Krása a starostlivosť

Kórejská kozmetika a kórejská starostlivosť o pleť

Možno vás už trend kórejskej kozmetiky zasiahol a možno ste v tom ešte len nováčik. Po takmer dvojročnom testovaní a rozkukávaní sa vo svete kórejskej kozmetiky nastal čas, kedy sme náš sortiment rozšírili o túto, právom obľúbenú, kozmetiku. A dnes si o nej povieme viac – prečo ju máme radi, ako funguje a prečo by ste ju rozhodne mali vyskúšať tiež.

Ak sa nás niekto opýta prečo práve Kórejská kozmetika, vždy odpovieme – ísť do Kórei po kozmetiku je ako ísť do Talianska na pizzu alebo špagety. Stačí si predstaviť tu krásnu, jemnú a žiarivú pokožku ázijských žien a môže nám byť jasné, že starostlivosti o pleť prikladajú veľký význam. Je už všeobecne známe, že Juhokórejské kozmetické výskumné a vývojové laboratóriá sú bežne považované za najlepšie na svete. Navyše, Kórea sa začala považovať za superveľmoc v starostlivosti o pleť, ktorá má v inovácií 12 rokov náskok pred zbytkom sveta. A je to vidieť ako vo formulácii samotných výrobkov, tak aj vo viditeľných výsledkoch na našej pleti. Navyše, musíme vyzdvihnúť úžasný pomer cena a kvalita – jednoducho platíte za skutočné účinky.

Zloženie kórejskej kozmetiky

Zloženie kórejskej kozmetiky je vo väčšine prípadov prirodzene prírodné a najmä bohaté na aktívne zložky, či rastlinné výťažky. Najčastejšie používanými zložkami sú slimáči sliz získaný neinvazívne, propolis, centella asiatica, aloe vera, niacinamid, ženšen a mnoho iných prospešných zložiek. Vyhýbajú sa prázdnym zložkám a nosičom, ktoré by mohli pleť poškodzovať alebo dráždiť. Vývoj samotných produktov sa odvíja od individuálnych potrieb pokožky.

Hlavným benefitom je formulácia jednotlivých produktov, ktorá vychádza z dlhoročných výskumov a vedecky podložených účinkov, ktoré sú naozaj viditeľné po už veľmi krátkej dobe. Práve dôkladná a efektívna formulácia produktov a viditeľné výsledky sú dôvody, prečo trend kórejskej kozmetiky je dnes rozšírený po celom svete. Ak ste už kórejskú kozmetiku vyskúšali, určite viete o čom hovoríme.

Kórejská starostlivosť o pleť

Práve kórejská starostlivosť o pleť je dôvod, prečo sa ženy začali viac zaujímať o skincare rutiny. S rozvíjajúcim trendom kórejskej kozmetiky k nám zavítal aj spôsob starostlivosti o pleť ázijských žien, ktorý sa od európskej jednoduchej rutiny líši práve vo viackrokovej postupnosti. Jej základné postupy sa opierajú o fyziologické funkcie pokožky a práve preto dosahujú tak skvelé výsledky, a to bez ohľadu na typ pleti.

Kórejské ženy nevnímajú starostlivosť o pleť ako povinnú jazdu, ktorá nás len oberá o čas a musíme sa do nej nútiť. Pre nich je to životný štýl, ktorý je súčasťou ich kultúry. Ide v podstate o posadnutosť zdravej pokožky, ktorú majú vštepovanú už od malička. Ich starostlivosť o pleť spočíva v tom, že sa o pokožku staráte ešte skôr, ako sa prejavia problémy – akné, poškodená kožná bariéra, reaktívna pokožka, či vrásky. Táto filozofia prevencie je v Kórei tradícia odovzdávaná generáciami. Práve v tom sa líšiaod iných krajín, ktoré vyrábajú produkty na už vyskytnutý problém s cieľom sa ho rýchlo zbaviť.

