Aktívne látky, Krása a starostlivosť, Recenzie výrobkov

Kyselina hyalurónová a jej účinky

O kyseline hyalurónovej ste v súvislosti s najrôznejšími kozmetickými produktami pravdepodobne už počuli. Viete však, prečo je taká prospešná, na čom je založený jej účinok a ako ju správne používať? 

 

Kyselina hyalurónová je polysacharidová molekula, ktorá sa prirodzene vyskytuje v našom tele. Spolu s kolagénom patrí medzi hlavné zložky spojivového tkaniva, ktoré zabezpečuje pevnosť a hydratáciu pleti. 

Kyselina hyalurónová je častokrát považovaná za akýsi “elixír mladosti” a to hneď z viacerých dôvodov. V prvom rade sa podieľa na ochrane bunkovej imunity, zlepšuje proces obnovy buniek a zvyšuje celkovú odolnosť pokožky. Stojí navyše aj za správnou funkciou kĺbov a znižuje ich bolestivosť. Nemenej dôležitá je však jej schopnosť viazať na seba vodu, a to až v tisícnásobku svojej vlastnej hmotnosti.  Hrá preto nenahraditeľnú rolu pri hydratácii pleti a podieľa sa aj na vyhladzovaní vrások. 

Mladá pleť obsahuje vysoký podiel kyseliny hyalurónovej, avšak už od zhruba 25. až 30. roku života jej množstvo postupne klesá. V 40 rokoch je telo schopné produkovať už len 40% pôvodného množstva kyseliny hyalurónovej. Jej nedostatok sa následne prejavuje tvorbou jemných liniek a vrások, vysúšaním a zníženou pružnosťou pleti. Pokožka pôsobí mdlo a stráca prirodzenú žiarivosť a pevnosť.

 

Druhy kyseliny hyalurónovej 

Skôr, ako si predstavíme rôzne možnosti, ako pleti zabezpečiť dostatočné množstvo kyseliny hyalurónovej, si vysvetlíme, aké druhy tejto blahodárnej látky poznáme. Kyselinu hyalurónovú môžeme rozdeliť do troch hlavných skupín, ktoré sa líšia svojou molekulárnou hmotnosťou:

 

  • Vysokomolekulárna kyselina hyalurónová: Tento typ, známy tiež ako kyselina hyalurónová s dlhým reťazcom, nedokáže preniknúť do hlbších vrstiev kože. Zostáva na povrchu pleti a zlepšuje hydratáciu vonkajšej vrstvy kože – epidermis. Vytvára bariéru, ktorá zabraňuje vysušovaniu a strate vody. Pleť si vďaka nej zachováva hladký a pružný povrch.
  • Strednomolekulárna kyselina hyalurónová: Kyselina hyalurónová so stredne dlhým reťazcom účinkuje podobne ako vysokomolekulárna kyselina hyalurónová.
  • Nízkomolekulárna kyselina hyalurónová: Poznáme ju tiež pod pojmom kyselina hyalurónová s krátkym reťazcom. Tento typ obsahuje malé molekuly, ktoré vďaka svojej veľkosti dokážu preniknúť hlbšie do epidermálnych vrstiev pokožky. Viaže na seba vlhkosť a vypĺňa medzibunkové priestory v miestach, kde vznikajú vrásky.

 

Kozmetika s kyselinou hyalurónovou

Kyselina hyalurónová pomáha pleť zachovať hydratovanú a oddialiť, či dokonca zmierniť vznik viditeľných známok starnutia. Existuje niekoľko spôsobov, ako ju môžete zaradiť do svojej každodennej starostlivosti o pleť – napríklad vo forme pleťového séra, krému, očného séra alebo masky. 

Dôležitý je však nielen výber konkrétnych produktov s kyselinou hyalurónovou, ale aj ich správne zaradenie do pleťovej rutiny. Ak sa rozhodnete kyselinu hyalurónovú doplniť pomocou pleťového séra, nezabudnite v ďalšom kroku na pleť aplikovať krém. Krém sérum v pleti “uzamkne” a kyselina bude následne viazať vodu z krému. V opačnom prípade by viazala vodu zo samotnej pokožky, čo má za následok stratu hydratácie a vysúšanie pleti.

