Krása a starostlivosť

Starostlivosť o pokožku spálenú od slnka

S pokožkou spálenou od slnka mal tú česť, pravdepodobne, už každý z nás. K negatívnym dôsledkom nadmerného vystavenia kože slnečným lúčom dochádza veľmi rýchlo, nečakane a následky sa môžu prejavovať aj dlhodobo. 

Pokožka na spálenie reaguje začervenaním, opuchom a svrbením, je na dotyk horúca a objaviť sa môžu aj malé pľuzgieriky. Okrem toho si však koledujeme aj o ďalšie, vážnejšie problémy, ako je rakovina kože či predčasné starnutie pleti. Preto je v prvom rade dôležité dbať na dostatočnú ochranu kože pred UV žiarením v podobe opaľovacích krémov s SPF, či vhodne zvoleného oblečenia a pokrývky hlavy. Čo však robiť, ak už došlo k spáleniu pokožky?

 

Prvá pomoc pri spálení pokožky

Pokiaľ už došlo k spáleniu pokožky, môže trvať aj niekoľko dní, kým sa koža začne obnovovať. Vy jej však vhodným ošetrením a starostlivosťou môžete s hojením výrazne pomôcť.

1. Pokožku očistite a ochlaďte

Prvým krokom pri spálení je pokožku umyť a zbaviť ju vrstvy opaľovacieho prostriedku. Aby ste však pokožku zbytočne ešte viac nedráždili, vyhnite sa v sprche gélom alebo šampónom. 

Následne je vhodné pokožku ochladiť. Okamžité ochladenie pomôže zmierniť akútnu bolesť a začervenanie a eliminuje aj ďalšie problémy, ktoré by mohli nasledovať. Najlepšou formou schladenia je studená sprcha či chladný kúpeľ – taký studený, ako len zvládnete. Prvú pomoc pri spálení vám poskytne aj studený obklad. Ak po ruke nemáte ľad, prekryte postihnuté miesto uterákom namočeným v studenej vode. Ľad však na pokožku nikdy neprikladajte priamo – zabalte ho napríklad do uteráka, aby ste predišli vzniku omrzlín. 

2. Pokožku vhodne ošetrite

Potom, ako ste pokožke poskytli prvú pomoc, jej doprajte dostatočnú regeneráciu v podobe hydratačného krému alebo gélu. Prípravky s obsahom aloe vera alebo panthenol kožu upokoja, schladia a pomáhajú jej v postupnom obnovovaní. V prípade veľmi intenzívneho spálenia sa na koži môžu objaviť aj pľuzgiere. V žiadnom prípade ich sami neprepichujte – koledujete si tak o nepríjemnú infekciu. Chráňte ich, až kým nezmiznú alebo samovoľne neprasknú. Následne postihnuté miesto jemne vyčistite vodou a mydlom.

3. Hydratujte telo zvonka aj zvnútra

Príznakom, že sa koža hojí, je intenzívne svrbenie a olupovanie. Dôležité je pokožku aj naďalej pravidelne hydratovať a premasťovať pomocou hydratačného telového mlieka či krému po opaľovaní. Nezabúdajte však ani na pravidelný pitný režim – predídete tak dehydratácii, ktorá je sprievodným javom spálenia pokožky. Kožu nikdy nešúpte sami. Mohli by ste poškodiť aj jemnú a krehkú časť kože, ktorá je pod spálenou vrstvou, alebo dokonca spustiť krvácanie. Vyhnúť by ste sa mali aj príliž tesnému oblečeniu, aby pokožka mohla dýchať.

4. Doprajte si čas na uzdravenie

Obnova spálenej pokožky si vyžaduje pokoj a čas. V najbližších dňoch sa vyhnite pobytu na slnku – mohlo by dôjsť k vážnemu popáleniu kože. Zdržiavajte sa v tieni a na pokožku vždy naneste dostatočné množstvo opaľovacieho krému s vysokým ochranným faktorom. 

