Krása a starostlivosť

Kórejská kozmetika a kórejská starostlivosť o pleť

Možno vás už trend kórejskej kozmetiky zasiahol a možno ste v tom ešte len nováčik. A dnes si o nej povieme viac – prečo ju máme radi, ako funguje a prečo by ste ju rozhodne mali vyskúšať tiež.

Ak sa nás niekto opýta prečo práve Kórejská kozmetika, vždy odpovieme – ísť do Kórei po kozmetiku je ako ísť do Talianska na pizzu alebo špagety. Stačí si predstaviť tu krásnu, jemnú a žiarivú pokožku ázijských žien a môže nám byť jasné, že starostlivosti o pleť prikladajú veľký význam. Je už všeobecne známe, že Juhokórejské kozmetické výskumné a vývojové laboratóriá sú bežne považované za najlepšie na svete. Navyše, Kórea sa začala považovať za superveľmoc v starostlivosti o pleť, ktorá má v inovácií 12 rokov náskok pred zbytkom sveta. A je to vidieť ako vo formulácii samotných výrobkov, tak aj vo viditeľných výsledkoch na našej pleti. Navyše, musíme vyzdvihnúť úžasný pomer cena a kvalita – jednoducho platíte za skutočné účinky.

Zloženie kórejskej kozmetiky

Zloženie kórejskej kozmetiky je vo väčšine prípadov prirodzene prírodné a najmä bohaté na aktívne zložky, či rastlinné výťažky. Najčastejšie používanými zložkami sú slimáči sliz získaný neinvazívne, propolis, centella asiatica, aloe vera, niacinamid, ženšen a mnoho iných prospešných zložiek. Vyhýbajú sa prázdnym zložkám a nosičom, ktoré by mohli pleť poškodzovať alebo dráždiť. Vývoj samotných produktov sa odvíja od individuálnych potrieb pokožky.

Hlavným benefitom je formulácia jednotlivých produktov, ktorá vychádza z dlhoročných výskumov a vedecky podložených účinkov, ktoré sú naozaj viditeľné po už veľmi krátkej dobe. Práve dôkladná a efektívna formulácia produktov a viditeľné výsledky sú dôvody, prečo trend kórejskej kozmetiky je dnes rozšírený po celom svete. Ak ste už kórejskú kozmetiku vyskúšali, určite viete o čom hovoríme.

Kórejská starostlivosť o pleť

Práve kórejská starostlivosť o pleť je dôvod, prečo sa ženy začali viac zaujímať o skincare rutinu. S rozvíjajúcim trendom kórejskej kozmetiky k nám zavítal aj spôsob starostlivosti o pleť ázijských žien, ktorý sa od európskej jednoduchej rutiny líši práve vo viackrokovej postupnosti. Jej základné postupy sa opierajú o fyziologické funkcie pokožky a práve preto dosahujú tak skvelé výsledky, a to bez ohľadu na typ pleti.

Kórejské ženy nevnímajú starostlivosť o pleť ako povinnú jazdu, ktorá nás len oberá o čas a musíme sa do nej nútiť. Pre nich je to životný štýl, ktorý je súčasťou ich kultúry. Ich starostlivosť o pleť spočíva v tom, že sa o pokožku staráte ešte skôr, ako sa prejavia problémy, ako akné, poškodená kožná bariéra, reaktívna pokožka, či vrásky. Táto filozofia prevencie je v Kórei tradícia odovzdávaná generáciami. Práve v tom sa líšia od iných krajín, ktoré vyrábajú produkty na už vyskytnutý problém s cieľom sa ho rýchlo zbaviť.

Princípy v starostlivosti o pokožku sú založené na desiatich krokoch pleťovej rutiny, z ktorých každý jeden je pre nich dôležitý a má svoje osobitné odôvodnenie. Najdôležitejšie kroky, ktoré je potrebné vykonávať ráno aj večer sú čistenie a hydratácia. Ostatné etapy kórejského rituálu závisia od individuálnych potrieb danej pokožky a jej aktuálneho stavu:

1. Odlíčenie

Prvým a najdôležitejším krokom večernej rutiny je odlíčenie pleti. Zväčša ide o prípravky na báze olejov (odličovacie oleje, balzamy a pod), ktoré najlepšie odstraňujú make-up, SPF a nečistoty z pleti. Tento krok nevynechávajte najmä v prípade, že používate make-up a SPF. Ak na odlíčenie používate micelárnu vodu je potrebné ju taktiež v ďalšom kroku z pleti dôkladne zmyť.

2. Čistenie

V druhom kroku používame produkty na báze vody, ktoré zmyjú z pleti olejový produkt z prvého kroku a pleť dôkladne dočistia. Dôkladné dočistenie zbavuje pleť zvyšných nečistôt usadených v póroch, vďaka čomu je pleť pripravená prijímať výživu. Tento krok je druhým krokom vo večernej starostlivosti o pleť a prvým krokom v rannej. Gél alebo emulzia použité v tomto kroku by mali byť šetrné a nedráždivé, aby nenarušili ochrannú lipidovú vrstvu na pleti, ktorá nás chráni a podporuje zdravie pokožky.

3. Exfoliácia

Exfoliácia, alebo inak aj peeling, zbavuje pleť odumretých kožných buniek, čistí nánosy z hĺbky pórov, pomáha pleti lepšie sa regenerovať. Výsledkom býva jemná a žiarivá pleť. Pravidelnosť používania peelingových produktov závisí od typu peelingu a koncentrácie exfoliačných zložiek. Mechanický (abrazívny) peeling s obsahom čiastočiek sa odporúča používať maximálne raz do týždňa. Chemický peeling na báze kyselín (AHA, BHA a PHA) a šetrný enzymatický peeling sa môže používať častejšie. Exfoliácia predstavuje krok večernej pleťovej rutiny. Viac o exfoliácii a typoch peelingov sa dočítate TU.