Zároveň pri používaní akéhokoľvek produktu s obsahom kyseliny hyalurónovej nezabúdajte na dostatočný pitný režim. Kyselina hyalurónová pre správne fungovanie potrebuje dostatok vody a jej účinok je najviditeľnejší práve pri dostatočnej hydratáci.. 

 

Pleťové sérum s kyselinou hyalurónovou 

O dokonalú hydratáciu mdlej, citlivej či suchej pleti bez jasu sa postará Two HA⁶ Hydratation Booster sérum. Obsahuje až 6 foriem kyseliny hyalurónovej v rôznej molekulárnej veľkosti, vďaka čomu sa postará o dokonalú hydratáciu vo všetkých vrstvách pokožky. Sérum zároveň redukuje opuchy, kožný maz a začervenania, posilňuje pružnosť pokožky a bojuje proti viditeľným príznakom starnutia pleti. Výhodou je, že ho môžete použiť aj ako primer pod make-up. 

Potrebám zrelej pleti je prispôsobené pleťové sérum s kyselinou hyalurónovou od Kvitok s obsahom 2 typov kyseliny hyalurónovej  – nízkomolekulárnej a vysokomolekulárnej, a to vo vysokej, 2% koncentrácii. Extra dávku hydratácie pre každý typ pleti poskytuje  Purito Pure Hyaluronic Acid 90 Serum, ktoré vyniká svojou príjemnou, ľahkou a nie príliš mastnou textúrou. 

Výhodou kyseliny hyalurónovej je to, že je vhodná pre každý typ pleti. Každá pleť potrebuje dostatočnú vlahu, pružnosť a sviežosť. Preto neváhajte zaradiť, napríklad sérum, do vašej rutiny.

 

Krém proti vráskam s kyselinou hyalurónovou 

Zabúdať by sme nemali ani na blahodárne účinky kyseliny hyalurónovej na viditeľné známky starnutia pleti. V boji proti vráskam vám pomôže krém proti vráskam s kyselinou hyalurónovou a Q10 od Dulcia. Obnovuje bunkovú štruktúru, zlepšuje elasticitu pokožky, znižuje viditeľnosť pigmentových škvŕn a chráni pleť pred nepriaznivými účinkami vonkajšieho prostredia. Pokožke navyše dodáva potrebnú hydratáciu a vďaka obsahu antioxidantov poskytuje prirodzenú ochranu pred poškodzujúcimi účinkami slnečného žiarenia, ktorému sme sa podrobnejšie venovali aj v tomto článku

Účinok tohto krému je založený na viacerých aktívnych látkach – avokádový olej, olej z mrkvových tkanív, šípkový olej, ružová voda a kyselina hyalurónová s koenzýmom Q10 a vitamínom E. Práve vďaka nosným olejom preniká kyselina hyaluronová do hlbších vrstiev pokožky, kde napomáha k prirodzenej obnove buniek a hydratácii.

dulcia-zvyhodnena-sada-zrela-plet-bio-way

Krém pre problematickú pleť s kyselinou hyalurónovou 

Aj problematická pleť potrebuje dostatočnú dávku hydratácie. Blahodárne účinky kyseliny hyalurónovej možno badať aj pri pleti, ktorú trápi akné. Hydratačný krém od Two je špeciálne navrhnutý pre potreby problematickej pleti. V boji proti akné a nadmernému masteniu pleti pomôžu tea tree hydrolát v spojení s tea tree esenciálnym olejom, avokádovým olejom a olejom z čiernej rasce. Účinok všetkých aktívnych látok doplňuje kyselina hyalurónová, ktorá urýchľuje proces hojenia rán a obnovuje pleť po akné.

Krém pre citlivú pleť s kyselinou hyalurónovou 

O upokojenie a uvoľnenie napätej pleti sa vďaka svojmu jemnému zloženiu postará krém pre citlivú pleť od Two. Obsahuje bisabolol, ktorý je známy svojimi protizápalovými a antibakteriálnymi vlastnosťami a pupalkový olej a vzácny olej z vodného melóna, ktoré pokožku zregenerujú. Účinok tohto krému dopĺňa práve kyselina hyalurónová, ktorá napomáha zredukovať vrásky a dodá pleti potrebnú hydratáciu.