Princípy v starostlivosti o pokožku sú založené na desiatich, starostlivo premyslených a mnoho rokov osvedčených, krokoch pleťovej rutiny, z ktorých každý jeden je pre nich dôležitý a má svoje osobitné odôvodnenie. Okrem troch najdôležitejších krokov, ktoré je potrebné vykonávať ráno aj večer (čistenie, hydratácia a ráno SPF), všetky ostatné etapy kórejského rituálu závisia od individuálnych potrieb danej pokožky a jej aktuálneho stavu:

1. Odlíčenie

Prvým a najdôležitejším krokom je odlíčenie pleti vo večernej rutine. Zväčša ide o prípravky na báze olejov (odličovacie oleje, balzamy a pod), ktoré na seba najlepšie viažu make-up, SPF a nečistoty z pleti. Tento krok nevynechávajte v prípade, že používate make-up a SPF. Sem radíme aj známe micelárne vody, ktoré je rovnako potrebné z pleti zmývať.

2. Čistenie

V druhom kroku používame produkty na báze vody, ktoré zmyjú z pleti olejový produkt z prvého kroku a pleť dôkladne dočistia, čím je pokožka dokonale pripravená prijímať výživu z ďalších krokov pleťovej rutiny. Tento krok je druhým krokom vo večernej starostlivosti o pleť a prvým krokom v rannej. Gél alebo emulzia použité v tomto kroku by mali byť šetrné a nedráždivé, aby nenarušili ochrannú lipidovú vrstvu na pleti, ktorá nás chráni a podporuje zdravie pokožky.

3. Exfoliácia

Exfoliácia alebo inak aj peeling zbavuje pleť odumretých kožných buniek, čistí nánosy z hĺbky pórov, pomáha pleti sa lepšie regenerovať, čím výsledkom býva jemná a žiarivá pleť. Pravidelnosť používania peelingových produktov závisí od typu peelingu a koncentrácie exfoliačných zložiek. Mechanický (abrazívny) peeling s obsahom čiastočiek sa odporúča používať max raz do týždňa, chemický peeling na báze ovocných kyselín (AHA, BHA a PHA) sa môže používať aj každý druhý-tretí deň v prípade šetrnej koncentrácie a tak isto to platí aj pre najjemnejší a najšetrnejší enzymatický peeling, ktorý funguje na báze prírodných enzýmov. Zväčša ide o krok o večernej pleťovej rutiny. Viac o exfoliácii podľa typu pleti a druhu peelingu sa dočítate TU.

4. Toner

V našich končinách stále podceňovaný a prehliadaný krok pleťovej rutiny. Toner alebo aj hydrolát prinavracia pleti zdravé pH po čistení pleti, dodáva pokožke vlahu a hydratáciu a pripravuje tak pleť pre lepšie vstrebanie aktívnych látok v ďalších krokov starostlivosti o pleť. Rozdiel medzi tonerom a hydrolátom je v ich zložení. Toner je viaczložkový – napríklad základom je hydrolát z rastliny a obohatený môže byť o ďalšie upokojujúce alebo zvlhčujúce zložky (glycerín, panthenol, kyselina hyalurónová a pod.). Hydrolát je jednozložkový produkt a ide vlastne o vodu (výťažok) z danej rastliny s blahodarnými účinkami na pleť – napr. voda z ruže, levanduľová voda, neroli a pod. Toner sa používa ráno aj večer – ideálne priamym nastriekaním na pokožku tváre alebo pomocou použitia rúk a následným vťapkaním do tváre.

5. Esencia

Esencia predstavuje produkt, ktorý je niečo medzi tonerom a sérom. Ide o viskóznejšiu tekutinu s obsahom aktívnych látok zameraných na riešenie už konkrétneho problému a pre konkrétny typ pleti. Ide o takzvaný extra medzikrok, ktorý je možné zaradiť do pleťovej rutiny denne ráno aj večer.

6. Sérum/ampulka

Sérum predstavuje cielenú starostlivosť a vyberáme ho podľa typu problému ktorý chceme aktuálne riešiť. Je bohaté na vysokoaktívne látky a rastlinné extrakty, ktoré urýchľujú cestu za krásnou a zdravou pokožkou. Ampulka je v porovnaní so sérom ešte viac koncentrovanejšia a v niektorých prípadoch sa odporúča používať len pár krát do týždňa pre extra starostlivosť. V tom prípade sa použije namiesto pleťového séra.