4. Toner

V našich končinách stále podceňovaný a prehliadaný krok pleťovej rutiny. Toner alebo aj hydrolát prinavracia pleti vlahu a optimálne pH, pripravuje pleť pre lepšie vstrebanie aktívnych látok z ďalších krokov starostlivosti o pleť. Zloženie tonera je zväčša obohatené o upokojujúce alebo zvlhčujúce zložky (glycerín, panthenol, kyselina hyalurónová a pod.). Toner sa používa ráno aj večer – ideálne priamym nastriekaním na pokožku tváre alebo pomocou použitia rúk a následným vklepkaním do pleti. Namiesto toneru môžete použiť aj hydrolát. Ide o jednozložkový produkt – voda (výťažok) z danej rastliny s blahodarnými účinkami na pleť – napr. voda z ruže, levanduľová voda, neroli a pod.

5. Esencia

Esencia predstavuje produkt, ktorý je niečo medzi tonerom a sérom. Ide o viskóznejšiu tekutinu s obsahom aktívnych látok zameraných na riešenie už konkrétneho problému a pre konkrétny typ pleti. Ide o takzvaný extra medzikrok, ktorý je možné zaradiť do pleťovej rutiny denne ráno aj večer.

6. Sérum/ampulka

Sérum predstavuje cielenú starostlivosť a vyberáme ho podľa typu problému, ktorý chceme aktuálne riešiť. Je bohaté na vysokoaktívne látky a rastlinné extrakty, ktoré urýchľujú cestu za krásnou a zdravou pokožkou. Ampulka je v porovnaní so sérom ešte viac koncentrovanejšia. Odporúča sa používať len párkrát do týždňa pre extra starostlivosť. V tom prípade sa použije namiesto pleťového séra.

7. Pleťová maska

Pleťová maska slúži na extra dávku výživy pre pleť. Obsahuje koncentrované zložky, ktoré urýchľujú regeneráciu pleti, zlepšujú jej vitalitu a zároveň pleť zrelaxujú. V prípade nezmývateľných masiek radíme tento krok po použití séra. V prípade zmývateľných masiek aplikujeme masku na pleť po jej odlíčení a čistení a následne pokračujeme tonerom a ďalšími krokmi. Nočné masky pôsobia počas noci a zmývajú sa až ráno – tie aplikujeme až po nočnom pleťovom kréme/oleji. Medzi najznámejšie kórejské masky patria plátenné masky, ktoré fungujú za princípe permanentnej vlhkosti, čím aktívne látky lepšie prenikajú do hlbších vrstiev pokožky. Masku stačí používať 2x do týždňa, ideálne večer alebo v priebehu dňa, keď chceme zrelaxovať.

8. Očný krém

Očný krém je rovnako mnohokrát podceňovaný produkt a môžeme sa stretnúť s názorom, že je nepotrebný. Očné krémy sú však naformulované tak, aby poskytli jemnej a rýchlejšie starnúcej pokožke v okolí očí extra dávku hydratácie a výživy. Zväčša sú oftamologicky testované a teda schválené na používanie v starostlivosti o delikátnu a citlivú časť tváre akou je pokožka v okolí očí.

9. Pleťový krém

Na rozdiel od séra, ktoré vyberáme podľa aktuálneho stavu pleti, pleťový krém vyberáme podľa jej typu. Pleťový krém zastupuje nevyhnutný krok v starostlivosti o pleť, teda jej hydratáciu. O nutnosti hydratácii sme písali v našom ďalšom článku TU. Správne zvolený pleťový krém podľa vášho typu pleti poskytuje ochranu lipidovej vrstvy pred vonkajším poškodením a stratou vlhkosti. Len vďaka správne fungujúcej ochrannej bariére dokáže naša pleť správne fungovať, či vyzerať zdravo a krásne.

10. Krém s SPF

O nutnosti používania správne zvoleného SPF, ktoré poskytuje pleti ochranu pred poškodzujúcim UV žiarením a následným predčasným starnutím pokožky, ste už tiež možno počuli. Ak nie, viac sa dočítate v našom článku TU.  Je totiž vedecky dokázané, že nekontrolované vystavovanie sa slnečnému žiareniu bez adekvátnej SPF ochrany, poškodzuje kožné bunky, čím dochádza k tvorbe voľných radikálov. Následkom býva predčasné starnutie, strata hydratácie pleti, tvorba vrások, pigmentácii, či v neposlednom rade rakovina kože. Krém s SPF používame každý deň a predstavuje posledný krok rannej pleťovej rutiny. Nanášame ho ideálne 20 minút pred odchodom z domu. Podľa intenzity vystavovania sa slnku počas dňa krém po čase reaplikujeme.

Značky kórejskej kozmetiky

Na trhu je už nespočetné množstvo kozmetických značiek pochádzajúcich z Kórei a tento počet sa s narastajúcim dopytom neustále zvyšuje. Vyberať je naozaj z čoho. Ponuku kórejských značiek postupne rozširujeme a obohacujeme najmä o celosvetovo vyhľadávané a nami overené značky.

Nahliadnite do našej ponuky kórejskej kozmetiky a doprajte pleti dôkladnú starostlivosť.

 

Ak ste ešte nemali možnosť vyskúšať kórejskú kozmetiku a objaviť jej účinky na vlastnej pleti, veríme, že týmto článkom sme vám poskytli rovno niekoľko dôvodov zaobstarať si aspoň jeden produkt. Garantujeme, že každý z vás si nájde svojho obľúbenca, ktorý vás presvedčí o tom, že v Kórei jednoducho vedia ako na to 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.