájdete ten správny produkt, ktorý potrebujete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.