7. Pleťová maska

Pleťová maska slúži na extra dávku výživy pre pleť. Obsahuje koncentrované zložky, ktoré urýchľujú regeneráciu pleti, zlepšujú jej vitalitu a zároveň pleť zrelaxujú. V prípade nezmývateľných masiek radíme tento krok po použití séra. V prípade zmývateľných masiek aplikujeme masku na pleť po jej odlíčení a čistení a následne pokračuje tonerom a ďalšími krokmi. Nočné masky pôsobia počas noci a zmývajú sa až ráno – tie aplikujeme až po nočnom pleťovom kréme/oleji. Medzi najznámejšie kórejské masky patria práve plátenné masky, ktoré fungujú za princípe pernamentnej vlhkosti, čím aktívne látky lepšie prenikajú do hlbších vrstiev pokožky. Masku stačí používať 2x do týždňa, ideálne večer alebo v priebehu dňa, keď chceme zrelaxovať.

8. Očný krém

Očný krém je rovnako mnohokrát podceňovaný produkt a môžeme sa stretnúť s názorom, že nepotrebný. Očné krémy sú však naformulované tak, aby poskytli jemnej a rýchlejšie starnúcej pokožke v okolí očí extra dávku hydratácie a výživy. Zväčša sú oftamologicky testované a teda schválené na používanie v starostlivosti o delikátnu a citlivú časť tváre akou pokožka v okolí očí je.

9. Pleťový krém

Na rozdiel od séra, ktoré vyberáme podľa aktuálneho stavu pleti, práve pleťový krém vyberáme podľa jej typu. Pleťový krém zastupuje nevyhnutný krok v starostlivosti o pleť, teda jej hydratáciu. O nutnosti hydratácii sme písali v našom ďalšom článku TU. Správne zvolený pleťový krém podľa vášho typu pleti poskytuje ochranu lipidovej vrstvy pred vonkajším poškodením a stratou vlhkosti. Len vďaka správne fungujúcej ochrannej bariére dokáže naša pleť správne fungovať, či vyzerať zdravo a krásne.

10. Krém s SPF

O nutnosti používania správne zvoleného SPF, ktoré poskytuje pleti ochranu pred poškodzujúcim UV žiarením a následným predčasným starnutím pokožky, ste už tiež možno počuli. Ak nie, viac sa dočítate v našom článku TU.  Je totiž vedecky dokázané, že nekontrolované vystavovanie sa slnečnému žiareniu a bez adekvátnej SPF ochrany, poškodzuje kožné bunky, čím dochádza k tvorbe voľných radikálov. Následkom býva predčasné starnutie, strata hydratácie pleti, tvorba vrások, pigmentácii, či v neposlednom rade rakovina kože. Krém s SPF používame každý deň v roku a v poslednom kroku rannej pleťovej rutiny, ideálne 20 minút pred odchodom z domu. Podľa intenzity vystavovania sa slnku počas dňa krém po čase reaplikujeme.

Značky kórejskej kozmetiky

Na trhu je už nespočetné množstvo kozmetických značiek pochádzajúcich z Kórei a tento počet sa s narastajúcim dopytom neustále zvyšuje. Vyberať je teda z čoho a my sme vám na začiatok priniesli skutočné celosvetové bestsellery. Ponuku kórejských značiek budeme časom rozširovať, na čo sa veľmi tešíme, lebo je stále čo objavovať. Stále však platí naše pravidlo, že dohliadame na samotnú filozofiu značiek a taktiež aj zloženie a účinky daných produktov. Poďme si predstaviť tie, ktoré u nás už teraz nájdete:

COSRX

Popredná a mimoriadne obľúbená značka kórejskej kozmetiky COSRX vyrába produkty s vysokoefektívnym zložením bohatým na aktívne látky. Zloženie je kontrolované, aby neobsahovalo látky telu neprospešné, či neúčinné. Prichádza s 8 produktovými radami pre pre potreby rôznych typov pleti. Táto kórejská značka sa teší veľkej obľube po celom svete a získala už množstvo zámorských a kórejských ocenení. Napríklad:

  • Amazon Best Seller in Facial Cleansing Gels
  • Amazon’s Choice
  • Get It Beauty 2020 Veiw Label
  • 29 BEAUTY AWARD 2020 a mnoho ďalších slávnych ocenení v kozmetickom priemysle.

Značka COSRX od roku 2002 postupne zhromažďovala dáta o tom, čo ľudia potrebujú v starostlivosti o pleť. Nakoniec bola spoločnosť „Cosmetics + Rx = COSRX“ založená v roku 2013 a odvtedy si držia popredné priečky v predaji kórejskej kozmetiky.