Očné sérum s kyselinou hyalurónovou 

Očné okolie je mimoriadne citlivá oblasť, keďže obsahuje iba veľmi malý podiel tukových buniek. Je preto veľmi náchylné na vznik vrások a línií, ktoré sa tvoria v dôsledku prirodzenej mimiky oka. 

O starostlivosť o ovisnuté viečka a vyhladenie jemných vrások a línií sa postará očné sérum s trojnásobným komplexom kyseliny hyalurónovej od Dulcia. Toto multimolekulárne očné sérum kombinuje rôzne technológie kyseliny hyalurónovej s rastlinnými zložkami, a tým zaručuje komplexné riešenie známok starnutia očného okolia. 

Toto sérum obsahuje všetky tri základné druhy kyseliny hyalurónovej: vysoko, stredne a nízkomolekulárny typ. Vysokomolekulárna kyselina hyalurónová zlepšuje funkciu kožnej bariéry a hydratáciu pleti. Strednomolekulárny typ reguluje zápalové procesy v koži a podporuje medzibunkovú komunikáciu. Kyselina hyalurónová nízkej molekulárnej hmotnosti na rozdiel od prvých dvoch typov preniká do hlbších vrstiev pokožky, kde stimuluje tvorbu kolagénu a pomáha v boji proti vráskam.

 

Maska s kyselinou hyalurónovou 

O doplnkovú starostlivosť a hydratáciu pleti sa postarajú rôzne pleťové masky s obsahom kyseliny hyalurónovej. Na povzbudenie, napnutie a regeneráciu zrelej pleti je ideálnou voľbou omladzujúca maska s kyselinou glykolovou a hyalurónovou od Dulcia. Vďaka obsahu aktívnych prírodných látok, ako sú kyselina glykolová a hyalurónová, ružová voda, olej z mrkvových tkanív, makadamiový olej, ananás a quercetin, stimuluje krvný obeh, zlepšuje mikrocirkuláciu a pomáha v boji proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú starnutie pleti. 

Omladzujúca maska od Dulcia je ideálna v prvom pre zrelú pleť po 30+, keďže redukuje pigmentové škvrny a vyhladzuje aj hlbšie vrásky. Vhodná je však pre všetky typy pleti, ktoré trápia známky únavy. 

Ďalšie spôsoby, ako doplniť kyselinu hyalurónovú

Okrem kozmetiky s obsahom kyseliny hyalurónovej existujú aj ďalšie spôsoby, ako telu pomôcť pri tvorbe tejto blahodárnej látky. Ideálne je prijímať ju nielen externe vo forme pleťových krémov, sér či masiek, ale aj interne. Pozrime sa na to spoločne:

  • Pitný režim – základ hydratovanej pleti: Kyselina hyalurónová na seba viaže vodu a tú jej musíme zabezpečiť. Je preto mimoriadne dôležité dodržiavať pravidelný pitný režim.
  • Kyselina hyalurónová ako súčasť stravy: Vedeli ste, že tradičný vývar z kostí patrí medzi najlepšie zdroje kyseliny hyalurónovej? Medzi potraviny, ktoré dokážu podporiť tvorbu kyseliny hyalurónovej, patrí napríklad aj organické mäso, listová a koreňová zelenina, čerstvé ovocie, tmavá čokoláda či potraviny na báze sóje. 
  • Dermálne injekcie: Najmä vysokomolekulárna kyselina hyalurónová sa používa v estetickej medicíne ako zložka dermálnych injekcií, ktoré sa využívajú na vyplnenie hlbších vrások a línií. 

 

Zhrnutie na záver

Kyselina hyalurónová spôsobila v kozmetickom priemysle doslova malú revolúciu. Niet sa čomu čudovať – pleť je po jej použití vysoko hydratovaná, jemná a vláčna. Pokiaľ sa vám začínajú tvoriť prvé mimické vrásky alebo ich už máte, siahnite po produktoch s obsahom kyseliny hyalurónovej. Vaša pleť sa vám poďakuje :). 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.