Krása a starostlivosť

Ochrana pred slnkom – Ako sa vyhnúť spáleniu a udržať si zdravú pokožku?

Ochrana pred slnko – Ako sa vyhnúť spáleniu a udržať si zdravú pokožku?

Obdobie dovoleniek pri mori, opaľovania sa na záhrade, výletov do prírody a dlhých večerov je späť. Tento čas budeme tráviť väčšinou vonku, preto by sme nemali zabúdať na pravidelnú ochranu pred slnkom. Aj vy máte taký pocit, že v slnečných krajinách ako je Španielsko sú ľudia oveľa veselší? Slnko je síce dobrý sluha, ale zlý pán. Aj, keď pozitívne vplýva na našu psychickú pohodu, môže nám zároveň uškodiť. V článku sa dozviete, ako vybrať správne SPF a ďalšie tipy na ochranu pleti pred slnkom, aby ste si mohli užívať slnečné dni bez starosti.

Význam ochrany pred slnkom

Po letnej dovolenke všetci túžime po krásnom opálení. Ak sa vrátime rovnako bledí, len ťažko nám niekto uverí, že sme niekde vôbec boli. Preto sme pripravení ležať na pláži celý deň a „chytať bronz“. Aj opaľovanie má však svoje limity. Slnečné žiarenie môže mať pre človeka negatívne dôsledky. Pred dovolenkou si preto naštudujte, ako sa správne o svoje telo starať. Takto si domov prinesiete nielen krásne opálenie, ale aj zdravú pokožku.

Okrem toho, že slnko je vynikajúcim zdrojom vitamínu D, ktorý posilňuje imunitu pokožky a bojuje proti zápalom, je dôležité si uvedomiť aj negatívny vplyv UV žiarenia na pokožku.

Riziká slnečného žiarenia na pokožku:

  • vznik rakoviny kože
  • predčasné starnutie pleti
  • strata pružnosti pleti
  • tvorba vrások
  • riziko spálenia
  • vznik hyperpigmentácie a pigmentových škvŕn

Typy ochrany pred slnkom

Ochrana pred slnkom je dôležitá nielen z hľadiska starostlivosti o pleť, ale zdravia celého tela. Rovnako aj pleť by sme mali chrániť aj naše vlasy a pokožku hlavy. Na ochranu pleti pred slnkom sa používa SPF na tvár. SPF je číslo, ktoré udáva mieru ochrany pred UV žiarením. Čím vyššia je táto hodnota, tým lepšiu ochranu krém poskytuje. Na výber máte SPF krémy zložené z chemických alebo minerálnych filtrov.

  • Chemické filtre: Absorbujú UV žiarenie a premieňajú ho na teplo. Trvá nejaký čas kým začne účinkovať, preto sa odporúča naniesť ho aspoň 30 minút pred pobytom na slnku.
  • Minerálne filtre: Odrážajú UV žiarenie od povrchu pokožky. Odporúčajú sa pre deti a tehotné ženy a taktiež pre citlivú a atopickú pokožku. Vytvárajú ochrannú vrstvu na našu pokožku. Začínajú pôsobiť ihneď a chránia náš pred UVA aj UVB žiarením.

Najlepšou voľbou sú širokospektrálne SPF krémy, ktoré chránia pokožku aj pred UVA aj UVB žiarením. Tieto SPF krémy by ste mali nanášať na pleť v pravidelných intervaloch a ideálne ako denný krém pod make-up. Pri nanášaní nezabudnite na krk, dekolt a iné odhalené časti vystavené slnečnému žiareniu.

Na ochranu hlavy pred slnkom by ste mali použiť klobúky alebo šiltovky. Pre prípad, že nebudete mať prikrývku hlavy na sebe po celý čas, odporúčame natrieť krémom aj cestičku medzi vlasmi. Na toto miesto často zabúdame, ale môže sa tiež ľahko spáliť. Na ochranu vlasov pred slnkom existujú špeciálne vlasové spreje alebo oleje s UV filtrom, ktoré sa aplikujú priamo na vlasy.

Pre ľudí, ktorí majú alergiu na slnko, majú citlivú pokožku alebo trpia dermatologickými ochoreniami kože sa odporúča nosiť dlhé rukávy alebo špeciálne UV tričká. Okrem vlasov a pokožky hlavy musíte chrániť aj oči. Na to slúžia slnečné okuliare s vysokou úrovňou ochrany proti UV žiareniu. Pri výbere venujte pozornosť tomu, aby obsahovali označenie UV400. Táto ochrana blokuje 99 – 100 % škodlivých UVA a UVB žiarení. Rozhodne neodporúčame nakupovať slnečné okuliare v supermarkete. Tieto typy okuliarov lacnejšie práve preto, že neobsahujú UV filter, ktorý ochráni vaše oči pred slnečným žiarením.

Tipy na bezpečné slnenie

Predtým, ako sa vyberiete von, nezabudnite dodržiavať týchto 5 základných zásad.

  1. Obmedzte čas na priamom slnku
    Slnko je medzi 10:00 – 16:00 najsilnejšie. Dajte si od opaľovania prestávku a oddýchnite si v tieni pod slnečníkom. To vám pomôže predísť spáleniu a poškodeniu pokožky.
  2. Dodržujte hydratáciu
    Aby vaša pokožka zostala stále hydratovaná, mali by ste hydratovať celé telo. Pite veľa vody a predíďte prípadnej nevoľnosti alebo závratom z dehydratácie. Okrem toho vám dostatočný príjem tekutín pomôže udržať si sviežosť a energiu počas celého dňa na slnku.
  3. Opaľujte sa postupne
    Začnite s opaľovaním v kratších časových intervaloch a postupne zvyšujte intenzitu. Vaša pokožka si tak lepšie zvykne na UV žiarenie a rovnomerne sa opálite. Na letnú sezónu sa môžete pripraviť aj tak, že budete telo zásobovať betakaroténom, ktorý nájdete v zelenine ako mrkva, bataty alebo kel. Tento vitamín pomáha zvýšiť produkciu melanínu, čím podporuje rovnomerné a zdravé opálenie bez začervenania.
  4. Meňte polohy
    Nezostávajte príliš dlho v jednej polohe. Striedaním polôh predídete jednostrannému spáleniu pokožky. Uistite sa, že každá časť vášho tela dostane rovnakú dávku slnečného žiarenia, aby ste sa opálili rovnomerne.
  5. Nezabudnite na opaľovací krém

Teraz, keď ste spoznali význam ochrany pred slnkom, môžete s istotou vyraziť na dovolenku bez obáv o svoju pokožku. Ak cestujete lietadlom do zahraničia, prečítajte si ako zbaliť kozmetiku do lietadla. Inšpirujte sa našim zoznamom produktov, ktoré šetria miesto v batožine.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.