Purito

PURITO, značka prírodnej kórejskej kozmetiky, vyrába jednoduché, no efektívne výrobky obohatené o bezpečné a čisté aktívne zložky bez pridania parabénov, síranov, syntetických vôní a farbív, fonoxyetanolu, či trietanolamín. Výrobky sú certifikované – EWG na zelenej úrovni ( ide o záruku bezpečného produktu aj voči prírode nie len pokožke).

Výrobky PURITO nie sú testované na zvieratách a aj rovnako jednotlivé zložky získané z prírody sú vhodné pre vegánov. PURITO robí veľký krok vpred v starostlivosti o zvieratá darovaním časti ziskov do Spoločnosti pre najlepšie priateľské zvieratá. Zároveň robia malé, ale významné kroky k udržateľnosti. Ich produkty sú balené do recyklovaných, recyklovateľných a biologicky odbúrateľných obalov. PURITO zároveň venuje časť zisku spoločnosti KFEM (Kórejská federácia pre environmentálne hnutie).

PURITO_Centella_Green_Level_Buffet_Serum_

Pyunkang Yul

Značka kórejskej kozmetiky Pyunkang Yul bola založená v marci 2016 nemocnicou Pyunkang Korean Medicine Hospital, inštitúciou známou pre liečbu atopických kožných porúch. Od toho roku sa ich kozmetika teší obrovskej obľube po celom svete a ich výrobky patria k najpredávanejším. Sú bohaté na množstvo aktívnych látok s preukázateľnými účinkami.

V súlade s filozofiou celostnej starostlivosti o telo, Pyunkang Yul verí, že zdravie pokožky sa dosahuje udržiavaním rovnováhy oleja a vlhkosti. Vo svojich výrobkoch sa vyhýbajú zbytočným chemickým látkam, používajú výlučne prírodné zložky, ktoré sú k pokožke najšetrnejšie. Ich výrobky sú zároveň 100% cruelty-free a teda nie sú testované na zvieratách!

pyunkang-yul-nutrition-cream-100-ml

Dear, Klairs

Klairs je značka vysokokvalitnej prírodnej kórejskej kozmetiky – funkčnej a efektívnej starostlivosti o pleť. Klairs sa stará o to, aby vyrábali výrobky len z najefektívnejších a najpotrebnejších surovín, ktoré prešli bezpečnostnými opatreniami výskumného laboratória špecializujúceho sa na starostlivosť o pokožku. Zaisťujú, aby ich výrobky neobsahovali zložky, ktoré môžu dráždiť citlivú pokožku.

Rešpektujú krásy životného prostredia a nesú zdravé hodnoty týkajúce sa ochrany Zeme. Ich výrobky zároveň nie sú testované na zvieratách. Od založenia značky v roku 2010 nikdy netestovali na zvieratách. Neveria a nepodporujú poškodzovanie zvierat pre kozmetické účely. Stále pracujú na tom, aby zákazníkom dodávali svoje výrobky za rozumné cenyNamiesto nákladného PR a marketingu sa meno Klairs rozšírilo prostredníctvom spokojných zákazníkov. Vždy sa budú snažiť, aby zákazníkom poskytovali najkvalitnejšie výrobky za spravodlivú cenu.

Some By Mi

SOME BY MI je značka kórejskej kozmetiky, ktorá ponúka produkty obohatené o množstvo aktívnych látok pre rýchle a preukázateľné účinky. Snáď najznámejšou radou je ich Miracle rada pleťovej kozmetiky, ktorá obsahuje šetrné, no efektívne koncentrácie AHA, BHA a PHA kyselín a ďalších aktívnych zložiek a extraktov pre ozdravenie problematickej pleti v priebehu 30 dní. Je právom obľúbená po celom svete.

Ak ste ešte nemali možnosť vyskúšať kórejskú kozmetiku a objaviť jej účinky na vlastnej pleti, veríme, že týmto článkom sme vám poskytli rovno niekoľko dôvodov si zaobstarať aspoň jeden produkt. Garantujeme, že každý si nájde toho svojho obľúbenca, ktorý vás presvedčí o tom, že v Kórei jednoducho vedia ako na to 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.