Čo pomáha na spálenú pokožku

Dôležitým krokom v starostlivosti o spálenú pokožku je zvoliť tie správne prípravky, ktoré koži zabezpečia dostatočnú hydratáciu, regeneráciu a pomôžu aj s tíšením bolesti. Na trhu nájdete rôzne účinné produkty po opaľovaní, či už vo forme krémov, gélov alebo peny. Nižšie vám prinášame zopár tipov a našich odporúčaní. 

Prípravky s obsahom panthenolu 

Najznámejším riešením problémov so spálením sú prípravky s obsahom panthenolu – respektíve kyseliny pantoténovej. Panthenol zlepšuje hydratáciu kože, pôsobí protizápalovo a pri pravidelnej aplikácii zmierňuje bolestivé prejavy spálenia. Navyše podporuje syntézu kolagénu, vďaka čomu napomáha pri regenerácii kože a spomaľuje vznik vrások. V závislosti od stupňa spálenia kože si môžete zvoliť panthenolové mlieko alebo penu, pri ktorej sa vyhnete bolestivému rozotieraniu prípravku. 

Alga Maris fluid po opaľovaní

O okamžité upokojenie a rehydratáciu pokožky tváre a tela podráždenej slnečnými lúčmi sa postará regeneračný fluid po opaľovaní z rady prírodných produktov ALGA MARIS. Vďaka patentovanej zložke Alga-gorria®, čo je extrakt z červenej riasy, účinne znižuje pocit napätia a pálenia a regeneruje poškodenú pokožku a zásobí ju množstvom antioxidantov, ktoré pôsobia proti voľným radikálom. Oceníte jeho ľahkú konzistenciu, rýchle vstrebávanie a príjemná je aj jemná, nedráždivá kokosová vôňa.

Oleje lisované za studena

Skvelým pomocníkom pri regenerácii spálenej pokožky od slnka sú aj rôzne pleťové oleje. Pre rýchlu regeneráciu kože odporúčame najmä vysokokvalitný organický malinový olej bohatý na vitamíny, antioxidanty a omega mastné kyseliny. Prináša úľavu citlivej a začervenanej koži a je skvelým pomocníkom v boji proti vráskam, predčasno starnutí, či kožným problémom, ako sú rôzne ekzémy, akné alebo zápaly.

Prevencia

Áno, budeme sa opakovať, no najúčinnejším pomocníkom v boji proti spálenej pokožke od slnka je skutočne prevencia v podobe kvalitného opaľovacieho krému. V závislosti od intenzity slnečného žiarenia a vášho fototypu kože by ste mali zvoliť opaľovací krém s ochranným faktorom aspoň SPF30, ideálne SPF50 a v prípade detskej pokožky SPF50+. Opaľovací krém reaplikujte zhruba každé 2-3 hodiny, v prípade kúpania či nadmerného potenia aj častejšie. Zabúdať by ste nemali ani na slnečné okuliare a ochranný balzam na pery. 

Babské recepty

Spálenie kože je závažný problém, ktorý si vyžaduje adekvátnu liečbu a starostlivosť. Pri miernejších formách spálenia môžu čiastočné zlepšenie príznakov priniesť aj tradičné babské recepty, ktoré však neodporúčame používať ako jedinú formu starostlivosti. 

  • Jogurt a smotana: Bielkoviny, ktoré sú obsiahnuté v týchto výrobkoch, napomáhajú v regenerácii spálenej kože. Chladivý efekt navyše poskytuje úľavu od nepríjemnej bolesti.
  • Aloe vera: Liečivá rastlina aloe vera znižuje začervenanie pokožky a pôsobí protizápalovo.
  • Kukuričný škrob alebo jedlá sóda: Obklady z kukuričného škrobu alebo sódy zmiešanej s vodou môžu pomôcť upokojiť pálenie a začervenanie pokožky.
  • Ocot: Na ošetrenie postihnutých miest môžete použiť aj bavlnenú látku namočenú v jablčnom octe. Ocot pomáha stiahnuť zápal a pôsobí na kožu upokojujúco. 
  • Uhorka: Miernu úľavu od bolesti môže priniesť aj uhorka, ktorá má navyše aj antioxidačné vlastnosti. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.